io sociale woningbouw De overheid haalt te gemakkelijk geld weg bij woningcorporaties. Die kunnen daardoor hun werk niet doen. Dat beleid is dom, kortzichtig en onfatsoenlijk en leidt ertoe dat het hele systeem in elkaar stort, vinden deskundigen. Gevolg: de bouw stagneert, gebrek aan betaalbare woningen, gettovorming en hogere kosten voor de samenleving. vrijdag 3 september 2010 t door Anne Boer foto Rob Huibers/HH Hoogleraar Sweder van Wijnbergen (PvdA), Hans Hil- len (CDA) en Ar thur Docters van Leeuwen (WD) hebben de afgelopen maanden sa men met directeur Jan Sinke van woningstichting De Veste in Om men achter de schermen gewerkt aan een nieuw volkshuisvestings beleid. Het drietal komt met een -. revolutionair plan: iedere sociale huurwoning moet te allen tijde te koop zijn. Daarnaast moet er stren ge toetsing komen van de kwali teit van de corporaties, dient de Vogelaarheffing te worden afge- schaft, net als de winstbelasting aan de corporaties. Die kunnen daardoor meer investeren in de leefbaarheid van de wijken. t Volgens de vier een plan met uit sluitend winnaars. De huurder hoeft niet per se te verhuizen als hij wil kopen. De corporatie kan meer investeren in haar kerntaak, oftewel het bouwen voor mensen met weinig geld. En de overheid heeft fors extra inkomsten door be lasting op aankooptransacties. Pure zorg over de toekomst van het ruim honderd jaar oude sys teem van sociale woningbouw heeft de mannen bij elkaar ge bracht. Ze vrezen dat met het hui dige beleid de corporaties worden uitgemolken. Het verbaast Hans Hillen dat tot dusver iedereen zwijgt terwijl een kostbaar sys teem om zeep wordt geholpen. „Het lijkt wel of niemand beseft welke ramp zich voltrekt." Nederland kan - als het een fat soenlijk land wil zijn - niet zonder woningcorporaties, is de bood schap. Zonder sociale woning bouw ziet het viertal getto's ont staan en per saldo veel hogere kos ten om de steden leefbaar te hou den. De mannen zijn ervan overtuigd dat hun plan werkt. Hans Hillen: „Er is van alles mis in de woning markt. Natuurlijk zitten we mid den in een crisis. Maar dit plan kan altijd worden ingevoerd, van daag, morgen, los van discussies over aftrek van hypotheekrente. Het heeft niets te maken met links of rechts, maar wel met fatsoen." Louter winnaars bij De opmerkelijke actiegroep is toe vallig ontstaan doordat directeur Jan Sinke van woningstichting De Veste als enige ging dwarsliggen te gen de winstbelasting voor de cor poraties. Uit protest dreigt hij uit het bestel te stappen. Hij proce deert hier al 2,5 jaar over. Drie mi nisters verder - na Vogelaar en Van der Laan nu Eimert van Middel koop - krijgt dat proces op 20 sep tember een vervolg bij de Raad van State. De groep van vier ziet in dit pro ces het bewijs dat het helemaal mis dreigt te gaan. De overheid heeft de sector de oorlog ver klaard. De aandacht gaat uit naar misstanden en de bestrijding van corporaties die voor hun belangen opkomen, terwijl je over het grote belang niemand meer hoort en niemand meer naar. elkaar luistert, zo vinden zij. Arthur Docters van Leeuwen, onder meer bekend als voormalig hoofd van de BVD en bestuursvoorzitter van de Autori teit Financiële Markten, kwam pas kort geleden in aanraking met de sector. Hij werd door de minister als toezichthouder neergezet bij de Amsterdamse corporatie Rochda- MACGIE WESTERBAAN (55) uit Le lystad: „Ik kocht in 1991 een hoekhuis met een tuin met vij ver. Enkele jaren later kreeg ik een brief van de gemeente: Ik kon de grond die in het verleden bij de tuin getrokken was kopen a 12.000 euro. Het bleek dat de erfgrens eigenlijk dwars door de vijver liep. Daar had de woning bouwvereniging niets over ge zegd. Bij de koop heb ik nog voor overname van de vijver moeten tekenen." Na jaren proce deren besloot Westerbaan te be talen. „Een goed onderhouden huurhuis kopen is interessant, maar kijk of er claims uit het ver leden liggen. Bij mij had de ge meente jaren voor de koop in een wijkkrant aangekondigd de erfgrenzen te gaan bekijken." Ie, waar van alles misging, zoals fraude in de top. „Ik ben enorm ge schrokken van de sfeer en de vijan digheid tussen overheid en sector. Natuurlijk is er veel fout bij Roch dale, maar ook heel veel goed. Dat zelfde Rochdale heeft wel de Bijl mer uit het slop getrokken." MARTIN FRANCKE (34) uit Middel burg: „De belangrijkste reden dat ik mijn woning vorig jaar kocht, was dat ik er al woonde. En dus wist wat ik had. Boven dien deed zich de mogelijkheid tot koop voor. Ik was al een paar jaar op zoek naar een koopwo ning, maar dat lukte niet. Mijn huidige woning voldeed aan al les. Als ik iets soortgelijks op de vrije markt zou hebben willen kopen, had ik daar nooit een hy potheek voor kunnen krijgen. Ja, er is een een clausule die be paalt dat ik twee jaar moet blij ven, voor ik de woning zou wil len verkopen. Maar ik heb geen plannen te vertrekken. Nadelen zie ik niet: ik ben best handig en kan de woning nu zo verbete ren als ik dat zelf wil." Volgens Hans Hillen is een groot probleem gegroeid uit irritatie over excessen bij-de woningcorpo raties (zoals in Rotterdam het mil- joenenverlies bij de aankoop en verbouwing van een schip tot on der meer congrescentrum): „De sector en de overheid luisteren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10