zeeland 129 De archeoloog de grond lezen' Vingertje Cats werk grapjas Locatie opgravingen Schiet- en ijsdub samen op één locatie Deze maand besluit over masterplan Ouders praten over verliezen kinderen Excursie over de Biezelingse Ham WemelrOKK zorgt weer voor muziek SP zegt steun aari fruitteler Alkema ten onrechte te hebben ingetrokken zaterdag 4 september 2010 'Ik ben bijzonder opgetogen over deze vondst. We weten heel wei nig uit die tijd, omdat daar geen bronnen van zijn. Dus zo'n vondst als deze is heel bijzonder." Bram Silkens door Annemarie Zevenbergen De kenner heeft slechts een enkele blik nodig om de bijzondere vondst in Domburg te herkennen. De leek moet even op weg geholpen worden om de spo ren te 'lezen' die duiden op bewo ning, omstreeks 1000 na Christus. Vermoedelijk was het een kleine boerderij met erf Het bouwterrein aan de Roosjes- weg in Domburg, waar straks de nieuwe brede school De Golfslag komt, is tijdelijk het domein van de Walcherse Archeologische Dienst. Die trof er de sporen aan van vroegere bewoning. Archeo loog Bram Silkens denkt dat er 'nog een oudere fase onder ligt'. „Maar daarvoor moeten we verder graven en de grond couperen om de lagen te duiden." De Dienst vond verkleuringen in de aarde van ondermeer greppels of sloten, opgevulde paalkuilen en spoortjes van wat misschien ooit moestuin tjes waren. De opgravingen liggen nabij de voormalige ringburgwal van Dom burg, rond 900 na Christus aange legd tegen invallen van de Noor mannen. Bram verwacht straks nog meer van onderzoek op het terrein van 't Groentje in het cen trum. „Misschien krijgen we dan een beter beeld van die wal." De archeoloog en zijn stagiair Ilja Mostert werken systematisch het bouwterrein af Her en der graven ze een sleufje, maken foto's en te keningen van het grondprofiel daarvan. „Het is een grote puzzel. We moeten de sporen bij elkaar brengen. Waar kruisen ze elkaar, welke waren er eerst? Op die ma nier krijgen we stukje bij beetje een beeld van de bewoning hier. Wat wij doen is de grond lezen. E of zie: www.kunsteducabewaJcheren.nl voor informatie: 0118 414928 kunsteducatie@kewalcheren.nl onze nieuwe cursusbrochure is uit! de cursussen starten 13 september a.s. Afhalen brochure. Middelburg, Kuiperspoort 18 ma t/m do van 09.00-12.00 uur Vlissingen, Brouwenaarstraat 2 ma t/m vr van 09.00-17.00 uur Maar die grond moet ook geanaly seerd worden. De pollen die erin zitten en eventuele etensresten ge ven ook weer een beeld van hoe de omgeving er uitzag en hoe men hier leefde." De Archeologische Dienst heeft twee weken de tijd om alles te in ventariseren. „Daarna begint de bouw. Wij vernietigen in feite ge structureerd. We zeggen wel eens gekscherend: 'we conserveren Ex Situ'. We brengen wat we vinden elders onder in depot." Beide man nen hebben afgelopen dagen wel tastbare dingen aangetroffen zoals zogenaamde Pingsdorfscherven en wat dierlijke botten. „Waarschijn lijk slachtafval. Er is heel weinig be kend van deze tijd. Het is prachtig dat we dit nu op een braakliggend stuk grond vinden. We kunnen ongestoord verder." Lachend: „En we graven de bouw put vast uit voor de aannemer." SINT-ANNALAND Behalve de ijsclub verhuist ook schietvereniging Prinses Juliana naar de Joanna Mariapolder aan de noordkant van Sint-Annaland. De vereniging zit nu nog in de Sakofa- hal, maar die verkeert in slechte staat. Beide clubs krijgen in de ge noemde polder samen een onder komen. De gemeente wil er tevens hon derdzeventig parkeerplaatsen aan leggen. Op de plek van de huidige ijsbaan komt een waterberging. THOLEN De Thoolse gemeenteraad moet de ze maand de knoop doorhakken over het masterplan Tholen. Het college adviseert de reeds eerder genoemde voorkeursvarianten te kiezen. Dat betekent dat de sport velden en het zwembad verhuizen naar de noordzijde van de Nieuwe Postweg. Daarmee komt aan de Zoekweg ruimte voor nieuwbouw en/of uitbreiding van de scholen. GOES Rouw na het verlies van een kind is het thema van een bijeenkomst die de Vereniging Ouders Kinde ren en Kanker belegt op woensdag 8 september in het gebouw van de GGD aan de Westwal in Goes. Zo wel ouders van kinderen die behan deld worden, als ouders van een ge nezen of gestorven kind zijn wel kom vanaf 20.00 uur. Aanmeldenkan op: freddeburger- @hotmail.com. 'S-GRAVENPOLDER Wandelaars kunnen vandaag mee met de excursie over de slikken en schorren van de Biezelingse Ham bij 's-Gravenpolder. IVN De Zeeuw se Delta regio de Bevelanden laat een gids uitleg geven over de plan ten en de dieren die het gebied be volken. De start is het uitkijkpunt op de Zeedijk tegenover het Waterschaps gemaal van de Sint Janszpolder aan de Westerschelde. De duur is van 15.00 tot 17.00 uur. WEMELDINGE Muziekvereniging OKK zorgt tij dens de Wemeldingedag, zaterdag 11 september weer voor veel mu ziek. Natuurlijk speelt OKK zelf, maar zaterdagavond treedt vanaf 20.00 uur de Radio Hollandio Road show op in de feesttent. Op vrijdag avond is er in dezelfde feesttent WemelrOKK. De rockbands Over the Edge en No Point treden vanaf 20.00 uur op. In het bericht over de omzwervin gen van Goese kringloopwinkel De Anemoon, in de krant van za terdag 28 augustus, is voor de huidi ge locatie een foutief adres ge noemd. De winkel huist niet aan de Jenny Weijermanweg, maar een klein eindje verderop aan de Dirk Dron- kersweg 7. De sloop van het oude onderkomen aan de 's-Heer Hen- drikskinderendijk begint volgende week. SINT-MAARTENSDIJK - De SP in Tho- len zegt dat ze onlangs ten onrech te haar steun aan fruitteler Alkema uit Sint-Maartensdijk heeft inge trokken. De SP was destijds geneigd om Al kema te steunen toen hij van het college geen vergunning meer kreeg voor zijn hagelkanon. De partij trok die steun echter in toen de teler het kanon toch zou heb ben aangezet op het moment dat er al geen vergunning meer was. Nu blijkt er een brief te bestaan waarin het college schreef daarte gen niet op te zullen treden zolang de zaak onder de rechter was. Fei telijk mocht Alkema dus schieten. De rechtszaak is inmiddels gewon nen door de fruitteler. door Ton van den Nouweland De kwestie is beslecht. Het standbeeld van Jacob Cats op de Markt in Brouwers haven hoort géén op geheven vingertje te hebben. Ge meentearchivaris Huib Uil kwam gisteren bij de onthulling van de bronzen replica van Cats met een gravure. Het plaatje is afgedrukt in de feestrede bij de onthulling van het origineel in 1830. Cats staat er op met duim tegen wijsvinger. Uil slaat daarmee het Brouwse 'vin gerkamp' alle wapens uit handen. Koos en Dries van Beveren beweer den vorige week in de PZC dat Cats ter lering de wijsvinger van zijn rechterhand opsteekt. Het beheerdersechtpaar van de Grote Kerk kreeg bijval van oud-wethouder Flip van Ast die verklaarde als jochie met steentjes naar het vingertje te hebben ge gooid, zoals veel Brouwse kinde ren deden. De Van Beverens wor den vaak door Brouwenaren aange sproken met de mededeling dat ze 'iets' missen aan het beeld. Lijdt het vingerkamp met Uils con clusie aan collectieve waanvoorstel lingen? Nee, zegt de archivaris: „Dat latere generaties hem een om hoog gestoken wijsvinger van ce ment gaven, zij hen vergeven. Maar die vinger hoort er beslist niet op." Uil baseert zijn bevindin gen op gemeenteraadsverslagen be gin september 1959 in de Zierikzee- sche Nieuwsbode en het Zeeuw- sch Dagblad. Beide kranten mel den dat de gemeente Brouwersha ven de hand van Cats heeft her steld. Het Zeeuwsch Dagblad komt drie weken later zelfs met een reportage over het vingertje. De kwestie speelde dus toen ook al. Cats moest in 1959 van vele la gen witkalk worden ontdaan en behoefde ook onderhoud. Burge meester J. L. van Leeuwen beklom toen hoogstpersoonlijk de ladder en stelde vast dat de beschadigde rechterhand een horizontaal lig gend eerste vingerkootje had. Daar op kon de beeldhouwer nooit een verticale vinger hebben gedacht. Cats kreeg in 1959 dus weer een vuist en daarmee was het stenen gooien in Brouwershaven voorbij. Het is de verslaggever van het Zeeuwsch dagblad echter niet ge lukt te ontdekken wie Cats zijn ge metselde vingertje heeft gegeven. Hij of zij stelt wel vast dat dit voor de oorlog moet zijn gebeurd. Van Beveren legde zich gistermid dag niet bij zijn nederlaag neer: „Cats was een belerend iemand, een onderwijzer. Als ie geen opge stoken vinger heeft, dan hebben ze dat al vanaf het begin verkeerd gedaan." Schets van een boerderij uit 1000 na Christus Beatrixlaan 20 Vlissingen illfe '^SLi Zeer sfeervol vrijstaand huis voor tuinliefhebbers! Op een perceel van maar liefst 545 m2 heeft u 100% privacy in de tuin. Bet huis beschikt over een heerlijk lichte woon kamer, hoekkeuken, prak tijk/atelier op begane grond, 4 slaapkamers en een garage. funda Vraagprijs: 289.000,-k.k,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 109