binnenland 17 Babyluik geen oplossing voor moorden Wandmeubelen van Karat SPECIALE VONDELINCENPLEK Hulp om drama's te voorkomen lijkt nauwelijks mogelijk Politie: misschien nog meer lijkjes vrijdag 3 september 2010 door Marjolijn de Cocq DEN HAAG - Het lijkt ineens sche ring en inslag: moeder doodt ba by's en verbergt de lijkjes. Op zol der, zoals in augustus werd ont dekt in het Friese Nijbeets, of zo- ■&ls de afgelopen dagen aan het licht kwam in Geleen (Limburg), in de schuur en in de tuin. Eerder was er de zaak-Enschede, waar een studente haar zoontjes zelfs nog namen gaf alvorens ze te ver moorden. De ontdekkingen zijn vaak bij toe val, cijfers ontbreken. Maar het is een fenomeen van alle tijden, zegt Hans van Hooft jurist van hulpver leningsorganisatie Fiom. „Voor zover je kunt terugkijken in de geschiedenis is het voorgeko men. En 100 procent uitsluiten kun je het niet." De Fiom maakt zich sterk voor vrouwen die hulp nodig hebben omdat ze onge wenst zwanger zijn. „Wie met een veelheid aan problemen wordt ge confronteerd, kan soms door de bomen het bos niet meer zien. Als je dan nog het besef hebt een be roep te doen op hulpverlening, blijkt voor een aantal problemen best een oplossing te vinden die de moeder een uitweg biedt, maar ook het kind een goede basis geeft." Maar juist vrouwen die op een ge Een vrouw legt bloemen neer voor het huis waar de politie in Geleen drie babylijkjes vond. foto Peter Schols geven moment in zodanige psychi sche nood verkeren dat ze hun ba by iets gaan aandoen, zegt Van Hooff, kun je niet bereiken. „Het gaat om zo'n kleine groep, die is niet eens in percentages uit te drukken. Laat staan dat je er een campagne op kunt loslaten." De moeders vragen zelf geen hulp, zegt ]uul Polders van de Raad voor de Kinderbescherming. En omdat ze hun zwangerschap vaak verbor gen houden, signaleert ook de om geving niet dat ze hulp nodig heb ben. Een vondelingenluik - een soort verwarmde postbus waar baby's achter kunnen worden gelaten om ter adoptie te worden aangeboden - is voor de Fiom geen antwoord op de babymoorden. In Duitsland en België bestaan de babyluikjes wel, maar volgens de Nederlandse wet is te vondeling leggen een mis drijf. Van Hooff: „Het is strafbaar en daar zijn we heel blij mee. Ten eer ste omdat zo een drempel wordt opgeworpen om je kind anoniem af te staan. Ten tweede omdat zo het justitiële apparaat kan worden ingeschakeld om de moeder op te sporen. En die heeft hulp nodig. Ze is in nood, en die nood is na de bevalling niet voorbij of nog er ger." Als er door de invoering van een vondelingenluik maar één kind van de dood zou worden ge red, zegt Van Hooff, zou je den ken: zet het alsjeblieft neer. Maar het werkt misbruik in de hand. Biologische ouders kunnen hun verantwoordelijkheid ontlopen als ze zo 'makkelijk' van hun kind kunnen afkomen. „En zelfs al voer je ze in, dan nog worden baby's ge vonden, levend of dood" - bij zie kenhuizen, in vuilnisbakken, en in koffers op zolder. In Duitsland gaan nu ook stem men op om de 'babyklappen' af te schaffen. „Naar zo'n luik toegaan vraagt dat je rationeel kunt hande len", zegt Polders van de Kinderbe scherming. „Waar is zo'n luik, hoe ga je er naar toe, hoe houd je je kind onderweg verborgen? Een op eenvolging van logische stappen die deze vrouwen, in paniek om dat ze hadden weggedrukt dat ze zwanger waren, helemaal niet kun nen maken. Helaas zullen we als maatschappij moeten accepteren dat niet alles te voorkomen is." GELEEN - Het onderzoek in en rond de woning in Geleen waar de poli tie de afgelopen dagen drie baby lijkjes vond, gaat langer duren. De politie verwachtte dat het onder zoek gisteren kon worden afgeslo ten, maar het complexe technische onderzoek gaat ook vandaag door, zei de Limburgse persofficier van justitie Karin Janssen. „Het is een drama wat zich hier heeft afgespeeld", zei Janssen. „Het onderzoek zal zo compleet moge lijk zijn, we willen ervoor zorgen dat we niets overslaan. Het is niet uit te sluiten dat we nog iets vin den." Een grondradar en een warm tecamera zijn gisteren ingezet. „Dit huis is al een paar dagen onder werp van diepgravend onderzoek, letterlijk en figuurlijk", zei Janssen. Ze kon of wilde niet bevestigen dat de oprit en het terras bij tie wo ning pas drie weken geleden zijn aangelegd, zoals buren beweren. Het Openbaar Ministerie (OM) ver denkt de 41-jarige bewoonster van moord, kindermoord of kinder doodslag, zei Janssen. Het OM gaat ervan uit dat de verdachte de moe der is van de drie dode baby'tjes. DNA-onderzoek moet dat defini tief uitwijzen. Schitterende en hoogwaardige materialen, dat is kenmerkend voor het designprogramma van KARAT. In deze wandmeubelen worden glas, lak en hout moeiteloos gecombineerd geheel naar de wensen van de klant. Samen met de vormgeving zorgt dit voor een moderne en warme uitstraling van de ontwerpen. De wandmeubelen van KARAT vindt u in onze showroom. Woontrend Zeeland I Duinstraat 18a I 4371 AZ Koudekerke I Tel. (0118) - 55 55 60 I www.woontrend.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7