cultuur 113 Een vol plein zingt Luctor et Emergo Peter de Jong gaf Middelburg gezicht zeeland nazomer Alles over het Zeeland Nazomerfestival NAZOMERFESTIVAL Freek de Jonge krijgt de lachers op zijn hand agenda ZNF vrijdag 3 september 2010 www.pzc.nl/nazomerfestival door Rolf Bosboom Hij kwam op met een cir kelzaag. „Die boom irri teerde me zo ongeloof lijk, dat ik dacht: daar gaan we iets doen." Maar voordat Freek de Jonge zijn plan ten uit voer kon brengen, liep de ketting eraf, uiteraard. Want niemand wil die bomen op het Middelburgse Abdijplein weghebben. En de caba retier zeker niet. Zijn optreden op het Zeeland Na zomerfestival stond in het teken van de recent verschenen cd Van A naar Z, de eerste studioplaat van editie festival 24augt/m4sept2010 Het programma van het Zeeland Nazomerfestival voor vandaag: De Jonge in dertig jaar. Er kwa men diverse nummers van het al bum voorbij, maar tegelijk was het veel meer: amusante inleidingen, complete conferences soms met steevast Zeeuwse elementen, maar ook nummers uit het al dan niet verre verleden, zoals Bello de hond van Neerlands Hoop ('ik ben de enige overlevende van dat duo'), Dankzij de dijken, Leven na de dood en de Boudewijn de Groot-klassie ker De vondeling van Ameland, waarbij de De Jonge helaas pijnlijk verstrikt raakte in de tekst. Met zijn verhalen kreeg hij de la chers moeiteloos op zijn hand: nauwelijks na te vertellen anekdo Freek de Jonge kwam gisteravond op met een cirkelzaag. tes over onder meer zijn sterilisa tie en - alleen om te illustreren hoe Maxime Verhagen zich mo menteel moet voelen - over het loodswezen in Vlissingen. Maar vooral ook maakte De Jonge indruk met zijn nieuwe nummers, zoals De stille jongen, de ode aan zijn vrouw Hella Daaromen het indringende Kraak me. Dat de nummers het ondanks diens toch beperkte zangkwaliteiten goed de den, was mede te danken aan de uitstekende band Ocobar, met een hoofdrol voor gitarist Cok van foto Lex de Meester Vuuren. En wie een vol Zeeuws plein, op de melodie van Bloed, zweet en tranen, Luctor et emergo kan laten zingen, levert hoe dan ook knap werk. door Ali Pankow MIDDELBURG - De naam Peter de Jong (1920-1990) is nauw verbon den met de wederopbouw van Middelburg na de Tweede Wereld oorlog. De man die de hoofdstad zijn gezicht teFuggafJ wordt vanaf zaterdag geëerd met een boek over zijn levensloop en een expositie van zijn werk bij galerie 't Haentje te Paart in Middelburg. De ZNF-toneelvoorstelling Vlam- menstad bracht dat bombarde ment de afgelopen week weer na drukkelijk onder de aandacht. Het besef van de verwoesting prikkelt bij velen ongetwijfeld ook de nieuwsgierigheid naar het herstel, De Jonge, die zijn loopbaan als beeldhouwer in zijn geboorte plaats Den Haag begon, kwam naar Zeeland. Hij werkte tot zijn dood aan de restauratie van het Middelburgse stadhuis en verrijkte de stad met tientallen kunstwer ken zoals de bekende Stadstimmer man. Ook tekende hij voor de Mid delburgse bijdrage aan het Vredes- park in Nagasaki in Japan in 1983. Het is een bronzen beeld van een moeder die haar kind beschermt. Een ander bekend werk van zijn hand is De Dijkwerkers aan de Veersegatdam op Noord-Beveland. Tevens leidde hij amateur- en be roepskunstenaars op. „Ik liep al lang rond met het idee van een eerbetoon aan mijn vader, en kunstzinnige vader opgeschre ven. „Maar een opsomming van 'en toen en toen' maakt natuurlijk nog geen boek. Via bekenden ben ik bij Jan Kuipers terechtgekomen. Hij was meteen enthousiast", ver telt zij. „Ik wilde het inderdaad graag schrijven. Vooral omdat ik mij Peter de Jong goed herinnerde uit de tijd dat hij zijn atelier op de Ba lans had en ik daar werkte bij het Depot voor bodemvondsten. Het is geen kunstboek geworen. Dat was ook niet de opzet. Ik heb ge streefd naar een zo volledig moge lijke beschrijving van zijn levens loop", zegt Jan J.B. Kuipers. Hij putte zijn informatie onder meer uit de herinneringen van dochter Juul en uit de vele interviews die Peter de Jonge had gegeven. De titel Ik ben een stenenbikker zegt iets over hoe het publiek deze beeldhouwer kent. „Maar naast die grote stenen beelden maakte hij toch ook graag kleine stenen portretten en bronzen. De exposi tie biedt daar een mooi overzicht van. De werken komen hoofdzake lijk uit familiebezit. Verder wor den zijn grotere, zware werken via foto's belicht", aldus Juul de Jonge. Boek, ISBN 978-90-79875-23-8.; ver koopprijs €13,50. Expositie 't Haentje te Paart, Spanjaard straat 19, Middelburg, don., zat., zon. 14.00 tot 16.30 uur en op afspraak. Middelburg - 'Heerlijke hoorspelen', voor kinderen vanaf zes jaar. Abdij, 14.00-18.00 uur (doorl.) - Voorstelling Bonanza van het Vlaamse collectief Berlin. Verzamelen Abdijplein, 16.00 en 19.00 u. - Dansconcert Terra. Verzamelen Abdijplein,16.00 en 19.00 u. - Vlammenstad. Voorstelling over het bombardement van Middelburg op 17 mei 1940. Verzamelen Abdijplein, 18.15 uur. - Nazomertafel (talkshow) Abdijplein, 16.00-17.00 uur. - Theater Aya - Strings Verstrengeld. In Sport 2000, Superkeukens en Profijt Meu bel, Mortiereboulevard 20, 20.00 uur. - Optreden Jay Minor the Early Birds, PopaanZee tentAbdijplein, 20.30 uur. - Optreden Singer-songwriter Stevie Ann. Abdijplein, 21.00 uur. Oostkapelle De Misantroop. Komedie van de F.ranse toneelschrijver Molière (1622-1673). Landgoed Overduin, 20.15 uur. Vlissingen Eindspel, toneelstuk geschreven door Samuel Beckett, met onder anderen Koen Van Impe en Fabian Jansen. Zware Plaatwerkerij, 20.30 uur. De locatievoorstelling Autopsie van een ge broken hart in Brouwershaven is, in tegen stelling tot wat de Uitgids gisteren ver meldde, niet meer vandaag en morgen. Gisteravond was de laatste opvoering. Voor meer informatie zie: www.nazomerfestival.nl - maar het heeft: door allerlei om standigheden lang geduurd. Ik ben blij dat het er nu twintig jaar na zijn dood eindelijk van komt", zegt Juul de Jonge. Zij had zelf veel herinneringen aan haar gedreven Peter de Jong begin jaren 60 aan het werk in de openluchtwerkplaats ach ter het stadhuis in Middelburg. Foto uit het boek Ik ben een stenenbikker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13