zeeland 129 De buurman: allemaal pais en vree Vingertje van Cats werk grapjas Studie energieopslag in Schouwse bodem Ergernis over nudisten Oesterdam zaterdag 4 september 2010 Zes cliënten wonen in het royale huis van Arduin aan de Oesterbank. Ze hebben eigen kamers, maar delen woonkamer, badkamer en keuken. „Het is een stuk levendiger, 's Morgens staan ze buiten even te ro ken. Ze zijn altijd vrolijk, groeten steevast." Goese Golf Dat is een leuk gebaar. Wij voelen ons daardoor welkom hier." Kees van Burg - de buurman 'van de pruimen' - vindt de komst van de Arduin-bewoners een aan winst. „Het is een stuk levendiger, 's Morgens staan ze buiten even te roken. Ze zijn altijd vrolijk, groe ten steevast." Van Burg ontfermt zich af en toe over één van de jongens. Mag zwemmen in het Goese Meer, waarbij hij een oogje in het zeil houdt. „En we gaan nog een keer samen fietsen." Volgens Van Burg, die zelf niet pro cedeerde tegen de Arduin-woning, zijn de meeste bewoners aan de Oesterbank bijgedraaid. „Uiteinde lijk bleek het geen probleem te zijn om de Arduin-bewoners uit te nodigen voor de buurtbarbecue. Kijk, het zijn in feite gewone jon gens die een beetje begeleiding no dig hebben. Overdag werken ze of gaan ze naar school." Zoals Kees Verhoek, oor spronkelijk uit Oosterland. Na een zwaar auto-onge val, waarbij twee doden vielen en hij zelf zwaar gewond raakte, doet hij aangepast werk op de metaalaf deling van sociale werkvoorzie ning De Zuidhoek in Zierikzee. En René de Winter uit Nisse ontbrak het vroeger aan mogelijkheden speciaal onderwijs te volgen. Zo kon hij geen enkel diploma halen. foto's Willem Mieras Helpen met koken en afwassen hoort erbij in het Arduin-huis. ClwsfelyU WwAevA^gvevbliyP ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland wil onderzoek (la ten) doen naar de mogelijkheden voor het opslaan van energie in de Schouwen-Duivelandse bodem en het benutten van aardwarmte. De studie past in het streven van de Zeeuwse gemeenten en de provin cie naar verduurzaming van het energie- en klimaatbeleid. De schijnwerper wordt nu gericht op het opslaan van energie in de bodem, (koude/warmteopslag) en de kansen voor het benutten van aardwarmte ofwel geothermische energie. Bij die laatste techniek gaat het om het gebruik maken van de natuurlijke warmte van de „Maar, ik werk wel. Samen met mijn broer op ons akkerbouwbe drijf in Nisse. Lekker buiten." In hun vrije tijd vermaken ze zich wel. Kees sleutelt graag aan auto's en brommers, stofzuigt ze of haalt er een spons over. René is gek van oude klokken. Acht hangen er. „Het tikken, de slagen, de tech niek, daar geniet ik van." In het weekend gaat 'ie wel eens stappen. Naar Nationaal op de Grote Markt. „Draaien ze ook leuke muziek." Nee, ze zijn gewope, brave jon gens. zeggen ze. Geen gekken waar de buurt bang voor moet zijn. Kees: „Ik zeg altijd: nobody is per fect and my name is Nobody." Een brede grijns. Ja, Kees is de mop pentapper van de Oesterbank. door Ton van den Nouweland De kwestie is beslecht. Het standbeeld van Jacob Cats op de Markt in Brouwers haven hoort géén op geheven vingertje te hebben. Ge meentearchivaris Huib Uil kwam gisteren bij de onthulling van de bronzen replica van Cats met een gravure. Het plaatje is afgedrukt in de feestrede bij de onthulling van het origineel in 1830. Cats staat er op met duim tegen wijsvinger. Uil slaat daarmee het Brouwse 'vin gerkamp' alle wapens uit handen. Koos en Dries van Beveren beweer den vorige week in de PZC dat Cats ter lering de wijsvinger op steekt. Het beheerdersechtpaar van de Grote Kerk kreeg bijval van oud-wethouder Flip van Ast die verklaarde als jochie met steentjes naar het vingertje te hebben ge gooid. Lijdt het vingerkamp met Uils con clusie aan waanvoorstellingen? Nee, zegt de archivaris: „Dat latere generaties hem een omhoog gesto ken wijsvinger van cement gaven, zij hen vergeven." Uil baseert zijn bevindingen op gemeenteraadsver slagen begin september 1959 in de Zierikzeesche Nieuwsbode en het Zeeuwsch Dagblad. Beide kranten melden dat de gemeente Brouwers haven de hand van Cats heeft her steld. Het Zeeuwsch Dagblad komt drie weken later zelfs met een reportage over het vingertje. De kwestie speelde dus toen ook al. Cats moest in 1959 van vele la gen witkalk worden ontdaan en behoefde ook onderhoud. Burge meester J. L. van Leeuwen beklom toen hoogstpersoonlijk de ladder en stelde vast dat de beschadigde rechterhand een horizontaal lig gend eerste vingerkootje had. Daar op kon de beeldhouwer nooit een verticale vinger hebben gedacht. Cats kreeg in 1959 dus weer een vuist. Het is de verslaggever van het Zeeuwsch dagblad echter niet gelukt te ontdekken wie Cats zijn gemetselde vingertje heeft gege ven. Hij of zij stelt wel vast dat dit voor de oorlog moet zijn gebeurd. Van Beveren legde zich gistermid dag niet bij zijn nederlaag neer: „Cats was een belerend iemand, een onderwijzer. Als ie geen opge stoken vinger heeft, dan hebben ze dat al vanaf het begin verkeerd gedaan." m 1 1JÊ WSjsm POTTENBAKKERSSINGEL 2 MIDDELBURG (BUAH) GRATIS AD VOOR DE EERSTE 100 KLANTEN (GRATIS 4. AD ROL CADEAU PAPIER BIJ AANKOOP VAN 3 WENSKAARTEN CADEAU bodem. Op een diepte van twee ki lometer heerst een temperatuur van zo'n 70 graden. Die warmte kan benut worden voor het ver warmen van woningen bedrijfsge bouwen. Een onderzoek naar de bodem moet uitwijzen of het zin heeft op Schouwen-Duiveland een nadere geologische studie te laten uitvoe ren. Mocht de studie positief uit pakken en de bodem geschikt blij ken voor koude- en warmteopslag dan ziet de gemeente mogelijkhe den voor het hele eiland, maar vooral daar waar glastuinbouw plaatsvindt. Daarvoor moet een kansenkaart worden ontwikkeld. THOLEN - De gemeente Tholen kan niets doen tegen mensen die naakt recreëren op het strandje bij de Bergsediepsluis. Dat antwoor den burgemeester en wethouders op een brief van een boze inwo ner. Volgens hem zijn de naakte zonaanbidders vrijwel uitsluitend Belgen. Veel andere recreanten zouden zich ergeren aan deze nu disten. Bij de Oesterdam heeft de gemeente echter geen locatie be noemd. Toch kan ze weinig doen tegen overtredingen. De bevoegd heid om op te treden ligt bij de po litie en het openbaar ministerie. of zie: www.kunsteducatiewalcheren.ril voor informatie; 0118 414928 kunsteducatie@kewalcheren.nl onze nieuwe cursusbrochure is uit! de cursussen starten 13 september a s. Afhalen brochure: Middelburg, Kuiperspoort 18 ma t/m do van 09.00-12.00 uur Vlissingen, Brouwenaarstraat 2 ma t/m vr van 09.00-17.00 uur Beatrixiaan 20 Vlissingen Zeer sfeervol vrijstaand huis voor tuinliefHebbers! Op een perceel van maar liefst 545 rnZ heeft u 100% privacy in de tuin. Het huis beschikt over een heerlijk lichte woon kamer, hoekkeuken, prak tijk/atelier op begane grond, 4 slaapkamers en een garage. Vraagprijs: 289.000,- k.k,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31