81 buitenland Oorlogsverleden achtervolgt Franse NS Vijf Roma slachtoffer schietpartij Slowakije Even winter in Beierse Alpen Duitsland verscherpt regels tegen misbruik Irak 'onafhankelijk' na einde gevechtsmissie Zelfmoord na opheffing doodvonnis MS actiever tijdens voorjaar en zomer woensdag 1 september 2010 door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - „Waarom kan dat bij ons ook niet?", vroeg de Amerikaanse president Barack Obama vorig jaar toen hij in de Straatsburg een TGV het gloednieuwe station zag bin nenrollen. De hogesnelheidstrein had de 450 km vanaf Parijs in een uur en 50 minuten afgeraasd. „Frankrijk," zo antwoordde zijn transportminister bewonderend, „heeft de beste spoorwegen ter we reld, de snelste ook." Dat vonden de nazi's ook. Ze ge bruikten het Franse spoor om 75.000 joden naar hun dood te transporteren. Probleempje: de SNCF (de Franse NS) leverde - tot aan de Duitse grens - machinisten en rollend ma terieel. Die collaboratie kan de SN CF alsnog duur komen te staan. De ironie wil dat op de dag waar op Amerika naar de stembus ging om Obama te kiezen, de Californiërs zich in een referen- OU.HIKT— dum uitspraken voor een hogesnel heidslijn tussen Sacramento in het noorden en San Diego aan de grens met Mexico. Champagnekurken knalden in de directielokalen van de SNCF en Alstom, de huisleverancier van de Franse hogesnelheidstreinen. Het contract voor de 'Californische TGV' zou 43 miljard dollar waard zijn. Concurrentie is er nauwelijks. Dit contract zou dus naar Frank rijk gaan. Totdat vorige week in Californië een wetsvoorstel werd aangeno men: het contract mag niet gaan naar een bedrijf dat joden naar ver nietigingskampen heeft gestuurd. Exit SNCF? De baas van het spoor wegbedrijf, Guillaume Pepy, meent van niet. „Wij gaan al onze archieven aan de Amerikanen ge ven", zei hij tegen het radiostation Europe 1. „Maar er is één ding dat ze moeten begrijpen: de SNCF zuchtte onder her juk van de na zi's die ons met de dood bedreig den, en tweeduizend spoorweg- Guillaume Pepy foto EPA werkers zijn door hen geëxecu teerd." De SNCF-archieven werden minu tieus uitgeplozen door een onder zoeker die er in 2006 een volumi neus rapport over afscheidde. Het rapport maakt gewag van uitingen van solidariteit met de vervolgde joden door individuele spoorweg mannen. SNCF-personeel heeft ook het Duitse contraoffensief na de geallieerde landing in 1944 gesa boteerd. Maar in het rapport staat niks over een protest van de SNCF tegen het gebruik van haar spoorlij nen, treinen en personeel voor de deportatie van joden. Spoorwegbaas Pepy zei dat de SN CF nu een gedenksteen op het sta tion van Bobigny heeft gepland, van waaraf 22.453 joden op trans port waren gesteld. En de slachtof fers hebben geld gekregen van de staat. „Wat kun je nog meer doen?" Bob Blumenfield, de Californische volksvertegenwoordiger die het wetsvoorstel voor heeft gekookt, had geen moeite met die vraag. „De meeste spoorwegmaatschap pijen hebben, los van hun regerin gen, hun excuses aangeboden aan de slachtoffers en hen schadeloos gesteld. Het verschil is dat de SN CF niets heeft gedaan." BRATISLAVA Er waren vijf Roma onder de ze ven mensen die een 48-jarige man maandag doodschoot in een bui tenwijk van de Slowaakse hoofd stad Bratislava. De vijf behoorden tot één familie. De schutter, die ook nog vijftien mensen verwond de, sloeg na zijn daad de hand aan zichzelf. De politie tast over het motief van de man nog steeds in het duister. MÜNCHEN Door de uitzonderlijk lage tempera turen ligt er in de Beierse Alpen al op 1300 meter hoogte sneeuw. Vol gens de Duitse meteorologische dienst is het zeer ongebruikelijk dat er nu sneeuw valt op die gerin ge hoogte. De witte neerslag blijft onder 1.800 meter niet liggen, maar hoger zijn bergen wit van de sneeuw. Vandaag gaan de tempera turen waarschijnlijk wat omhoog. TRIER De Duitse katholieke kerk gaat voortaan alle meldingen van sek sueel misbruik doorgeven aan justi tie, tenzij slachtoffers dat niet wil len. De bisschoppenconferentie be sloot gisteren tot aanscherping van de richtlijnen. De regels gaan gel den voor alle medewerkers, niet al leen geestelijken. De richtlijnen gaan niet in op financiële vergoe dingen voor slachtoffers. BAGDAD Irak is weer 'soeverein en onafhan kelijk'. Dat zei de Iraakse premier Nuri al-Maliki gisteren in een tele visietoespraak. Aan de Amerikaan se gevechtsmissie in Irak kwam gis teravond elf uur Nederlandse tijd na meer dan zeven jaar officieel een einde. „Ik verzeker u dat de Iraakse veiligheidstroepen hun ver antwoordelijkheid kunnen ne men", zei Maliki. SAN QUENTIN Een 70-jarige Amerikaan wiens doodvonnis onlangs werd ingetrok ken, heeft vlak daarna zelfmoord gepleegd in zijn cel in Californië. Dat heeft een woordvoerder van de gevangenis meegedeeld. Hij was ruim twintig jaar geleden ter dood veroordeeld wegens moord op een vrouw tijdens een inbraak in 1988. Het is niet bekend of hij wist dat zijn doodvonnis was opgeheven. BOSTON De chronische ziekte multiple scle rose (MS) lijkt in het voorjaar en zomer actiever dan in andere jaar getijden. Volgens onderzoekers hebben patiënten in de warmere maanden drie keer zoveel kans op een hersenbeschadiging dan in de koude maanden. De wetenschap pers meldden dit in het weten schappelijke tijdschrift Neurology, aldus de BBC. Voorde nieuwe Opel Movano is geen klus te groot. Dankzij eer» ruim aanbod van o.a. vier lengtes, drie hoogtes, voor- en achterwielaandrijving, enkel- en dubbellucht en een maximaal toelaatbaar gewicht (GVW) van maximaal 4,5 ton kan hij alles aan. De nieuwe Opel Movano blinkt uit in zijn klasse dooreen zeer lage kilometerkostprijs. Dankzij de nieuwe Euro 5 motoren, standaard dieselroetfilter en een zeer zuinig brandstof-verbruik is de rekensom snel gemaakt. De scherpe instapprijs, de gunstige restwaarde én de lage onderhoudskosten maken de Movano een echte kiiometerkostprijskampiaen. Ofi 3% Rente Gratis onderhoud 1^ Garantie Mobiliteitsservice Ter ere van de introductie van de nieuwe Movano is het Zorgeloos ondernemen-pakket tijdelijk geheel gratis! Nog minder kosten en meer zekerheid. Uw voordeel loopt op tot ruim €2.400,-. U rijdt al een nieuwe Opel Movano vanaf 18.995,- of lease vanaf 439,- per maand. Wir leben Autos. 1 Ssilfelii (F GG90191 Let op! Geld lenen kost geld Vermelde verkoopprijs excl. BTW/BPM, energielabelverrekening/roetfiltersubsidie, kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Lease via Opel Leasing op basis van Full Operational Lease 48 mnd/20.000 km/per jr. (Movano GB 2.3 CDTI 100pk/2800 L1H1Wijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8