sport 31 Gualtieri is nog steeds de held van San Marino op ommekeer Fignon had een bloedhekel aan het cijfer acht Federer probleemloos door Twee profs In Memoriam i960 - 2010 woensdag 1 september 2010 bf Roger Federer had in de eerste ronde van de US Open totaal geen last van de Argentijn Brian Dabul. De Zwit ser, tweede op de plaatsingslijst, was in ongeveer an derhalfuur klaar: 6-1 6-4 6-2. Federer was vanaf het begin scherp en fel. door Fardau Wagenaar DEN HAAG/NEW YORK - Ze zouden de tenniswereld veroveren. De Ser vische tennissers waren in 2008 hot and happening, maar twee jaar later zijn de beoogde bestor mers van de top blijven steken, Je- lena Jankovic, Ana Ivanovic en No- vak Djokovic hopen elke keer weer op een ommekeer. Misschien dat de US Open in New York die kan brengen. Het was tijdens Roland Garros in 2007 dat de kranten vol stonden met heroïsche verhalen uit het nieuwe beloofde tennisland Ser vië. De jonge Ana Ivanovic werd begeerd en bewonderd. Ze was goed, mooi en sympathiek. Jelena Jankovic hopte van de ene naar de andere finale en werd lieftallig 'de Mongoolse prinses' genoemd. Bij de mannen vertelde Novak Djoko vic aan iedereen dat hij de nieuwe nummer één van de wereld zou worden. Zijn toehoorders geloof den hem. De verhalen in de media gingen over de jonge tennissers die on danks de oorlog op de Balkan hun dromen niet lieten verwoesten. Ze trainden terwijl de bommen vie len en de steden brandden. Zon der fatsoenlijke faciliteiten werk ten ze aan hun slagen. Achteraf ble ken de verhalen hier en daar wat geromantiseerd, want de drie ta lenten trainden veelal buiten de landsgrenzen. De succestory kreeg in 2008 een vervolg. Djokovic won de Australi an Open, Ivanovic pakte de titel op Roland Garros en Jankovic ein digde als nummer één van de we reld. Het land stond op de kop en de trotse families klopten zich open lijk op de borst. Dit was begin van een lange periode van succes. De door Roel Wiche tenniswereld was gewaarschuwd. Djokovic verhuisde naar Monte Carlo, Ivanovic was al gesettled in Zwitserland en Jankovic koos voor het futuristische Dubai. De meiden lieten zich fotografe ren in glamouroutfits en traden op als tennisbabes in commercials. Djokovic maakte furore als topimi- tator, vooral zijn versie van Nadal is vaak bekeken op You Tube. Hij had er groot succes mee. Op de tennisbaan ging het minder voortvarend. De top bereiken is iets anders dan er te blijven. Servië kreeg er na 2008 geen grandslamti- tel meer bij. Ivanovic zakte zelfs helemaal weg na haar zege in Pa rijs. Mentaal gekraakt na al het succes en de hoge verwachtingen. Inmid dels staat ze 40e van de wereld en is ze ongeplaatst tijdens de US Open. De 22-jarige speelster wil rustig terugkeren aan de top. De eerste ronde in New York won ze van de Russische Makarova (6-3, 6-2). Jankovic (25) is de grote zenuw pees van het stel. Ze stond in het succesjaar maanden op de hoogste positie bij de vrouwen, maar won nog geen grandslamtitel. Dat kwam haar op veel kritiek te staan, wat de druk verhoogde. Ze staat er nog altijd goed voor, als nummer vijf van de wereld, maar makkelijk gaat het niet. Gisteren overleefde ze ternauwernood de eerste ronde, tegen Simona Halep werd het 6-4, 4-6, 7-5. Djokovic (23) staat nog steeds der de van de wereld, wat een knappe prestatie is. Maar ook hij is een toontje lager gaan zingen, nadat hij steeds voor de grote finales sneuvelde. Dit jaar won 'Nole', zo als hij genoemd wordt, alleen het toernooi van Dubai. Nummer één van de wereld? Nog lang niet. SAN MARINO - Het is vrijdag groot feest in San Marino. Niet omdat vi- cewereldkampioen Nederland op bezoek komt, maar omdat monnik en steenhouwer Marinus van Ri mini precies 1709 jaar geleden de oudste republiek ter wereld sticht te. De kans is dus groot dat die an dere heilige van het kabouterstaat je, Davide Gualtieri, thuis blijft om met zijn eega een voortreffelijke fles Chianti open te trekken. Bo vendien, als Oranje begint met prijsschieten hoeft hij slechts op te staan. Zijn computerzaak ligt na melijk pal tegenover het stadion. „Ik kan vanuit mijn raam zó op het veld kijken. Zo doe ik het wel vaker bij interlands. Dit is San Ma rino, hè?" Eigenlijk wees alles erop dat Davi de Gualtieri (39) zijn leven in wel dadige rust zou slijten in de 'Meest Serene Republiek', zoals San Mari no zichzelf trots afficheert. De zoon van een restauranthouder blijkt als tiener aardig te kunnen skiën, tennissen en voetballen, maar laat uiteindelijk zijn studie prevaleren. Hij meldt zich bij de onbeduidende Italiaanse amateur club Villa Verruchio en niets wijst erop dat hij geschiedenis zal schrij ven. Totdat hij op 17 november 1993 we reldnieuws wordt. In een cruciaal kwalificatieduel tegen grootmacht Engeland, dat samen met Oranje om een WK-ticket strijdt, doet hij iets wat niemand voor mogelijk had gehouden: een doelpunt sco ren voor San Marino, en wel bin nen exact 8,3 seconden. De beel den zijn nog steeds een hit op You- Tube: San Marino trapt af en from melt zich naar het Engelse straf schopgebied, waar Stuart Pearce de bal achteloos denkt terug te spe len. De machoverdediger, ook wel Psy cho genaamd, blundert verschrik kelijk en ziet plots een klein man netje in een blauw shirt opduiken die de bal in het doel glijdt. Het ge zichtsverlies is desastreus. Enge Davide Gualtieri (inzet) is nog steeds de held van San Marino, een dwergstaat in Italië. fotocollage De Limburger land wint met 1-7, maar mist het WK in Amerika omdat Nederland tegelijkertijd met 1-3 in Polen wint. Bondscoach Graham Taylor stapt op. 'The End of the World!' schreeu wen de Britse tabloids de volgen de dag op de voorpagina's. De man die vijftig miljoen Engelsen schokte, Davide Gualtieri, heeft al le kranten bewaard. Evenals het shirt met nummer 3 dat een woe dende Pearce hem na afloop geeft, zonder hem ook maar een blik waardig te gunnen. „Ik heb die goal als in een roes beleefd. Toen ik scoorde, was ik alle gevoel van tijd kwijt, ik besefte niet eens dat het zo razendsnel was. Dat gebeur de pas na afloop. Ik had nog nooit in m'n leven een interview gege ven, maar ik werd compleet bedol ven onder schrijfblokken en came ra's." De doelpuntenmaker groeit uit tot een volksheld. En niet alleen in San Marino. Als twee jaar later Schotland een interland afwerkt in het miniatuurstaatje, wordt Gualtieri letterlijk op handen ge dragen. De Schotse fans dragen massaal T-shirts met de leus 'Gual- tieri-eight seconds' en betalen de hele avond de drankrekening van de man die de grote aartsrivaal be lachelijk maakte. Nu, vele jaren la ter, is hij nog steeds de beroemd ste burger van San Marino. „Elke dag nog stoppen er toeristen voor mijn zaak die een handtekening willen. En rond interlands word ik gebeld voor interviews, vooral na tuurlijk als we tegen Engeland moeten spelen. Nu kan ik er voor al om lachen. Nee, rijk ben ik er niet van geworden." Bondscoach Giampaolo Mazza van San Marino heeft de beschikking over slechts twee profs. Andy Selva, met acht doelpunten topscorer aller tijden van San Mari no, speelt in Italië voor Hellas Vero na (derde divisie). Doelman Aldo Si- moncini komt uit voor AC Bellaria (vierde divisie). De andere spelers studeren, zitten op kantoor of wer ken in de toeristenbranche. San Marino won in de historie slechts één luttele interland, een vriendschappelijk duel in 2004 te gen collega-dwerg Liechtenstein (1-0). Laurent Fignon overleed gis teren op 50-jarige leeftijd. Hij was tweevoudig win naar van de Ronde van Frankrijk. door Wilko Voordouw Laurent Fignon wist afgelo pen zomer, toen hij tij dens de Tour als co-com mentator bij de Franse te levisie werkte, dat zijn dagen wa ren geteld. Vlak voor de Tour was hij nog naar New York gereisd, voor een onderzoek bij de artsen die Lance Armstrong hadden be handeld. De Amerikaanse oncolo gen konden hem geen nieuwe hoop bieden. Ondanks zijn hese stem en zijn grote vermoeidheid stond Fignon er op om zo vaak als mogelijk com mentaar te leveren. Soms was hij zo moe dat hij vanuit zijn hotelka mer de beelden van commentaar voorzag. Ook moest hij enkele da gen verstek laten gaan voor een chemokuur. Op de vraag of dit wel verstandig was, zei hij: „Ik weet dat ik niet lang meer te leven heb. Maar betekent dit dan dat ik de rest van de tijd die ik heb achter de geraniums moet gaan zitten? Zo lang mijn stem het houdt, wil ik mijn werk blijven doen." De uitspraak tekent de man en de mens Laurent Fignon. 'Le Profes- seur', zoals zijn bijnaam in het pe loton luidde vanwege de karakte ristieke bril, was allesbehalve der tien in een dozijn. Fignon kon tijdrijden, klimmen en tegen de wind in stoempen. Hij haalde soms bij zijn ploeggenoten het bloed onder de nagels van daan. Ploegleider Cyrille Guimard lijfde hem in bij Renault-Gitane, waar hij in de schaduw van Ber nard Hinault, die toen heerste in het mondiale wielrennen, kon rij pen. Het eerste jaar (1982) was er al een overwinning in het Cri- térium International. In 1983 zou hij als knecht mee gaan in de Tour, om Hinault dat jaar aan zijn vijfde overwinning te helpen. De Das raakte geblesseerd, Fignon werd tot kopman gebombardeerd. Hij won twee etappes en greep het geel in Parijs. Een jaar later was zijn overheersing nog groter. Fignon won maar liefst vijf etap pes en het geel. Een nieuwe Fran se sportheld leek geboren. Maar die status bleef lange tijd buiten bereik. Fignon kwam als sporter niet tot dezelfde hoogte als Ber nard Hinault, Jacques Anquetil of Bernard Thevenet. Fignon laafde zich, net Hinault geen lachebekje, niet aan de publieke adoratie. Hij vond de aanhaligheid vervelend en had een moeizame relatie met de pers. Na zijn fantastische debuutjaren brak een moeilijke periode aan. Ze ker, Fignon pikte zijn koersjes mee, maar hij was niet meer de man die de ene wedstrijd na de an dere naar zijn hand kon zetten. Er waren blessures en - zo bleek later - er was ook de angst om gepakt te worden op verboden stimule rende middelen. In zijn boek 'We waren jong en zorgeloos' geeft hij toe amfetaminen en cortisonen te hebben gebruikt. Hij is evenwel nooit positief bevonden. In 1989 was Fignon er ineens weer. Hij won voor de tweede keer in successie Milaan-San Re- mo. Won de Giro en de Ronde van Nederland. In de Tour was hij opnieuw in bloedvorm. Hij werd echter tweede, op acht seconden van winnaar Greg Lemond. Hij was diep teleurgesteld en had sindsdien een bloedhekel aan het cijfer acht. Na zijn carrière kreeg Fignon wel een heldenstatus. Als commentator bleek hij een prettig gevoel voor humor te hebben, waardoor hij in korte tijd zeer ge liefd werd. Laurent Fignon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 37