Plan voor futuristisch 20 I Op musicalles in nieuw cursusjaar Toonbeeld Yara mogelijk in beroep tegen hoge bekeuring Stuk The Powder Room in de Raadskelder Excursie Zeeuwse Landschap in Zwin Van Driessche nieuwe directeur AM Zeeland Bezoek aan ateliers tussen gangen door Expositie Ben Game Op twee plaatsen in La Vie en Rose medicijnen verloren almanak zaterdag 4 september 2010 SLUIS 'The Powder Room, glas in lood, geluid en fotografie' is een exposi tie van Anita Frenks en Peter Clij- sen. Het draait om honderd zakjes brandschilderpigment die Anita ge vonden had. Dit pigment wordt ge bruikt voor glas- in-lood. De zakjes fotografeerde ze voor de zevendeli ge expositie. Bij ieder deel heeft ze ook muziek gecomponeerd, dat ze bespeelt op de harp. Dit alles is te zien tot 26 september van zaterdag tot woensdag van 14.00-17.00 uur. RETRANCHEMENT Het Zeeuwse Landschap houdt donderdag een excursie in natuur gebied Het Zwin. Een gids geeft uitleg bij het dyna mische landschap, de strandvlak ten en schorren en de zeldzame vo gels en planten. De excursie begint om 10.00 uur bij strandpaviljoen De Zeemeeuw. Parkeren kan op de parking aan de G. van Hoekestraat bij Retranchement. Kosten: volwas senen twee euro, kinderen tot 16 jaar één euro. HULST TERNEUZEN Gino van Driessche is met ingang van 1 januari 2011 benoemd tot di recteur van projectontwikkelaar AM Zeeland. Hij volgt Jan Sips op, die ad interim leiding geeft aan het regiokantoor van AM in Terneu- zen. Gino van Driessche (35) is sinds 2008 werkzaam bij AM Zee land, momenteel als ontwikkelings manager. AM Zeeland ontwikkelt op diverse locaties in de provincie vastgoedprojecten, zoals in Othene in Terneuzen en bij Perkpolder. PHILIPPINE De VW Zeeuws-Vlaanderen houdt op de vrijdagen 10 en 24 september het uitje 'kunst aan tafel'. Een drie gangenmenu in verschillende res taurants wordt afgewisseld met be zoekjes aan galeriehouders. Ver trek is om 18 uur bij taverne Espla nade (10 september) of restaurant In den Vlaemschen Pot (24 septem ber), beide aan het Philipsplein. Kosten: 35 euro, exclusief drank. Opgeven via 0115-621022 of per mail: info@vwzvl.nl. TERNEUZEN In La Vie en Rose, onderdeel van het Kunstkwartier in Hulst is van 12 september tot 25 oktober werk van Ben Game uit Middelburg te zien. Het gaat om grote en kleurige, op het eerste gezicht abstracte schilde rijen. La Vie en Rose, gevestigd in de Lange Nieuwstraat 22 te Hulst, is geopend op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Op twee plaatsen in de regio zijn mensen donderdag medicijnen ver loren. In Terneuzen verloor ie mand tussen 11 en 13 uur een tasje waarin behalve het medicijn Rita lin ook twee mobieltjes zaten. In Zaamslag raakte een doosje zoek met Methylfenidaat HVI. De politie verzoekt vinders om deze spullen af te geven bij het bureau aan de Rosegracht in Terneuzen. TERNEUZEN - Na een lange zomer vakantie gaan de cursussen van kunstcentrum Toonbeeld in Ter neuzen weer van start, ledereen die buitenom school of werk crea tief bezig wil zijn, kan in de week van 20 september beginnen. Als to neel wel leuk is, maar niet leuk ge noeg, is er iets nieuws bij Toon beeld: de musicalklas. In deze nieu we cursus krijgen de deelnemers een uur les in theaterzang en een uur in musical/stage-acting (spel). Toonbeeld houdt wel eerst audi ties. Dan wordt er gekeken of de cursist voldoende aanleg heeft voor zang en spel en wat de moge lijkheden zijn tot het verder ont wikkelen daarvan. Buitenom de nieuwe musicalklas begint er ook een cursus certifica ten maken. In deze cursus wordt gestreefd naar procesmatig werken op een zo hoog mogelijk niveau. Zelfstandig werken is het uiteinde lijke doel. Naast deze twee nieuwe cursussen zijn er tal van andere les sen te volgen bij het kunstcen trum, zoals muzikale vorming, beeldende vorming en toneel. Bij de beeldende vorming zijn cur sisten per er leeftijdscategorie inge deeld: 5 t/m 12 jaar, 12 t/m 17 jaar, vanaf 15 jaar en gevorderden. Toneel wordt onderscheiden in jeugdtoneel en toneel vanaf 17 jaar. Bij iedere cursus hoort een in schrijving. Romée uit Hulst probeert met haar drie-en-een-halve lentes momenteel de wereld om haar heen te duiden. Vooral datgene wat er in haar omge ving allemaal gebeurd is toen ze nog niet geboren was, interesseert haar mateloos. Zo liep ze onlangs met haar moeder voorbij een huis in de binnenstad waarin haar vader en moeder jaren geleden ooit woonden. „Toen jullie daar woonden, zat ik toen nog in jouw buik, mam?", vroeg ze. Moe ders antwoordde ontkennend. „Nee schat, dat is al veel langer geleden. Toen wij daar woonden, moest jij nog worden gemaakt!" Dat begreep de kleine even niet hele maal. „Was ik dan stuk?" Een poldermuseum van glas en beton in de dijk in de Margarethapolder bij buurt schap De Griete. „Een dijk hoeft niet meer alleen te be staan uit zand en klei." door Frank van Cooten Kunstenaar Paul Izeboud (Serooskerke 1955) zat op het terras van café De Griete. Hij vond het zonde dat hij vanaf het terras Tip? redactie@pzc.nl MEEST GELEZEN 1. Verburg betreurt houding Hulst 2. Poes dood na aanval door hond 3. Sigaret steekt toiletrollen in brand STELLING De Stelling: Hulp van de traumaheli van Rotterdam of Brugge maakt niet uit. www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen SfUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto de Westerschelde de schepen niet kon zien. Het massieve dijk- lichaam ligt in de weg. Zijn idee voor een glazen dijk werd gebo ren. Marco Bouwman en Dennis van Leeuwen van V+G Architekten In genieurs uit Sas van Gent borduur den voort op dit idee en presente ren het poldermuseum en 'info tainment center' van glas en beton in de dijk. „In Zeeuws-Vlaanderen is geen informatiepunt waar de ontstaansgeschiedenis van de pol ders inzichtelijk is gemaakt", zegt Van Leeuwen. „Over de geschiede nis en het heden van het Zeeuwse polderlandschap is heel weinig be kend. Er staan weliswaar her en der in het landschap wat informa tieborden bij gerealiseerde werken, maar dat is het eigenlijk wel. Van daar het idee voor een poldermu seum in de dijk." Het is niet alleen een museum met een oppervlakte van zo'n acht honderd vierkante meter maar ook een plek voor tentoonstellin gen, voor schoolbezoek en voor be drijfspresentaties. „Je staat in de dijk." Het ontwerp is gemaakt door Mar co Bouwman. De hoofdvorm be staat uit twee kommetjes. „Het ma- SLUISKIL - Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil beslist begin volgende week of hoger beroep wordt aange tekend tegen de boete die het be drijf donderdag is opgelegd door de rechtbank in Middelburg. Ya- ra-woordvoerder Jos van Damme noemde de uitspraak gisteren 'op z'n minst verrassend'. De rechter gaf Yara een hogere boete dan het Openbaar Ministerie had geëist. Ya ra moet 140.000 euro betalen, waarvan 60.000 euro voorwaarde lijk. Het OM had een boete geëist van 100.000 euro. Yara had in 2007 lekkages niet di rect bij de vergunningverlener, de provincie, gemeld en de rechtbank achtte bewezen dat van augustus 2008 tot en met 5 januari 2009 te veel stikstof was geloosd. „We moeten het vonnis nog lezen", al dus Van Damme, „en overleggen begin volgende week met onze ad vocaat. We beslissen dan of we in hoger beroep gaan." Volgens Van Damme is er sprake van onduide lijke regelgeving, waarin justitie nog haar weg moet vinden. Yara is daar nu mee geconfronteerd. Ande re chemische bedrijven hebben daar ook mee te maken. Zo wacht Dow Terneuzen nog altijd op re sultaten van een milieuonderzoek waarvoor in 2008 een inval werd gedaan bij het bedrijf Marco Bouwman en Dennis van nieurs uit Sas van Gent lieten zich kunstenaar Paul Izeboud. Het duo Leeuwen van V+G Architekten Inge- inspireren door 'de glazen dijk' van ontwierp een poldermuseum en in-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 116