economie 115 Topappartementen Financiële sector EU krijgt drie waakhonden Japanse interesse voor overname van Organon 'Top Deutsche Telekom wist van spionage' Financiële bijsluiters gebrekkig MELD U NU AAN UOOR DE ZEEUWSE OU-INST APD AG! ...met zeezicht! CRISIS Toezichthouder voor banken, beleggers en verzekeraars éweumelinghe zaterdag 4 september 2010 Iedere zaterdag is ons informatiepunt op de bouwlocatie van 11 tot 13 uur geopend! Beklim de uitkijktoren en geniet van uw toekomstig uitzicht! hét oosterschelde drieluik www.weumelinghe.nl door Hans de Bruijn BRUSSEL - Er komt Europees toe zicht op de financiële sector. Ban ken en beleggers opereren veelal internationaal, terwijl het finan cieel toezicht nationaal is geregeld. Een financieel 'ongeluk' in één land kan echter vergaande gevol gen elders hebben, zoals bij de kre dietcrisis of Griekse crisis. Aan het gebrek aan Europees toezicht komt vanaf januari een eind. De financiële sector - banken, be leggers en (pensioen)verzekeraars - in de EU komt dan onder scherp toezicht te staan. De lidstaten, de Europese Commissie en het Euro pees Parlement (EP) zijn het deze week eens geworden over de op richting van een stelsel van 'waak honden', die een herhaling van de financiële crisis in 2008 en 2009 moeten voorkomen. Het akkoord is een zwaar bevoch ten compromis. De onderhandelin gen duurden lang omdat landen weinig zin hadden nationale be voegdheden uit handen te geven. De nieuwe EU-toezichthouders moeten straks waarschuwen voor dreigende ontsporingen, ingrijpen als nationale toezichthouders te kortschieten en tussenbeide ko men bij grensoverschrijdende ge schillen. Eurocommissaris Michel Barnier (Interne Markt) sprak van een 'mijlpaal'. „We hebben de hui dige crisis niet zien aankomen. Met deze instrumenten zijn we uit gerust voor de toekomst." Voor elke financiële sector - ban ken, beleggingsinstellingen en ver zekeraars - komt er een aparte Eu ropese toezichthouder. Bij binnen landse problemen in zo'n sector blijven de nationale toezichthou ders verantwoordelijk. Maar is sprake van een grensoverschrijden de dimensie, dan komt de Europe se toezichthouder voor die sector in actie. Die bestaat overigens uit vertegenwoordigers van alle natio nale toezichthouders. De EU-toezichthouders kunnen richtlijnen opstellen waaraan fi nanciële instellingen moeten vol doen, optreden bij geschillen tus sen nationale toezichthouders en maatregelen opleggen als bijvoor beeld banken dreigen om te val len. Dat laatste was een struikel blok, omdat met name de Britten niet wilden dat een Europese in stantie hen zou kunnen dwingen banken met overheidsgeld te red den. Dat zou de nationale soeverei niteit over de begroting aantasten. Het EP wilde juist méér macht voor de toezichthouder. De gevon den oplossing is dat lidstaten de kans krijgen in beroep te gaan te gen zo'n besluit van de toezicht houder, wat er op neerkomt dat zij uiteindelijk toch zelf beslissen. De drie instanties worden geves tigd in Frankfurt, Londen en Pa rijs, tegen de zin van het parle ment dat ze liefst bij elkaar wilde hebben in Frankfurt, bij de Euro pese Centrale Bank (ECB). Behal ve de drie toezichthouders komt er ook een Europese Raad voor Systeemrisico's, die de lidstaten tij dig moet waarschuwingen voor een dreigende financiële crisis of verstoringen op de markten. Die raad komt wél onder de hoe de van de ECB, en de ECB-presi- dent wordt in elk geval de eerste vijf jaar ook de voorzitter. Dat lag weer gevoelig bij landen die niet tot de eurozone behoren. De lidsta ten bedongen, tegen de zin van de Europese Commissie en het Euro pees Parlement, dat uiteindelijk de hoofdsteden beslissen óf een crisis wordt uitgeroepen. door Henk Snijders OSS - Japanse farmaceutische be drijven hebben zich gemeld voor de overname van Organon in Oss. Er zou zelfs al contact zijn geweest tussen MSD-directeur Hans Kortle ver en een Japans concern. MSD wil dat niet bevestigen, maar er kent wel dat er gegadigden zijn. „Nu er een overeenstemming met de or en raad van commissarissen (rvc) is, gaan we gezamenlijk de se rieuze voorstellen en opties door nemen", aldus een woordvoerder van MSD-Organon. Het bedrijf heeft tot 31 december van dit jaar de tijd om een oplos sing te vinden voor het conflict over de toekomst van Organon in Oss. Het Amerikaanse moedercon cern wil de Osse vestiging fors af slanken, 2175 van de 4400 perso neelsleden, en de afdeling onder- zoek en ontwikkeling overplaatsen naar Amerika. Zowel de or als de rvc hebben zich verzet tegen de re organisatie. Behalve de Japanse interesse zou den er twee serieuze Nederlandse initiatieven zijn. Beide partijen zouden een investeringsfonds ach ter zich hebben, waardoor het be nodigde geld gegarandeerd zou zijn. Een van de Nederlandse kan didaten zou maandag een presenta tie bij de provincie Brabant geven en in de loop van de week al om tafel zitten bij de Amerikaanse MSD-topman Richard Clark. Volgens de Utrechtse hoogleraar Hans Schenk, die in 2007 adviseur was van de ondernemingsraad van Organon Bioscience bij de voorge nomen beursgang, is overname door een Nederlandse partij in combinatie met een management buy-out goed mogelijk. .fV II IIIMIMlMilH'i*.!li1 '^i^iWllk1 H PIl"lll'Wil! AMSTERDAM - Bijsluiters van finan ciële producten bevatten in veel ge vallen nog steeds fouten. Zeker de helft van de bijsluiters van beleggingsfondsen die in Ne derland zijn genoteerd, vertoont een of meer gebreken, zo blijkt uit gisteren gepubliceerd onderzoek van de Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) onder alle 152 geno teerde fondsen. Zo bevat een groot deel van de bij sluiters geen actuele informatie over het risico en rendement van m wk mmësmbbsm het fonds. Ongeveer een derde van de fondsen (45) vermeldt de kos ten over 2008 als meest actuele. Ruim 20 procent van de fondsen blijkt ook niet in staat te zijn om actuele rendementsgegevens te presenteren, aldus de VEB. De resultaten van het onderzoek zijn volgens VEB-directeur Jan Maarten Slagter 'verbijsterend'. Het is volgens hem 'droevig' dat de Autoriteit Financiële Markten (AFM) de fondsen hiermee weg laat komen. BONN - Terwijl Deutsche Telekom op de IFA-beurs in Berlijn zijn nieuwste ontwikkelingen pro moot, boog de rechter in Bonn zich gisteren over een spionage- schandaal waarin het bedrijf is ver wikkeld. Twee jaar lang tapte Deutsche Telekom telefoongesprek ken van vakbondsmensen, journa listen en eigen managers af. De nieuwste ontwikkeling is dat ex-topmannen Kai-Uwe Ricke en Klaus Zumwinkel op de hoogte zouden zijn geweest van de illega le praktijken. De hoofdverdachte in het proces is Klaus Trzeschan. Hij is de voorma lige chef Interne beveiliging van Te lekom en werd in 2008 gearres teerd. Gisteren bekende hij weder om dat hij de regie voerde over de afluisterpraktijken. Hij deed tege lijk een belangrijke onthulling, door te stellen dat hij Ricke al in 2005 uitvoerig op de hoogte heeft gebracht van de praktijken. Ook Zumwinkel zou van de kwestie hebben geweten. Ricke en Zumwinkel hebben tot nu toe altijd ontkend iets van de afluisterpraktijken geweten te heb ben. Het Openbaar Ministerie stelt nader onderzoek in. Als de twee topmannen daadwerkelijk op de hoogte waren, moeten ook zij ter verantwoording geroepen worden, zei de officier van justitie. In 2005 en 2006 luisterde Telekom ruim vijftig mensen af. De aanlei ding voor het aftappen van tele foongesprekken was het vermoe den dat een bestuurder van Tele kom vertrouwelijke informatie aan de pers zou doorspelen. Omdat de ze persoon het bedrijf hiermee schade zou berokkenen, zag Trzes chan zijn afluisteracties gerecht vaardigd. Gisteren zei hij echter te gen de rechter dat hij 'een grote fout' heeft begaan. Stap in de wereld van het openbaar vervoer tijdens de OV-instapdag op 22 september Aanmelden kan tot 13 september 2010. 2010 en laat u meevoeren in het openbaar Dit kan via infoiaovambassadeurs.nl of via het vervoer van toen en nu. telefoonnummer 076-513 66 66. Wilt u als 55-plusser gebruik maken van de bus, trein of Fast Ferry, maar doet u dit niet, omdat u het te ingewikkeld vindt? Wij helpen u graag op weg! Tijdens een gezellig dagje uit leert u de Dit nummer kunt u eveneens bellen als u gemakken van het openbaar vervoer kénnen, meer informatie wenst over deze dag. OPENBAAR UERUOER ZEELAND WUEU Befe' u vj Provincie Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15