buitenland 19 I naar ware vrede' Windmolenpark Duitsers verkeert in zwaar weer Wiesenthal werkte voor Mossad' V Ontslag dreigt voor Thilo Sarrazin rv^st Washington Extreem hoge kosten, defecten, mogelijk niet toegestane steun c> vrijdag 3 september 2010 Clinton zit tussen Netanyahu (links) en Abbas als ze elkaar voor aanvang van het overleg de hand geven. foto AP BERLIJN - De net aangetreden Duit se president Christian WulfF neemt het ontslag van het omstre den bestuurslid vah de Duitse Bun desbank, Thilo Sarrazin, in beraad. Dat maakte hij gisteren bekend, kort nadat de collega-bestuursle den van Sarrazin hem hadden ver zocht de ontslagprocedure in gang te zetten. Eerder gaven bondskan selier Angela Merkel en anderen al aan dat zij willen dat Sarrazin te rugtreedt. Thilo Sarrazin, die ook politicus is voor de sociaal-democratische SPD, kwam de afgelopen week in opspraak. In zijn nieuwe boek Duitsland schaft zichzelf af schrijft de bestuurder dat immigranten de Bondsrepubliek steeds dommer maken. De socialistische politicus durft ook te stellen dat Turken in Berlijn geen andere economische functie hebben dan het verkopen van groente en fruit. Eerder gisteren nam de 65-jarige Sarrazin afstand van zijn bewering dat alle Joden en Basken een be paald gen delen. „Dat was reu- ze-onzin. Ik betreur dat zeer", zei Sarrazin. „Ik heb definitief niet de opvatting dat er een genetische identiteit is." Ook de sociaaldemocraten overwe gen Sarrazin eruit te gooien. In een interview zei de politicus dat de kritiek hem niet onberoerd laat. „De psychische druk is aanzien lijk." i960 de ontvoering uit Argentinië - gevolgd door de berechting en executie in Israël - van Adolf Eich- mann, de organisator van de Holo caust. Onmiddellijk na de stichting van de staat Israël werkte Wiesenthal enige tijd voor de inlichtingenafde ling van het ministerie van Buiten landse Zaken, de voorloper van de Mossad. In december 1948 zond de dienst op Wiesenthals aanra den drie agenten naar het Oosten rijkse dorp Altausee, waar Eich- door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - De lucht boven de Duitse Noordzee is strakblauw, de zee vrij wel glad. Twee uur lang beukt de boot over het water, op weg naar de horizon. Dan, na bijna vijftig ki lometer, zijn ze te zien: twaalf reus achtige windmolens, elk zo hoog als de Dom van Keulen. Duits- lands eerste offshore windmolen park 'Alpha Ventus' oogt indruk wekkend. Alpha Ventus is het prestigieuze begin van de duurzame energiere volutie die de regering van bonds kanselier Angela Merkel (CDU) wil bewerkstelligen. Windenergie is daarvan hét symbool. Niet voor niets begon Merkel haar recente energiepromotiereis door Duitsland bij een windmolenpark in het noorden van het land. In 2030 moet twee derde van de Duitse energie uit duurzame ener giebronnen komen, zo is de ambi tieuze doelstelling van de regering. Windenergie is daarbij naast zon- ne-energie de grootste rol toebe dacht. Bedrijven hopen op de ex port van Duitse windtechnologie. Zo gaat het Duitse Bard Enginee ring zo'n 55 kilometer ten noor den van Schiermonnikoog 120 windmolens bouwen voor Neder land. Alpha Ventus, waarvan de kosten circa 345 miljoen euro bedragen, is officieel een proefproject. Officieu ze doelstelling is de Duitse bevol king te winnen voor windenergie. Mislukking is daarom geen optie. Twee maanden na de opening, eind april, liep het project echter al ernstige averij op. De helft van de windmolens draait zeer beperkt of helemaal niet. Twee windmolens moesten zelfs buiten bedrijf worden gesteld 'wegens constructiefouten'. Repa ratie moet op het vasteland plaats vinden en neemt waarschijnlijk maanden in beslag. Een woord voerder van Alpha Ventus weigert van een defect te spreken: „Het is immers een pilotproject." Een tweede tegenvaller dreigt. Alp ha Ventus is vanwege het milieu - de Wadden zijn beschermd gebied - zeer ver uit de kust gebouwd. De fundamenten van de windmolens staan bijna dertig meter diep in zee. Vanwege de daarmee gepaard gaande hogere kosten stak de Bondsregering 30 miljoen euro in het project. Volgens de Europese Commissie in Brussel is er hierbij mogelijk sprake van oneerlijke con currentie. Deskundigen wijzen intussen op de extreem hoge kosten van wind molenparken in zee. De 25 parken voor de Duitse kust waarvoor al een vergunning is afgegeven, moe ten worden aangesloten op het stroomnet. Dat is soms duurder dan het windmolenpark zelf De kosten lopen in de miljarden en worden doorberekend aan de Duit se energiegebruikers. Om winde- nergie te stimuleren heeft de wet gever namelijk bepaald dat inves teerders tot.2015 de verbinding met het vasteland niet voor hun re kening hoeven te nemen. „Offshore windkracht is een bij zonder dure vorm van energieop wekking", meent hoogleraar Ener giesystemen Georg Erdmann van de TU in Berlijn. Omdat windenergie eigenlijk on rendabel is, krijgen de energiebe drijven daarnaast een vergoeding van 15 eurocent per kilowattuur voor windenergie van zee. Bij windmolens op land is dat negen cent. Opgeteld kostte de subsidie van duurzame energie in 2008 bijna negen miljard euro. In 2016 loopt dit bedrag op naar ruim 11 miljard en neemt dan gestaag af Pas na 2030 is geen subsidie meer nodig, zo denkt het ministerie van Milieu. Wiesenthal in 1958. foto AP manns vrouw en kinderen woon den. Ze dachten dat de oorlogsmisdadi ger, die was ontsnapt uit Ameri kaanse krijgsgevangenschap, sa men met zijn gezin oud en nieuw zou willen vieren. Maar hij ver scheen niet. In 1953 kwam Wie senthal Eichmann alsnog op het spoor en tipte hij Israël. Maar pas in i960 ondernam de Mossad ac tie. Na de ontvoering van Eichmann begon Wiesenthal voor de Mossad te werken en hij zou dat tien jaar blijven doen. Zijn belangrijkste ac tiviteit bleef het opsporen van oor logsmisdadigers, maar hij verschaf te Israël ook informatie over Duit se raketingenieurs die voor Egypte werkten. In de loop van de Tweede Wereld oorlog overleefde Wiesenthal het verblijf in vijf concentratiekam pen. Hij overleed in september 2005 in Wenen op 97-jarige leef tijd. f|7S Een schip nadert Alpha Ventus. Als de problemen met de molens opgelost kunnen worden, voorzien ze 50.000 huizen van energie. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9