vandaa uit Waarom je eigen huurwoning kopen? elicht i ~p®s Bi II 'Er in geïnvesteerd, zoals ik het wilde' Vijf actiepunten vrijdag 3 september 2010 Aardig plan, je eigen huurwoning kopen. Maar is het wel gunstig om te doen? Verplicht het niet te veel? Kun je de lasten wel aan? Vind zelf de antwoorden op zie: Uitgelicht op onze website heid het onmogelijk kan overne men. „Sociale woningbouw is niet centraal te sturen. De corporaties werken lokaal en kunnen het ar mere deel van de huurders berei ken. Dat is hun winst. Daarom hebben we geen getto's in Neder land. Ons systeem bestaat nergens. Is' uniek, fatsoenlijk. Mensen ho ren niet op straat en niet in woon kazernes. Dat moeten we gewoon niet willen. Nu niet, nooit niet." Arthur Docters van Leeuwen'legt niet alleen de schuld bij de over heid. „Ook de corporaties hebben steken laten vallen en doen veel stomme dingen. Het is misgegaan vanaf het moment dat de overheid van de corporaties verwachtte met projectontwikkeling sociale doel stellingen te halen. Bovendien is veel te laat ingezien dat er duidelij ke afspraken moeten zijn over ta ken en normen in een wijk. Je zet toch ook geen casino in een zwak ke buurt. Dan weet je dat het mis gaat. De overheid moet grenzen aangeven, de sector moet die bewa ken. Waarom hebben ze het voor beeld niet gevolgd van andere sec toren, zoals advocaten, accoun tants en specialisten, die veel stren ger naar hun eigen functioneren kijken. Daar moet zeker wat aan gebeuren." Volgens Hans Hillen, een belangrij ke partij-ideoloog van het CDA, staat het drama van de corporaties niet op zichzelf „Toen Ronald Plas- terk minister werd, heeft hij twee dagen gedacht dat hij beleid kon maken. Op dag drie wist hij beter. Je komt in een optocht terecht. De druk van de dag regeert, de Kamer eist steeds meer en wil alles snel. Maar het gaat er niet om de popu- lariteitsprijs te winnen, maar om verstandig beleid te voeren, voor uit te kijken. De regering vraagt zich blijkbaar niet meer af hoe de wereld er na bezuinigingen moet uitzien. Dat moet je eerst vaststel len. Dan pas bezuinigen. Wat er nu gebeurt, is boekhouden en niet regeren. Want regeren is ook voor uitzien." De econoom Van Wijnbergen is het daarmee roerend eens. „Je moet bezuinigen tegen de achter grond van de samenleving die je wilt. En een fatsoenlijke samenle ving kan niet zonder woningcorpo raties die oog hebben en houden voor de armen in dit land." verkoop infographic: JD bron: CFV ROOS REEHORST (52) uit Bronck- horst: „Ik woonde nog maar een jaar in mijn huurwoning, toen ik hem in 1996 kon kopen. Voor 70 procent van de taxatiewaar de: 170.000 gulden destijds. Nu staat het te koop voor 289.000 euro. In de koopclausule stond dat ik de korting die ik kreeg, moest terugbetalen aan de ge meente als ik binnen tien jaar zou verhuizen. Natuurlijk ben je de voordelen van de wooncor- poratie kwijt, je moet ineens al les zelf doen. Maar mijn vader is erg handig met de gereedschaps kist. Ik heb in het huis geïnves teerd, zoals ik het wilde heb ben. Nooit spijt van gehad, al leen maar profijt. Ik verkoop het nu, maar zal er met wee moed vertrekken." niet meer naar elkaar. De sector is verdacht en moet hangen. Dat leidt tot niets. En er is nooit een fundamentele discussie over ge voerd. De sociale woningmarkt is cruciaal maar staat niet op de agen da in Den Haag." Van Wijnbergen stelt dat de over huurhuis Minder woningcorporaties Aantal koopwoningen: 3,7 miljoen Aantal huurwoningen in privébezit: 0,7 miljoen Aantal huurwoningen in bezit van woning corporaties: 2,4 miljoen (sociale huurwoningen) Betaalbare huurwoningen (huurprijs 344,- tot 527,-) Goedkope huurwoningen (huurprijs lager dan 343,- Overige Als gevolg van fusies is het aantal woningcorporaties in Nederland de afgelopen jaren flink gedaald. 800 700 600 500 400- 300- 200- 100- Het aantal sociale huurwoningen dat door woningcorporaties wordt beheerd blijft al jaren constant, namelijk 2,4 miljoen woningen. Dit staat gelijk aan 35% van de Nederlandse woningvoorraad. 1 Meer keuzevrijheid voor huurders Huurders mogen het huis van de corporatie waarin ze wo nen, kopen wanneer ze willen. Ze krijgen korting op ba sis van de tijd dat ze dit pand al huren. Op deze manier maken corporaties geld dat in stenen zit inzetbaar. Het voordeel voor de huurder is, dat hij kan kopen zonder dat hij per se hoeft te verhuizen uit een buurt die hem lief is. 2 Toetsing normen en waarden Er komen eisen aan de kwaliteit van het personeel van corporaties. Die wordt ge toetst, zodat de samenleving weet dat de mensen die er werken hun vak verstaan. Dat zou een organisatie als De Nederlandsche Bank kunnen doen, die nu ook de bankdi recteuren screent. Corporaties gaan over veel geld, ge middeld twintig tot dertig miljoen euro per jaar, terwijl er gemiddeld 300 miljoen op de balans staat. 3 Gelijk speelveld Er moet een einde komen aan de Vogelaarheffing (bijdra ge aan armlastige corporaties) en de winstbelasting voor corporaties, waardoor de kerntaak - sociale woningbouw - zwaarder wordt belast dan commerciële ontwikkelin gen. Corporaties kunnen daardoor beter concurreren met commerciële partijen op de woningmarkt. 4 Sociale kwaliteit Corporaties gaan de sociale kwaliteit van wijken dichter bij de mensen brengen. Het geld van de verkoop van hui zen investeren ze in bijvoorbeeld scholen, winkelcentra en buurthuizen. 5 Toekomstbestendig Corporaties blijven de baas over hun kapitaal, zodat ze ook in economisch slechte tijden overeind blijven en de bouwmotor kunnen laten draaien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11