i8l zeeland Toekomst van kerk in Axel nog ongewis Mogelijk groepsverblijf in vlasroterij bij Eede Dorpse gezelligheid in CDA'er Scheele roept op tot meer openheid over tunnelafsluitingen Backorder ONDERZOEK Afstoten of behoud almanak HART VAN SLUIS VERVANGT SMEEDTQREN In het kantoor van de Rabobank in Sluis is zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur een verkoopdag over het project 'Het Hart van Sluis'. Elektrische autootjes rijden naar het bouwterrein. vrijdag 3 september 2010 door Frank van Cooten axel - De toekomst van de katho lieke kerk aan de Walstraat in Axel is ongewis. Afstoten of behouden, daarover moet het bestuur van de Elisabeth-parochie een besluit ne men. De parochie kreeg in 2002 vijftig duizend euro subsidie van de voor malige gemeente Axel voor de res tauratie van de toren van de rooms-katholieke kerk in Axel. Destijds is de voorwaarde gesteld dat de opknapbeurt binnen vijf jaar moest gebeuren. De gemeente Axel ging op in de gemeente Ter- neuzen en de restauratie is nog steeds niet uitgevoerd. De gemeente Terneuzen wil dit geld terug hebben. „Het parochie bestuur heeft aangegeven de hele kerk te willen restaureren. Met ons valt daarover best te praten, maar wij zien niet direct mogelijkheden om de hele kerk te laten restaure ren", zegt een woordvoerder van de gemeente Terneuzen. Volgens het bestuur van de Elisa beth-parochie loopt de gemeente Terneuzen een paar stappen te hard. HMÜHHi door Martijn de Koning eede - In de voormalige vlasroterij bij Eede komt mogelijk een groeps- accommodatie voor twintig tot veertig personen. Het Sluise colle ge heeft de initiatiefnemer laten weten medewerking te willen ver lenen aan zo'n bestemming. De roterij aan de Brieversweg sloot in 1975 de deuren. Het ge bouw (met schoorsteen) staat er nog steeds, maar in vervallen staat. Er groeien zelfs bomen in. Het terrein eromheen is met hek ken afgesloten. De grond is nu eigendom van de katholieke kerk. Theo Rammelae- re, secretaris van het kerkbestuur, erkent dat zich een mogelijke ko per heeft gemeld met plannen voor een groepsonderkomen. „We zijn in onderhandeling over ver koop van het terrein", geeft hij aan. Tot de koop definitief is, wil Rammelaere niet zeggen om wie het gaat. Volgens een woordvoerster van de gemeente Sluis is nog lang niet ze ker dat de accommodatie er daad werkelijk komt. „Je moet dit zien als een bevestiging van het feit dat we in principe willen meewerken. Daar stellen we natuurlijk wel voorwaarden tegenover, bijvoor beeld over behoud van het ge bouw. Maar daarover gaan we in een later stadium in gesprek." Uiteindelijk is een bestemmings planwijziging nodig. Daarvoor is goedkeuring van de gemeenteraad nodig. Tip? redactiedppzc.nl De ene hoosbui na de andere over viel hem. En dat precies in die ene week die de jonge Zierikzeeënaar vrij had genomen van zijn drukke baan in het bedrijfsleven om het dak van zijn monumentenpandje te reno veren. Net nadat hij één kant van het dak van pannen had ontdaan, kwam de eerste bui en dat was een voorbode van nog veel meer nattigheid. Dus dat werd doorweekte werkkleding en klapperende zeilen tegen het inrege nen. „Had je nou echt geen beter weer kunnen bestellen", vroeg zijn buurman hem tussen de buien door. Het antwoord kwam snel: „Dat heb ik gedaan. Maar ik kreeg een briefje terug. Dat mijn bestelling in backor der stond." door Frank van Cooten „We zijn nog in het stadium van overleg", zegt secretaris Annemie- ke Bendijk. „In samenspraak met alle geloofsgemeenschappen bin nen de Elisabeth-parochie is een onderzoek gaande naar de toe komst." In 2003 zijn de zeven geloofsge meenschappen in de Kanaalzone gefuseerd tot de huidige Elisa beth-parochie. Per geloofsgemeen schap wordt nu onderzocht welke kant het op moet gaan in pastorale zin. „We kijken of er perspectief is", zegt bestuurslid Carel van Waes. Iedere geloofsgemeenschap wil na tuurlijk haar eigen kerk overeind houden, maar bij teruglopend kerkbezoek is dat een lastig ver haal. Vooral nu vanuit het bisdom Breda de regels omtrent het ge bruik van kerkgebouwen behoor lijk zijn aangescherpt. Zo zijn bij voorbeeld modeshows, zoals een paar jaar geleden nog in de basi liek van Hulst, uit den boze en mag een kerk ook niet als buurt centrum worden gebruikt. De uitkomst van het onderzoek is begin 2011 bekend. „Daarom vra gen we Terneuzen om uitstel van terugbetaling", zegt Van Waes. Het gebeurt niet zo vaak dat een project ontwikkelaar be zwaarmakers tegen een bouwplan uitein delijk bedankt. Bouwbedrijf De Delta uit Middelburg doet dat na drukkelijk wel. Door bezwaren en ook de slechte re economische omstandigheden zag De Delta vorig jaar af van de bouw van het appartementencom plex De Smeedtoren op het terrein begrenst door de Brugstraat, Vlees- houwerijstraat en Burg. van Hoote- gemstraat in Sluis. De bouwer ging weer naar de te kentafel en is teruggekomen met 'Het Hart van Sluis', omschreven als 'dorpse gezelligheid in een ste delijke omgeving'. Het plan be staat uit dertien stadswoningen, drie patiowoningen, tien twee-on- der-een-kappers en vijftien appar tementen. Er zijn nu al 53 serieuze gegadig den, melden Leon Verbeek, hoofd Algemene Zaken, en projectleider Jon Maas met gepaste trots. Het oorspronkelijke plan van De Smeedtoren (44 appartementen) zou onder de huidige marktom standigheden niet zo succesvol zijn geweest, beseffen ze. „In tegenstelling tot het vorige plan is 'Het Hart van Sluis' wel goed ontvangen bij de bewoners van Sluis", zegt Verbeek. „Tijdens de presentatie kregen we zelfs ap plaus van de omwonenden. Na eer der bijna met pek en veren overgo ten Zeeuws-Vlaanderen uitgejaagd te zijn, was dit een aangename reactie. Het project is ook goed voor de gemeente Sluis waar de laatste jaren weinig positiefs te melden was over nieuwbouwpro jecten." Midden in het plan komt een pleintje met bomen, bank jes en speelse hoogteverschillen. Waterdoorlatende bestrating en waterberging onder wegen vangen het hemelwater op bij fikse regen buien. Architecten Herwig Min nen en Gert-Jan van de Berge teke nen voor het ontwerp. Ze hebben zich mede laten inspireren door het karakter van de Sluise binnen stad. De Delta kan een succes goed ge bruiken. De markt trekt wel aan, maar de meeste bedrijven hebben het nog steeds moeilijk de order portefeuille gevuld te houden. Ver beek: „In de goede tijd mondde één op de vijf inschrijvingen uit in een concrete opdracht. Nu is dat één op de twintig. De verwachtin gen voor 'Het Hart van Sluis' zijn hoog gespannen. Onze partners hebben vertrouwen in het plan zo als het er nu ligt en er is veel inte resse voor het project van poten tiële kopers." In het Rabobank-kantoor in Sluis is zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur een verkoopdag. Belangstellenden krijgen informatie over het project en elektrische autootjes rijden naar het bouwterrein. Een diversiteit aan woningen in het nieuwe bouwplan 'Het Hart van Sluis' in het Sluise centrum. Voor de woningen en appartementen bestaat veel serieuze belangstelling, meldt bouwbedrijf De Delta, tekening Bouwbedrijf De Delta door Harmen van der Werf terneuzen - De NV Westerschel- detunnel en de politie Zeeland doen er goed aan alle tunnelgebrui kers duidelijk te maken welk be leid gevoerd wordt met betrekking tot afsluitingen van de tunnel bij ongevallen. Het Terneuzense raads lid Jaap Scheele (CDA) heeft giste ren die oproep gedaan in een brief aan beide instanties. Scheele is in actie gekomen naar aanleiding van de langdurige afslui ting van de westbuis van de Wes- terscheldetunnel, van Borsele naar Terneuzen, dinsdagmiddag. Dit ge beurde na een ernstig verkeerson geval op de Westerscheldetunnel- weg ter hoogte van Hoek. Scheele uit in zijn brief allereerst 'grote waardering' voor de hulpverlening bij het ongeluk. 'Onze vraag richt zich op een bijkomende zaak', ver volgt hij, 'de afsluiting van de west buis met als gevolg kilometers file en veel vertraging'. De politie heeft om verkeersveilig- heidsredenen de NV Westerschel- detunnel 'gelast' de buis af te slui ten, is inmiddels duidelijk gewor den. 'In de ogen van velen was het echter mogelijk geweest het ver keer uit de tunnel naar de eerste af rit te geleiden', signaleert Scheele, 'en vandaar om te leiden via de ca lamiteitenroute langs Dow (naar West-Zeeuws-Vlaanderen) of via de weg parallel aan het Kanaal bij Terneuzen. Dit was voor het opge hoopte verkeer een goed alterna tief geweest en had de hulpverle ning niet gehinderd'. Scheele zet ook grote vraagtekens bij de informatievoorziening. Een sms'je van de tunnel bleef uit. Om roep Zeeland meldde de strem ming pas, aldus Scheele, toen die net opgeheven was. Volgens de CDA'er doen politie en tunnel er goed aan hun werkwijze aan het grote publiek uit te leggen 'ook om meer draagvlak voor hun han delen te krijgen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62