201 zeeland Minder controles op milieu Wemeldingse Snoepen trokken 7VAS K Stamboom van zestig meter breed ENGLISH 4 YOU mmumm Mededelingen van de waterschappen Meer klachten GENEALOGIE Boek over 500 jaar familiehistorie wordt op 2 oktober gepresenteerd tijdens een Waterschap' vrijdag 3 september 2010 w Engels spreken en verstaan. In september starten nieuwe cursussen. Alle niveaus. Informatieavond 8 september. Info www.english4you.nl of 0113-251621 i'MI—1 GOES - Terwijl het aantal klachten fors steeg, zijn vorig jaar in Goes veel minder milieucontroles uitge voerd dan waren gepland. Personele problemen op de afde ling milieu waren daar debet aan, blijkt uit het Goese jaarverslag over integrale handhaving en toe zicht in 2009. Er werden wel 350 extra manuren ingehuurd, maar dat verhielp niet dat het Goese mi lieutoezicht slecht presteerde. Dat valt met name op omdat het aantal klachten met 200 procent toenam: 26 in 2008 tegen 74 in 2009. Burgers klaagden het vaakst over geluidhinder, geuroverlast, zwerfafval, te vroeg aangeboden huisvuil en overlast door bouw werkzaamheden. De gemeente be looft beterschap in de rapportage, temeer omdat de Goese (mi- lieu)handhaving niet geheel vol doet aan de wettelijke kwaliteitsei sen. Zo laat de registratie van con- trolegegevens te wensen over. Het parkeertoezicht was succesvol ler. Tijdens dagelijkse surveillances werden meer bonnen (16.000) uit geschreven dan gepland (een klei ne 14.000). De meeste bekeurin gen vielen in de binnenstad. Par- keerovertredingen werden vooral gesignaleerd op de autovrij ge maakte Grote Markt, de inmiddels ook autovrije Singelstraat en de omgeving van de parkeergarage aan de Westwal. Op het gebied van bouwen en wonen haalde Goes haar doelen ruimschoots. Op vallend is dat de gemeente weinig dwangmaatregelen moest treffen. Thomas Snoep (1850) uit Goes. Ze overwegen nog het Guin ness Book of Records te bellen. „Want volgens mij is dit nog nooit vertoond", zegt Henk Rolvink, stamboomschrijver van de familie Snoep. Op het Ab dijplein in Middelburg zal tijdens de reünie van de familie Snoep op 2 oktober een doek van negentig meter breed komen te hangen, mét de complete stamboom. „Iedereen die in de stamboom staat vermeld en naar de reünie komt, wordt verzocht een pasfo tootje mee te nemen, om erin te hangen", zegt Rolvink. De reünie begint met een ont vangst tussen 12.00 en 13.00 uur, waarna tijdens de officiële ope ning het boek 'De familie Snoep, 500 jaar' zal worden uitgereikt aan gedeputeerde Harry van Waveren van cultuur. Overigens zijn alle personen Snoep welkom. Dus ook partners, weduwen Snoep en kin deren van vrouwelijke Snoepen. De laatste categorie wordt om ge nealogische redenen niet in het boek genoemd, maar op de reünie is dat anders, aldus Rolvink. www.familiesnoep.nl Het begon in 1510 in Wemel- dinge, waar Jan Snoep (Snoup) werd geboren. Nu, 500 jaar later, is er een Snoe- pen-reünie in Middelburg en komt er een boek uit. door Lilian Dominicus Monnikenwerk is het, dat uitpluizen van een familiestam boom. Wie het goed wil doen, is jaren bezig. Zo ook Henk Rolvink uit Nootdorp. Al sinds het eind van jaren zeventig is hij bezig met een zoektocht naar leden van de familie Snoep en pas anno 2010 komt er een boek uit. Maar dan nog is het werk niet af. „Nog altijd stuit ik op informatie", zegt hij. „Maar dat zet ik nu maar op de website. Het boek is af, het ligt bij de drukker. Ik doe er niets meer aan." Zelfheeft hij geen druppel Snoep-bloed door de aderen stro men. Zijn vrouw Anja daarente gen is een echte Snoep. „Ik vind het gewoon interessant dit soort gegevens uit te pluizen", zo ver klaart Rolvink. „Met mijn eigen fa milienaam, die al heel snel naar Duitsland leidt, loop je bij 1680 vast. Afhankelijk van de sociale sta tus van een familie zul je langer door de tijd heen gegevens kun nen terugvinden.Maar wat had het nu voor zin om van een keuter boertje alle gegevens vast te leg gen? Dat werd vroeger niet ge daan." De familie Snoep is te herleiden tot 1510 in Wemeldinge. „Alle Snoepen over de hele wereld heb ben Jan Snoep of Snouijp, zoals het toen werd geschreven, als stam vader", zegt Rolvink. Eji inder daad gaat het om een familie van zekere stand, zeker voor een dorp als Wemeldinge. Geen hoge adel,' maar toch: een familie van schou ten, schepenen, landeigenaren, adelborsten, molenaars en veld wachters. „Kijk, hier een afbeelding van een medaillon, een koningsvogel uit 1618, gewonnen door een Snoep die bij de schutterij zat. Dat geeft al aan dat ze geen sloebers waren, want je moest daar toch ook geld voor neertellen", vertelt Rolvink, terwijl hij door een proefexem plaar van het boek bladert. Een paar pagina's verder zien we Izaak Snoep, geboren in 1712, die als adel borst in dienst van de VOC naar Batavia voer. Verdere gegevens ont breken. „Misschien is hij daar blij ven hangen en heeft hij zijn naam veranderd. Wat heb je in een land als Indonesië aan een naam als Snoep?" De oudste foto van een telg uit het geslacht Snoep is die van goud- en zilversmid Thomas Snoep (1785) uit Goes: een portretfoto uit 1850 gemaakt volgens het daguerreoty- pie-procédé. Timmerman Jan Snoep (1845) uit Goes verging het slecht: in 1890 werd hij failliet ver klaard. Daarop pakte hij zijn boel tje en vertrok naar Dutch Hill in de Amerikaanse staat New Jersey. Ene Cornelius Snoep vluchtte tij dens een verlof uit militaire dienst en dook in 1910 op in een artikel van de krant Waterloo Reporter uit Michigan. „Hij was daar een kermisattractie geworden: 'human pincushion', ofwel menselijk spel denkussen. Er kon in hem geprikt worden zonder dat hij bloed ver loor. Maar het ging mis, want hij moest worden opgenomen in het ziekenhuis vanwege een bloedver giftiging." Er was ook een veld wachter Snoep. „Daarvan zijn bon nenboekjes bewaard gebleven en er is een foto van hem op een hoogaars." Er is ook een bekende cameraman in de familie: Sander Snoep. Die heeft onder meer mee gedraaid in Madelief, Polleke en Stille Nacht. Rolvink heeft nu bijna alle nazaten weten te traceren. Coby Snoep, organisator van de reünie, hielp hem met de huidige generatie Snoepen. „Van de 620 in leven zijnde Nederland se Snoepen hebben we er 610 we ten te traceren. Coby heeft alle tele foonboeken van Nederland door gespit en de nummers nagebeld. Ook heeft ze mensen op het inter net gevonden via netwerksites als Facebook en Hyves." De Snoepen zijn ook over de hele wereld uitgewaaierd, zoals België, Zimbabwe (toen dat land nog Rho- desië heette), de Verenigde Staten en Canada, om eens een paar lan den te noemen. „Vanuit Amerika, waar ze zich Snoap, Snope of Snoop zijn gaan noemen, lieten ze al weten hun tickets te hebben ge kocht voor de reis." De familie Snoep, 500 jaar. Auteur: Henk Rolvink. Tot 1 september voor 25 euro te bestellen op de website www.familiesnoep.nl, vanaf oktober in de Zeeuwse boekhandels te koop voor 35 euro. Jan Snoep ging eind 1891 failliet in Goes en vertrok met zijn gezin naar Amerika. Het grote gezin van Arnoldus deels in dracht op de foto. Snoep uit Krabbendijke, 1 ^ma Advies, Signalen 8c Klachten telefoon OII3-2I2783 maandag t/m vrijdag 09.00 - 13.00 uur as k(a)k lave rbladzeeland.nl Voor betrouwbare informatie over rechten en plichten in de zorg en bij uitkeringen, voor ondersteuning bij klachtenprocedures, én voor het mel den van uw klachten en signalen, kunt u terecht bij ASK Klaverblad Zeeland. www.klaverbiadzeeland.nl PANNA Bekijk de video van de voorronde van het Zeeuws Kampioenschap pan na op www.pzc.nl/walcheren. MEEST GELEZEN l'Escaut: ingrijpen in gezin raddraaier Eerstejaars HZ ingewijd Verkeersproblemen stadje Veere STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Ontwerp-begrotirig Het Waterschapshuis Per 1 juli 2010 is de Gemeenschappelijke regeling Het Waterschapshuis in werking getreden. Het bestuur heeft onlangs de ontwerp-begroting vastgesteld. De Waterschap Zeeuwse Eilanden Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 088 - 246 1000 (lokaal tarief) Fax 088 - 246 1990 algemene vergaderingen van het waterschap kunnen hierop hun zienswijze kenbaar maken. Daarom wordt deze ontwerp-begroting voor een ieder ter inzage gelegd tot en met 14 oktober 2010 op de kantoren van het waterschap. Zeeuws - Vlaanderen Kennedylaan 1 4538 AE Terneuzen info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl De Zeeuwse waterschappen fuseren (bestuurlijk) per 1 januari 2011 tot het nieuwe waterschap Scheldestromen. De verkiezingen voor het nieuwe bestuur vinden plaats vanaf 11 tot en met 23 november. Sinds januari 2010 werken de medewerkers al samen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 22