281 zeeland Dorpsraad wil soepele regels voor bedrijven Kerk moet reden zijn Oplossing dijk Ossenisse Mosh-feestje in jongerencentrum De Pit Terneuzen Oproep Retranchement aan gemeente FEESTELIJKE HEROPENING De Grote Kerk in Groede gaat een nieuwe toekomst tegemoet. Het godshuis is omgetoverd in een multifunctioneel gebouw, waar je ook muziek kunt maken of een feestje kan geven. regioagenda zaterdag 4 september 2010 door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - De dorpsraad van Retranchement wil dat de ge meente Sluis de regels voor vesti ging van bedrijven in kleine ker nen versoepelt. De raad wil probe ren met andere dorpen tot een ge zamenlijke oproep aan de gemeen te te komen. De noodkreet komt op een mo ment dat ook de laatste voorzienin gen in het dorp dreigen te verdwij nen. De afgelopen jaren gingen twee van de drie horecazaken in Retranchement dicht. Die panden staan nu te verpauperen. Ook de frituur bij de Hickmanbrug en de bakker lijken binnen afzienbare tijd de deuren te sluiten. Vooral die laatste maatregel hakt erin in het dorp: de winkel fungeert im mers ook als kleine supermarkt en heeft een sociale functie. De komst van nieuwe onderne mers zou dus welkom zijn, licht dorpsraadsecretaris Janet Aarnout- se toe. „Maar we horen dat die het niet aandurven zich hier te vesti gen, omdat ze beperkt worden door regelgeving. Ze hebben bij voorbeeld moeite met het verkrij gen van vergunningen." OSSENISSE - Vogels en recreanten hoeven elkaar niet meer in de weg te zitten op de Westetjcheldedijk bij Ossenisse. De provincie heeft: in overleg met alle partijen, waar onder de dorpsraad Ossenisse en Vogelbescherming, een oplossing gevonden voor de hoog opgelopen ruzie over afsluiting van de dijk. Het Puttenstrandje en de zuidelij ke strekdam, de Zuidnol, gaan van 15 mei tot 15 september open voor recreanten. De omstreden hekken worden verzet. Schor en slik blij- TERNEUZEN - Het Vlaamse gezel schap Anti Icon en de Nederlandse The Fifth Alliance zijn zaterdag 11 september De Pit te zien en te ho ren. The Fifth Alliance trad al eer der op in Zeeuws-Vlaanderen. Op Kreekrock, Opblaaspop en The la ne is de band niet onbekend. De hoofdact van De Pit op 11 sep tember is echter de Belgische me- talcoreband Rafflesia. Die heeft een nieuw album: 'In the face of SufferingDit album zal de band volgend weekend uitvoerig ten ge hore brengen. Vanaf 20.00 uur is het poppodium geopend en een uur later treedt de eerste band op. De inkom bedraagt 5 euro. De dorpsraad voelt zich er tame lijk machteloos onder, erkent Aar- noutse. „We hebben bijvoorbeeld geen idee van de ontwikkelingen rond de leegstaande horecapan- den. We hebben wel een lijst ge maakt met verpauperde gebouwen en die aan de gemeente gestuurd. Maar ik weet niet of die daar iets mee kan doen." De raad wil het onderwerp aan kaarten tijdens gezamenlijk over leg van de West-Zeeuws-Vlaamse dorpsraden. Die komen sinds kort, op initiatief van de Retranchementse raad, regelmatig samen, vooral om te bezien of ze gezamenlijke standpunten kun nen formuleren en daarmee ster ker te staan bij de gemeente Sluis. Aarnoutse: „We willen bijvoor beeld kijken of we op één lijn zit ten wat betreft het schrappen van de discobus. En zo kunnen we ho pelijk ook samen het kleine ker- nenbeleid bij de gemeente Sluis be spreekbaar maken, en misschien met een gezamenlijk plan ko men." De dorpsraad heeft haar zorgen in middels ook zelf in een brief aan het Sluise college kenbaar ge maakt. door Martijn de Koning- In één bijeenkomst wordt duidelijk waar de opgeknap te Grote Kerk op de Markt in Groede vanaf nu allemaal voor gebruikt kan worden. Enkele honderden mensen luiste ren tijdens de heropening van het gebouw naar toespraken en mu ziek, happen een broodje weg en genieten van verschillende exposi ties. En dat allemaal in die onmis kenbare sfeer die een oude kerk uitstraalt. Want de kerk moet vooral kerk blijven, geeft Thijs Soeting tijdens de openingsbijeenkomst aan. Soe ting was als voorzitter van de Stichting Grote Kerk Groede één van de drijvende krachten achter de omvangrijke opknapbeurt die het gebouw de afgelopen tijd on derging. „Het aantal kerkgangers is momenteel niet zo groot, maar dit gebouw dankt z'n uitstraling na tuurlijk helemaal aan het feit dat het een kerk is", vindt Soeting. Toch breidt, met de voltooiing van de renovatie, de functie van het ge bouw fors uit. Al een poosje zijn er regelmatig wisselexposities te zien. Het stichtingsbestuur wil er daarnaast een permanente ten toonstelling beginnen, met als on derwerp het spanningsveld in de regio tussen economie, veiligheid en natuur. Soeting is ambitieus. „Die expositie moet ervoor zorgen dat mensen speciaal voor de kerk naar Groede komen, in plaats van dat ze de kerk óók bezoeken als ze toch in Groede zijn." De financiën voor het plan zijn echter nog niet rond. Het gebouw moet straks ook gebruikt worden voor concerten van zowel pro fessionals als amateurs. „De akoes tiek moet wel nog wat verbete ren", zegt Soeting. „We gaan daar voor nog het één en ander veran deren aan de vloer." De kerk wordt ook het toneel voor seminars, feestjes en trouwerijen. „Niet iedereen is daar even blij mee", geeft Soeting aan. „Maar wij zien hier echt toekomst in." Hij had gisteren meteen een verzoek aan het gemeentebestuur. „De Lu therse kerk, even verderop, is aan gewezen als officiële trouwlocatie. Het is daardoor veel goedkoper om daar te trouwen dan hier. Dat willen we graag anders zien." De aanwezige wethouder Peter Ploe- gaert reageerde alert. „We kunnen het tarief voor de Lutherse kerk na tuurlijk optrekken", grapte hij. Nieuwe ideeën over de invulling of het gebruik van het gebouw zijn welkom, benadrukt Soeting. Als aanzetje beschrijft hij z'n eigen 'droom'. „De toren beklimmen gaat niet. Het zou daarom prachtig zijn om het uitzicht dat je boven hebt, beneden in de toren op de muren te projecteren." De restauratie van de kerk was hard nodig, want het gebouw was op sterven na dood. Het godshuis was zelfs tij delijk verboden terrein, omdat je na binnenkomst zo een stuk pla fond op je hoofd kon krijgen. Na jaren intensief lobbyen en (ludiek) actievoeren kreeg de stichting, ge holpen door provincie en gemeen te, het enkele jaren geleden voor el kaar een forse Rijkssubsidie los te peuteren. Die bijdrage vormde de basis voor de verandering die de kerk vorig en begin dit jaar onderging. Maan denlang stond de toren, karakteris tiek in het silhouet van Groede, in de steigers. Binnen, waar onder meer de scheidingswand tussen één van de zijbeuken en de rest van het gebouw na eeuwen werd geslecht, waande je je op een bouwplaats. Met het deels zichtba re, deels onzichtbare herstel van onder meer plafond, pleisterwerk, bogen, toren en buitenmuren en het aanbrengen van toiletten en verwarming is de kerk nu klaar voor een nieuwe fase. ven wel gereserveerd voor vogels. De openstelling kan wettelijk, is ge bleken uit nader onderzoek, om dat vogels vooral in najaar, winter en voorjaar in het gebied zitten. De provincie neemt nog aanvullen de natuurmaatregelen. In de Mo lenpolder komt extra ruimte voor vogels. Op de Platen van Hulst worden strekdammen aangelegd waardoor het voedselaanbod voor vogels verbetert. En de provincie bekijkt of het strandje bij de cam pings kan worden opgehoogd. Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. ZATERDAG 4 SEPTEMER AXEL De Hal Ie, 8.00 uur: Vliegende Hollander wandeltochten; CLINGE Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; Terrein nabij Malpertuus, 13.00 uur: Festijn Clingehts los met stepafette, kinderdisco en 's avonds optreden Sjako de Braai en Clingt Bekend; GROEDE Grote kerk, 15.00 uur: Groede festival 'een vleugje Afrika'; Centrum, 15.30 uur: Groede festival met muziek, theater, dans, kunst; HULST Reynaertland, 11.30 - 12.30 uur: Rode Kruis beschermd zwemmen; Er zitten weer openingen tussen de zijbeuk en de rest Een oude nis kwam tevoorschijn tijdens het weghalen van de kerk. van het oude pleisterwerk. Bloauwe Hoeve tuinhuis, 10.00 uur: Fiets tocht voor jong en oud; KOEWACHT De Lange Akkers, 10.00 uur: Akkerfestijn; Schuttersterrein, 14.30 uur; Schieting op de staande wip; PHILIPPINE Voetbalveld, 10.00 uur: Kidsdag suppor tersvereniging Ajax; SAS VAN GENT Kermis tot en met 7 september: TERNEUZEN De Veste, 9.00 uur: Koersbal; Centrum 10.00 uur: Vliegende Hollander shantyfestival en kunstmanifestatie; Buurthuis de Zeemeeuw, 20.00 uur: Bingo; Goede Herderkerk, 9.00 - 13.00 uur: Rom melmarkt; Speeltuin Oranjekwartier, 10.00 uur: Ver maak voor kinderen tot 15 jaar; Communicatielaan, 16.00 en 20.00 uur: Circus Belly Wien; WALSOORDEN Feesttent, 10.00 uur: Walsoordense fees ten met jeugd creatief; 13.00 uur: Rom melmarkt en zeskamp; 20.00 uur: Gaai- bollen, spelencircuit en feestavond; WESTDORPE Chillsoos, 19.00 uur: Kreekrock mini edi tie; IJZENDIJKE Boerderij de Heidebloem, 10.00 uur: Pom poenfestijn; ZANDBERG Feesttent, 14.30 uur: Kermisactiviteiten met schieting; 19.00 uur: Rondgang fanfa re; 21.00 uur: Feestavond met dj; »- ZONDAG 5 SEPTEMBER CLINGE Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; GROEDE Centrum, 13.30 uur: Groede festival met muziek, theater, dans, kunst; HOEK Restaurant De Braakman, 10.00 uur: Vlees- kaarting; Braakmanweg, 14.00 uur; Excursie Braak man noord; HULST De Lieve, 14.30 uur: Uit op zondag; KLOOSTERZANDE Café de Kastanje, 14.00 uur: Kaarten; Schuttersterrein, 13.30 uur: Schieting; TERNEUZEN Porgy Bess, 15.00 uur: Slotconcert Vlie gende Hollander shantyfestival; Communicatielaan, 14.00 uur: Circus Belly Wien; WALSOORDEN Café Rue du Nord, 14.30 uur: Schieting; IJZENDIJKE Brasserie Petit Paris, 14.00 uur: Kaarten; Boerderij de Heidebloem, 10.00 uur: Pom poenfestijn; ZANDBERG Feesttent, 10.30 uur: Kermisbrunch; 12.30 uur: Fietspuzzeltocht; 15.30 uur; Kinder bingo; 18.00 uur: Barbecue; 21.00 uur: Bingo;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 118