PZC Yara wil van afvalwater af Start verkoop 1 september Film by the Sea PZC Hardrijder (19) op N61 is rijbewijs kwijt ZEEUWS-VLAANDEREN 22 en 23 24 en 25 ONDERZOEK Streven naar nullozing in 2015 Halve dierentuin treedt op in circus Belly Wien 13 intratuin ftWISB JF ^k<; ■im Woensdag! september2010 Dichters veroorzaken in kerk Babylonische spraakverwarring 21 Luchtmobiele Brigade voert 'oorlog' rond Bathse brug Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Harmen van der Werf SLUISKIL - Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil streeft ernaar over vijf jaar geen afvalwater meer te lozen op het oppervlaktewater. Het be drijf is daarvoor een aantal nieuwe technische mogelijkheden aan het onderzoeken. Yara heeft in de loop der jaren al veel geïnvesteerd om de lozing van afvalwater te beperken, aldus ma nager externe relaties en communi catie Jos van Damme. Zo is er een gigantisch bufferbassin aangelegd met een inhoud van 40.000 kubie ke meter. Het bedrijf heeft deze in vestering gedaan om pieken in de afvalwaterstroom op te vangen en afvalwater van een constante kwa liteit te leveren aan de rioolwater zuivering van waterschap Zeeuws- Vlaanderen. Dat is echter niet altijd gemakke lijk. „In het bassin zitten beestjes die stikstof eten", legt Van Dam me uit. „Het bassin heeft een zelf reinigende werking, maar bij veel regen of een piek in de afvoer van de fabriek kunnen die beestjes van slag raken." Een speciale werkgroep is bij Yara al enige tijd bezig met een betere controle en analyse van het geloos de afvalwater, zodat - staat in het duurzaamheidsverslag 2009 - pro blemen met de vergunning wor den voorkomen. De ultieme oplos sing is helemaal geen afvalwater meer te hoeven lozen. Yara heeft sinds 1985 de hoeveelheid geloosd verontreinigd afvalwater al tot een tiende teruggebracht. En een deel van het water wordt hergebruikt, onder meer in de installatie voor de productie van urean (een vloei bare meststof van ammonium- nitraat en ureum). Het afvalwaterprobleem is dus al stukken minder geworden, maar Yara wil verdergaan. Van Damme vertelt dat het bedrijf zich daartoe op drie verschillende opties oriën teert. „Een mogelijkheid is stikstof uit het water te halen en vervol gens te lozen, maar dat zou zonde zijn van dat schone water. Het kan dan ook goed hergebruikt worden. De tweede optie is wél de moeite nemen om stikstof eruit te halen, waarna dit water bijvoorbeeld als groeistof kan worden geleverd aan de kassen in de Kanaalzone. De derde optie is algenkweek in ons bassin, waarna de algen kunnen dienen als grondstof voor biomas sa. Onze buurman Heros kan dat wellicht gebruiken in zijn nieuwe biomassacentrale." Bij alle oplossingen schrijft Yara sa menwerking met andere bedrijven met hoofdletters. „Willen we op milieugebied stappen vooruit zet ten, dan moeten we nog meer kij ken naar uitwisseling tussen be drijven", stelt Van Damme. „Dat is de toekomst." Vandaag heeft dhr. P.A.L. Rotte uit Burghhaamstede 4 Efteling entreekaarten gewonnen! TERNEUZEN - Diep in haar hart vindt Ilse de Causemae- ker dat wilde dieren geen kunstjes in een circus horen te doen. Maar de Zandstraatse heeft dochters Gwenda (10) en Samantha (6) al beloofd dat ze naar een voor stelling van circus Belly Wien mogen. „De dieren zien er in elk geval gezond uit en er zijn zelfs jonge tijgers en aapjes", constateert De Causemaeker als ze over het grasveld aan de Terneuzense Communicatielaan loopt. Daar, vlakbij McDonald's, is het Oostenrijkse circus neer gestreken. Naast apen, tijgers, olifanten, kamelen, paar den, pony's, zebra's, lama's, runderen met lange horens, honden en een giraf treden natuurlijk ook acrobaten, jongleurs en clowns op. Belly Wien geeft zeven voorstel lingen: de eerste vandaag om 20 uur. De overige don derdag (20 uur), vrijdag (16 en 20 uur), zaterdag (16 en 20 uur) en zondag (14 uur). foto Mark Neelemans Intratuin Koudekerke, Gaigeweg 5 (Provinciale weg tussen Vlissingen en Koudekerke) Tel. 0118 551 623 - Donderdag en vrijdag koopavond 3 S intratuin.nl TERNEUZEN - De politie heeft maan dagavond rond kwart over negen het rijbewijs van een 19-jarige Ter neuzense automobilist afgepakt. De man reed 56 kilometer te hard op de N61. De agenten stelden een snelheid van 141 kilometer per uur vast. Na een correctie kreeg hij een boete voor een snelheid van 136 ki lometer. De maximumsnelheid op de N61 is 80 kilometer per uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67