7 spectrum AFWASSER TOT STERKOK Bi— 'H 1 V „.r I - Zaterdag 4 september 2010 1 4 tig over straat lopen en ik heb Marokkaanse en Nederlandse vrienden." U bent het voorbeeld van geslaagde integratie. „Ik wil geen voorbeeld-Marokkaan zijn. Ik ben weliswaar in Marokko geboren, maar vanaf mijn 4e leef en werk ik in Nederland. Aan Ma rokko heb ik alleen nog een paar vage herinne ringen. Hoe ik met mijn oma een eitje bakte. Hoe we 's avonds op de binnenplaats van het huis van mijn opa en oma theedronken met de hele familie. Zaten we op tapijten en schaapsvachten op de grond. En ik weet dat ik een keer van de trap ben gevallen. Een litteken op mijn voorhoofd herinnert me daar geregeld aan. Verder heb ik alleen maar herinneringen aan Nederland. Uw Marokkaanse afkomst zit onmiskenbaar in uw gerechten. „De basis is de Franse keuken en daarin ver werk ik Noord-Afrikaanse invloeden. Vooral kruiden en specerijen en de combinatie van hartig en zoet. Maar ik heb beslist geen Marok kaanse keuken. Het is wel een andere keuken dan de meeste en daaraan, denk ik, heb ik een Michelinster te danken. Ver.der zou ik niet we ten waarom ik al een jaar na opening een ster heb gekregen en hem nog steeds heb. Dat was geen vooropgezet doel. Toen ik met Solo be gon en voor het eerst chefkok was, was ik heel erg zoekende. Ik heb me afgevraagd hoe ik moest gaan koken. Frans, klassiek, moleculair? Ik heb een klassiek Franse opleiding gehad, dus dat werd de basis. Het viel me op dat gas ten koriander bijzonder en lekker vonden. Daar ben ik verder mee gegaan. Het is een pro ces geweest. De huidige keuken is niet het ge volg van lang en veel filosoferen, maar wordt voornamelijk bepaald door de praktijk. Ik denk in smaken, anders zou ik bijvoorbeeld niet snel groenten en suiker combineren. Maar om dat ik in mijn hoofd weet hoe het smaakt, doe ik het. Meestal werkt het." Maakt succes behoudend? „Dat is een gevoelig punt. Mijn kracht is stabili teit en rust. Die zie je ook terug op de kaart. Ik ga wel met de seizoenen mee, maar verder geldt: als ik iets verander, dan is het een klein dingetje. Heel af en toe verzin ik een nieuw ge recht, maar je moet niet te veel veranderen, niet te gek doen. Dan wordt het ook een routi ne voor de mensen die het maken en dat komt de kwaliteit ten goede. Verder is kwaliteit af hankelijk van je leveranciers, dus als die goed zijn, moet je ze trouw blijven. Heb je iets goeds, houd het! Er zijn gerechten waar gasten speciaal voor komen, sommigen zelfs twee keer per week omdat ze het zo lekker vinden. Bijvoorbeeld de amuse van sorbetijs van vlier bloesem, gerookte paling en basilicum. Men sen die terugkomen, willen er zeker van zijn dat de kwaliteit verzekerd is. Ik zorg ervoor dat ze krijgen wat ze verwachten." Vereisen een topgerecht en een toprestaurant pre cisie of intuïtie, gevoel? „Ik ben meer een gevoelsmens. Cees Helder, een van mijn belangrijkste leermeesters, had dat snel door. Hij vond mij niet geschikt voor de patisserie, het gebak, omdat je daarvoor heel precies moet afwegen en meten. Daar had hij gelijk in. Daarom verander ik pas als ik voel dat het saai wordt, dat het beter kan of beter wordt als ik iets uitprobeer." Doet u ideeën op bij collega's? „Ik ga niet zo vaak uit eten, maar de enkele keer dat ik het doe, geniet ik. Ik kan overigens niet zo veel eten, omdat ik de hele dag door van alle gerechten een klein beetje moet proe ven. Maar als ik 'normaal' eet, dan het liefst simpel. Als het goed bereid is, vind ik het heer lijk. Een stuk vers brood waarvan je de korst proeft, met een echte tomaat erbij en een beet je fleur de sel..." Zit u ongeduldig te wachten op een tweede ster? „Het zou leuk zijn, maar ik ga me er niet voor forceren. Ik zal er niet nog meer mijn best voor gaan doen, ik ga niet op mijn tenen lo pen. Net zoals ik me voor de eerste ster niet heb verloochend, niet anders ben gaan doen dan ik altijd doe. Met dien verstande, dat ik in het begin nog wel eens dacht dat ik het belang rijkst was en ik nu weet dat de gasten het be langrijkst zijn. Als ik die ster niet had gekre gen, zou ik geen ander mens zijn geweest en zou ook het eten niet anders smaken. Als ik hem ooit mocht verliezen, dan zou ik dat héél erg jammer vinden, maar als mijn gasten net zo tevreden zijn als nu, ben ik het ook. Ik ben me wel bewust van die ster, maar ik ben er niet mee bezig. Drie sterren, twee sterren, één ster of geen ster, ik ga ooit hoe dan ook tevre den mijn graf in." reageren? spectrum@wegener.nl Mohamed El Harouchi Geboren: 1976 in Al Hocei- ma, Marokko. Getrouwd. Opleiding: Ihno (niet afge maakt). 1990-1998: Kokstages in on der meer De Gieser Wilde man in Noordeloos en Park heuvel in Rotterdam bij Cees Helder. 1999-2003: Kok in La Rive, in het Amstelhotel bij chef kok Robert Kranenborg. 2003-2006: Souschef in Vermeer, bij chefkok Pascal Jalhaij. 2006: Eigen restaurant Solo in Gorinchem. Michelinster. ïïi~

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55