binnenland 17 'Extreem weer schudt mensen wakker' Kunst in de showroom Orkaan Earl trekt zonder grote gevolgen langs Antillen REGENVAL Klimaatdeskundige ziet positieve kant aan incidenten Hiswa begint Woontrend Zeeland Interior Design Studio Altena ÉÉÉi dinsdag 31 augustus 2010 Nederland is niet goed be stand tegen flinke hoeveel heden regen, zo bleek deze week. Het water helpt wel bij bewustwording, stelt kli maatdeskundige Schone. door onze correspondent Halbe Hettema LEEUWARDEN - De grote overlast door overvloedige regenval heeft ook positieve kanten. „Incidenten schudden mensen wakker", stelt Sible Schone, programmadirecteur van de HIER Klimaatcampagne. Het gevolg zal zijn dat beleidsma kers werkelijk aan de slag gaan. Let wel, zegt Schone, de hevige regen val is niet direct toe te schrijven aan klimaatverandering. „Het was een gebeurtenis die op zichzelf stond." Wel staat het vast dat de kans op extremen in het weer zullen toene men. Daar moet Nederland zich voor klaarmaken. Adaptatie wordt het genoemd, het aanpassen aan de veranderende klimaatomstandigheden. Veel wordt er nog niet aan gedaan, zo blijkt uit recent onderzoek van het ministerie van Vrom. Van achttien gemeenten, waaronder Heeren veen en Groningen, is op een rij gezet in hoeverre ze de gevolgen van klimaatverandering meene men in ruimtelijke plannen. Klimaatadaptatie krijgt in het alge meen weinig prioriteit, luidt de harde conclusie. „Het is nog geen structureel onder werp bij ruimtelijke ontwikkelin gen", zo staat in het Vrom-rap- port. Schone klinkt iets positiever. Als directeur van HIER, een samen werkingsverband van veertig maat schappelijke organisaties, maar ook als bestuurslid van het onder zoeksprogramma Klimaat voor ruimte, ziet hij dat hier en daar iets in gang wordt gezet. Hij noemt de rioleringen. Daar wordt in veel gemeenten aan ge werkt, vooral op plaatsen waar ge bleken is dat het riool stortbuien niet kan verwerken. Zo zal het ook met andere dingen gaan, voor spelt Schone. Eerst moeten de zwakke plekken door incidenten worden blootgelegd. Een snelweg als de Ai in het oosten van het land moet eerst eens afgesloten worden voordat er nagedacht wordt over de aanpak van water overlast. „Daar zal in de toekomst vast iets gebeuren." Gemeenten en provincies zullen hoe dan ook meer gaan nadenken over de vraag hoe ze de bewoonde gebie den droog moeten houden. Ste denbouwkundigen zullen zich af vragen waarom in bijvoorbeeld winkelcentra geen trottoirs zijn aangelegd. Op dit moment gebeurt er nog niet echt veel, erkent Schone. DaLer incidenten nodig zijn om de maatschappij wakker te schud den. Schone wijst op recente hitte golven. In 2003 en 2006 lieten dui zend mensen meer dan anders het leven door de warmte. „Op zo'n moment is wel het Nationaal Hit- teplan ontstaan. Daarbij gaat het niet eens om schokkende maatre gelen, maar'het zijn wel zaken die geregeld moeten worden om kwetsbare mensen een hittegolf te helpen doorstaan." Schone beklemtoont het nog maar eens: „Pas als er in de maat schappij iets misgaat door het weer, wordt van alles aangepakt." IjMUIDEN - Uitzicht op de vele boten in de haven van IJmuiden. Vanaf van daag tot en met zondag 5 september vindt de Hiswa te water in IJmuiden plaats. Tijdens de botenshow presenteren jachtbouwers uit de hele wereld bijna vierhonderd nieuwe schepen, in de lengte van vijf tot 26 meter. foto Koen van Weel/ANP WILLEMSTAD - Orkaan Earl is kort voor het middaguur (lokale tijd) voorbij de Bovenwindse eilanden Sint Maarten, Sint Eustatius en Sa ba getrokken. Het centrum van de orkaan bevond zich op een gege ven moment op een afstand van veertig kilometer van de kust van Sint Maarten. Na een ochtend waarop de eilan den te maken hadden met veel har de windstoten, werd gistermiddag een periode van hevige regen buien verwacht. De schade lijkt op het eerste gezicht mee te vallen. Veel bomen en reclameborden lig gen op de straten. Op Sint Maar ten waaiden enkele daken van vooral kleine huizen en winkels. Orkanen hebben de afgelopen vijf tien jaar voor honderden miljoe nen schade aangericht op de Bo venwinden, vooral op Sint Maar ten. Earl is uitgegroeid tot een cate gorie-B-orkaan en vervolgt haar weg in noordwestelijke richting. Maandag 30 augustus start 'Koudekerke uit de kunst'. Een evenement georganiseerd rondom de kunstroute waarin kunst, cultuur en muziek centraal staan. Ook Woontrend Zeeland doet mee aan dit evenement. Vanaf dinsdag 31 augustus tot en met zondag 5 september vindt u in onze showroom een overzichtstentoonstelling van 23 kunstenaars. -O - Woontrend Zeeland I Duinstraat 18a I 4371 AZ Koudekerke I Tel. (01181 - 55 55 60 I www.woontrend.nl Woontrend Zeeland is op zondag 5 september geopend, van 13.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7