Eens kijken of ook dit Schouwse 21 zeeland Lonink en Gelok willen overleg over afsluiting van Westerscheldetunnej Nog 18 jaar te gaan PZC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! EKO-TELLINGEN Overal in Nederlandse supermarkten tellen vrijwilli gers nu voor Milieudefensie hoeveel biologische en fairtrade-producten er in de schappen liggen. Eko-tellingen vrijdag 3 september 2010 door Ondine van der Vleuten Weet u wanneer u sterft? Ik wel. Na dat ik op de site www.levensver- wachting.com wat persoonlijke gegevens over drankgebruik, stressniveau en dergelijke had in gevuld, ontving ik een mailtje waarin 'de beheerder' mij op zake lijke toon meedeelde dat ik op 76-jarige leeftijd tot stof zal weder keren. 'Natuurlijk kan er geen en kel recht aan deze berekening worden ontleend', stond erbij. Mooi is dat. Maar goed. Ik heb na mijn pensio nering dus nog negen jaar te le ven, realiseerde ik me. Het pro bleem met pensioenen is: je moet je er druk over gaan maken, lang voordat het je interesseert. Boven dien: pensioenzaken zijn eng, net zoals belastingpapieren en beleg gingshypotheken. Desondanks heb ik me vermand en mijn tanden in het monster ge zet. Resultaat: ik weet precies wat ik kan verwachten van de aow (als die niet afgeschaft wordt) en van mijn pensioenfonds (als dat overeind blijft). Ook heb ik een verzekering ontdekt die ik, ver weesd en in het volle besef van mijn eigen sterfelijkheid, na het overlijden van mijn moeder als een blind paard afsloot. (Tip: regel geen geldzaken als je nog midden in een trauma zit.) Binnenkort komt iemand van de pensioen- maffia, zoals een collega het om schreef, om me uit te leggen wat ik in die toestand van verminderd bewustzijn precies afgesloten heb. Mijn huidige toestand valt het bes te te omschrijven als 'pen- sioen-frenzy'. Analyses van finan ciële experts, klaagzangen van pensioengerechtigden en veront waardigde reacties van degenen die nu nog werken, ik lees ze alle maal. Eén ding is vooral duidelijk: solidariteit tussen de generaties valt niet te verwachten. Vandaar dat ik mijn sportschool een opzeg brief heb gestuurd: „Ik heb beslo ten te gaan fietsen naar mijn werk en thuis mijn buikspieroefe ningen te doen. Dan kan ik het geld van het abonnement gebrui ken voor mijn pensioen." Over 18 jaar, dus. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T. 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ril Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <nai4) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nami ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (f>5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: Ö88 - 013 9910 Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei peisoonsgegcvens. In hel colofon trefl u nadere Informatie aan. door Ondine van der Vleuten Zo'n drie kwartier nadat Eko-teller Melissa Ernst het Aldi-filiaal in Goes is binnengestapt, staat ze weer buiten. Haar boodschappen tas is leeg, op een bakje biologisch geteelde druiven na. Dat is het énige biologische of Fair Trade-product dat ze in de winkel heeft kunnen vinden. Bedroevend weinig, vindt Ernst, die in het da gelijks leven bij de Zeeuwse Milieu federatie werkt maar vandaag als vrijwilliger producten telt voor Mi lieudefensie. Elk jaar tellen vrijwil ligers van Milieudefensie in super markten door het hele land. De su per met de meeste producten mag de Eko-Award in ontvangst ne men. Dat zal dan' in ieder geval niet de Aldi zijn. „Het hoofdkantoor be paalt ons assortiment", zegt de be drijfsleidster verontschuldigend. „De ene keer hebben we dit, de an dere keer dat." De volgende stop is de Albert Heijn aan de Kolveniershof, be kend om zijn grote aanbod aan biologische en Fair Trade-produc- ten. Ernst is nog geen twee meter de winkel in of ze heeft al twintig soorten biologische groenten ge zien. „Ik bestel zelf biologische groenten via webwinkel De Grote Verleiding, maar als ik naar een ge wone supermarkt ga, is het Albert Heijn, vanwege het grote aanbod." Jammer dat het schap van sommi ge producten leeg is: dan mogen ze volgens de regels van het spel niet worden meegeteld. Ook tellen alleen de producten mee met de logo's die op de telkaart afgebeeld staan. Melissa Ernst bekijkt pein zend een pak sap. „Het zou biolo gisch kunnen zijn, maar er staat geen Eko-merk op." Dit jaar scoort Albert Heijn nog be ter dan voorgaande jaren, merkt Melissa Ernst op. Na een uur heeft Vorig jaar telden 500 vrijwilligers in 190 supermarkten een gemiddel de van 78 biologische producten. In Zeeland werden dertien super markten bezocht, die gemiddeld 91 biologische producten voerden. Het aanbod in supers stijgt al jaren. Producten met het keurmerk Fair Trade zijn onder eerlijke voorwaar den ingekocht in ontwikkelingslan den. Biologische producten zijn met respect voor dier en milieu ge produceerd, de boer krijgt een eer lijke prijs en er wordt geen gebruik gemaakt van kunstmest, gentech en bestrijdingsmiddelen. Q www.milieudefensie.nl/voedsel/ ekotellingen Ada Overwater. foto Ester van Haut ze de hele 130 vierkante meter op pervlak afgelopen, telformulier in de hand. En het vel is vol, hele maal vol. De balans: 184 biologi sche producten en 44 Fair Trade. Hoe goed AH ook scoort, woordvoerder Jan Christi- aan HelJendoorn van Al bert Heijn is niet blij met de Eko-tellingen. „Het is slechts een momentopname, die alleen weer geeft wat op een bepaald moment aanwezig is in een bepaald filiaal, volgens de definitie van de tel- instantie." Hellendoorn wijst erop dat veel grote supermarktketens een landelijk assortimentsbeleid hebben. „Milieudefensie zou zich de moeite van het tellen kunnen besparen en ons kunnen vragen om een lijstje met producten die binnen hun definitie vallen. Dan zeggen wij wel wat in welke win kels verkocht wordt, afhankelijk van het winkeloppervlak. Super markten die bij een franchise-for- mule zoals Plus zijn aangesloten, hebben een .grote mate van vrij heid. De zogeheten winnaars van dè Eko-Awards zijn daarom steeds filialen van franchiseketens waar van de individuele bedrijfsleiders besloten hebben dat ze zich in hun winkel met eko-producten willen onderscheiden." Niet repre sentatief voor de hele keten, wil Hellendoorn maar aantekenen. da Overwater uit Zonne- maire behoort tot het 'Sti muleringsplatform transi tie-eiland'. Dat wil duurzaamheid onder de aandacht brengen van de Schouwen-Duivelanders en infor matie aanreiken die hen in staat stelt, bewuste keuzes te maken. De keuze voor gezonde en milieube wust geproduceerd voedsel hoort daar bij. „Als korte actie past deze Ekotelling goed in onze doelstel ling. Meen hebben we te weinig door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Afspraken over wan neer de Westerscheldetunnel bij calamiteiten al dan dan niet afge sloten moet worden, moeten te gen het licht worden gehouden. De burgemeesters van Terneuzen en Borsele, Jan Lonink en Jaap Ge- lok, willen daarover zo snel moge lijk overleg met de politie en de di rectie van de NV Westerschelde tunnel. De langdurige afsluiting van de westbuis van de Wesferscheldetun- nel dinsdagmiddag is voor Lonink en Gelok de reden aan de bel te trekken. „Het is de verantwoorde lijkheid van de politie en de tun neldirectie om maatregelen te ne men", aldus Lonink, „zoals dins dag na het ernstige ongeval op de Westerscheldetunnelweg. De poli tie en de tunneldirectie werken volgens protocollen, vaste handlei dingen. Naar aanleiding van de langdurige stremming van dinsdag vragen wij ons af of die protocol len aangepast moeten worden. Wij hebben de politie en de tun neldirectie uitgenodigd om daar over gezamenlijk rond de tafel te gaan." Lonink stond zelf dinsdagavond bij 's-Heerenhoek in de kilometers lange file voor de tunnel. Hij kan daarom des te beter begrijpen waarom zoveel mensen boos heb ben gereageerd. Hij is bovendien landelijk voorzitter van de commis sie tunnelveiligheid en weet dus ook goed aan welke veiligheids eisen tunnels moeten voldoen. „Zo mag verkeer in een tunnel niet stilstaan." Het moet volgens Lonink mogelijk zijn een tussen weg te bewandelen, bijvoorbeeld langzaam rijden over één rijbaan in de tunnel. „Als andere verkeers maatregelen nodig zijn, zoals ope ning van de calamiteitenroute langs Dow naar West-Zeeuws- Vlaanderen, moeten we dat oppak ken met de wegbeheerders."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2