41 binnenland Premier Mark Rutte 'Potverdorie, de rechtse coalitie is er aan!' TOÖS Koe met BSE in slachthuis Het centrumrechtse kabinet gaat niet door. Wilders durft het niet aan met het CDA te onderhandelen nu er in die fractie dissidenten zitten. Aan Rutte de taak leiderschap te tonen. Alle lastminute vakanties nu extra voordelig UI zaterdag 4 september 2010 door Sandra Donker DEN HAAG - Mark Rutte beent vrij dagmiddag even voor zessen met grote passen door de gangen van de Tweede Kamer, de panden van zijn colbert achter hem aan wappe rend. De WD-leider trekt de deur van zijn werkkamer achter zich dicht. Zijn woordvoerder posteert zich er als een schildwacht voor. Niemand mag binnen. De formatie is zojuist gesprongen. Geen rechts kabinet, zoals Rutte zo graag had gewild. Precies vier weken lang bouwde de liberale lei der in stilte en met grote ijver aan de totstandkoming van zijn favo riete coalitie. In het zicht van de haven is die gestrand. De voortekenen waren onheilspel lend. Een week lang hing er al een crisissfeer op het Binnenhof Een emotionele brief van CDA-onder- handelaar Ab Klink, waarin hij aangaf niet verder te willen praten met de PW, lag als een bom on der de formatie. Fractieleider Maxi me Verhagen had 72 uur als Brug man op zijn partijgenoten moeten inpraten, dreigend, bezwerend, ver zoenend om zijn fractiegenoten weer op één lijn te krijgen. De cri sis leek bezworen. Tegen het middaguur steken Rutte en Verhagen het met politieke ramptoeristen volgestroomde Bin nenhof over naar de Eerste Kamer, waar informateur Ivo Opstelten klaar zit. Geert Wilders kiest, bui ten het zicht van het publiek, de route binnendoor. Het is tijd om de belangrijkste vraag in de poli tiek, de vertrouwensvraag, te stel len. Kan Wilders verder onderhan delen, nu hij in de brief van Klink als onbetrouwbaar is weggezet? Is het CDA nog wel stabiel genoeg om zaken mee te doen? Het wachten begint. De PW-frac- PAU-L KUSTERS I MEER EN VROESER PADDESTOELEN DOOR RESEN DEFORMATIE DAG85 tie zit verschanst achter de beveilig de deuren. In de gangen van het CDA is het stil: de meeste Kamerle den hebben een dagje uitgetrok ken om uit te blazen van de hec- tiek van de dagen ervoor. Alleen twee trouwe vazallen van Verha gen, Sybrand van Haersma Buma en Ger Koopmans, zijn op hun post. Om 'warmte te bieden' als Verhagen terugkomt van de ge sprekken, licht een vermoeide Van Haersma Buma toe. Achter de gesloten deuren steve nen de partijen af op een onaf wendbare breuk. Wilders eist van Verhagen dat de drie 'dissidenten' in zijn fractie zwart op wit zetten dat zij zich zullen binden aan een eventueel regeerakkoord. Verha gen antwoordt die eis niet te kun nen inwilligen. Plots piept op de telefoons van de parlementaire journalisten een be richt van de Rijksvoorlichtings dienst. Informatiepoging leidt niet tot resultaat, staat er precies om half zes. Alle alarmbellen gaan af Fotografen, cameralieden en ver slaggevers beginnen te rennen. Een half uur later zit Rutte achter de microfoon om live het nieuws te verkondigen. Twee WD-ffactie- medewerkers zien het op een tele visiescherm in hun kamer lijd zaam aan. „Heb je voor mij de let ters k, u en t?, vraagt een van hen. „Dan plak ik ze nu op mijn voor hoofd." CDA-minister Gerda Ver burg drukt zich christelijker uit: 'Potverdorie!' roept ze uit. Hero Brinkman heeft het wel beke ken. Hij is op weg naar de parkeer garage. Het PW-Kamerlid, dat nor maliter niet terugdeinst voor een stevige uitspraak, houdt zich ook nu heel gedisciplineerd aan het al weken heersende spreekverbod. „Teleurgesteld zijn hoort bij het le ven", is het enige dat hij kwijt wil. Na twee mislukte pogingen om een regering te vormen, neemt de nervositeit bij de WD toe. Het leiderschap van Mark Rutte komt onder de loep te liggen. door Frank Hendrickx Changement, zegt Mark Rutte als hij plaats moet maken-voor Geert Wil ders tijdens de persconfe rentie na afloop van de mislukte onderhandelingen over een rechts kabinet. Het deftige Franse woord past bij het imago van Rutte: een nette, hoffelijke, vriendelijke en goedlachse man. Zelfs het misluk ken van zijn tweede formatiepo ging ondergaat hij ogenschijnlijk onaangedaan. De WD-leider toont 'respect' voor de standpun ten voor zowel CDA als PW. Zijn sympathieke imago zal Rutte de komende dagen niet uit de geva renzone houden. De eerste scho ten voor de boeg zijn er al tijdens de persconferentie. „Wat zegt dit over uw leiderschap?", wil een journaliste weten. Rutte zegt dat niemand hem de onrust bij het CDA kan kwalijk nemen. „Maar u was wel erg onzichtbaar", zegt de journaliste. „Het had niet gehol pen als ik zichtbaarder was ge weest", pareert Rutte koeltjes. Het leiderschap van Rutte zal va ker onderwerp van gesprek wor den, zeker nu de soap bij het CDA niet meer als bliksemafleider dient. Bij de christendemocraten leefde gisteren nog hoop dat Rutte de boel wellicht zou kunnen red den. „Misschien gaat hij nu zijn rol spelen", mijmerde een CDA'er in afwachting van de uitkomst van de laatste gesprekken. Uiteindelijk bleek de WD-leider niet in staat om de andere partijen dichter bij elkaar te brengen. De precieze rol die Rutte heeft ge speeld de afgelopen weken is niet helemaal duidelijk. Verhagen en Wilders staan bekend als politici met een hoog testosterongehalte: macho, hard, vastberaden. Het imago van Rutte is veel minder uit gesproken. Hij slaat voor zover be kend niet snel op tafel, ramt geen koppen tegen elkaar en slaat niet met deuren. Rutte speelde de 'inte grerende rol', zei een direct betrok kene bij de onderhandelingen. Nu zijn 'bindend leiderschap' geen succes heeft gehad, ligt het verwijt op de loer dat hij 'soft' is. Bij poging drie is er niet veel ruim te meer voor fouten. „Het duurt al lemaal veel te lang", zo erkende de WD'er, die ooit beloofde voor 1 juli (2009) een kabinet te regelen. Rutte wil nu zelf een regeerak koord gaan schrijven en dat verko 10 dagen Bloemenrii/ièra Tijdens deze busreis beleeft u het allemaal! Excursies: bezoek aan Alassio, Monaco, Genua, Finale Ligure, San Remo, Boottocht van Rapallo naar Portofino. Inci.: vervoer per luxe touringcar, koffie met gebak op de heenreis, comfortabele overnachting op de heen- en terugreis, verblijf in hotel Minerva, muziekavond in het hotel, begeleiding door uw chauffeur, afscheidsdiner in Nederland. Een bijzondere 15-daagse cruise over de Rijn met vertrek en aankomst in de haven van Amsterdam. Deze Rijncruise voert via Nijmegen, Düsseldorf, Bonn en Rüdesheim naar Strasbourg, waarbij het bezoek aan Rüdesheim één van de hoogtepunten zal zijn. Ind.: verblijf op basis van volpension op de MS Serena, l of 2 persoonshut met douche en toilet op hoofddek of promenadedek, koffie en thee gedurende gezette tijden. Voor boekingen en brochure peterlanghout.nl Of OgOO~Og91 Spmrasj, ;ertnttj s. pen aan de 'hoogste bieders'. Par tijen die het meest willen mee gaan met de WD mogen dan aan tafel komen. De koningin moet dan wel haar zegen geven. Vanzelf sprekend is dat niet, want de ko ningin ging bij het benoemen van Ruud Lubbers tot informateur ook al tegen de wens van Rutte in. Een herhaling van dat scenario zou ui terst pijnlijk zijn. Een helse klus volgt als Rutte in derdaad zijn zin krijgt. Alle poten tiële coalities gaan gepaard met grote complicaties. Een middenka binet van WD, CDA, PvdA en eventueel GroenLinks betekent dat het politieke centrum onder vuur komt van flankpartijen als SP en PW, die vrij kunnen schieten 1 vanuit de oppositie. Een nieuwe poging tot Paars Plus ziet niemand binnen de WD zitten. De 'Lub bers-variant' - minderheidskabi net van WD, CDA, D66 en Groen Links gedoogd door de Partij van de Dieren en de kleine christelijke partijen - lijkt bijna onwerkbaar. De WD-leider heeft geen goede kaarten, maar iedereen verwacht dat hij nu resultaten laat zien. „Het land moet geregeerd wor den", zo vatte Rutte gisteren het sentiment samen. Hij zal uiteinde lijk de leider moeten zijn die dat af dwingt. Anders komt het initiatief mogelijk bij de PvdA te liggen. Op een dergelijke 'changement' zit nie mand bij de WD te wachten. DEN HAAG - Voor het eerst in ruim twee jaar is er weer een koe aange troffen die de gekkekoeienziekte BSE had. Dat gebeurde in een slachthuis in Tilburg, zo maakte het ministerie van Landbouw giste ren bekend. Het laatste geval van BSE was in mei 2008. Bovine Spongiforme En- cephalopathie (BSE) openbaarde zich in 1997 voor het eerst in Ne derland. Elke koe die wordt aangeboden aan een slachthuis, wordt tegen woordig onderzocht. Als het mon ster positief is, wordt het beest apart gehouden tot de uitslag van een test uit het laboratorium er is. Deze procedure voorkomt dat het vlees van een mogelijk besmette koe in de voedselketen terecht komt. In Nederland werden vorig jaar in totaal 405.000 runderen ge test op BSE. Nog nooit vertoond!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4