201 zeeland Wemeldingse Snoepen waaierden over Stamboom van zestig meter breed Vara blundert over uitkijkpunt op Tholen féi WBESSM Eerst afspraak maken, dan pas aangifte doen Eeuwenoude jachtkampen ontdekt bij Gent GENEALOGIE Boek over 500 jaar familiegeschiedenis wordt op 2 oktober tijdens familiereünie op het Abdijplein in dinsdag 31 augustus 2010 Thomas Snoep (1850) uit Goes. Ze overwegen nog het Guin ness Book of Records te bellen. „Want volgens mij is dit nog nooit vertoond", zegt Henk Rolvink, stamboomschrijver van de familie Snoep. Op het Ab dijplein in Middelburg zal tijdens de reünie van de familie Snoep op 2 oktober een doek van negentig meter breed komen te hangen, mét de complete stamboom, „ledereen die in de stamboom staat vermeld en naar de reünie komt, wordt verzocht een pasfo- toorje mee te nemen, om erin te hangen", zegt Rolvink. De reünie begint met een ont vangst tussen i2.oo en 13.00 uur, waarna tijdens de officiële ope ning het boek 'De familie Snoep, 500 jaar' zal worden uitgereikt aan gedeputeerde Harry van Waveren van cultuur. Overigens zijn alle personen Snoep welkom. Dus ook partners, weduwen Snoep en kin deren van vrouwelijke Snoepen. De laatste Categorie wordt om ge nealogische redenen niet in het boek genoemd, maar op de reünie is dat anders, aldus Rolvink. www.familiesnoep.nl middelburg - De Walcherse poli tie werkt sinds kort met aangifte op afspraak. De politie kiest voor dit nieuwe systeem om te voorko men dat mensen nodeloos lang op de bureaus in Middelburg en Vlis- singen moeten wachten tot ze aan de beurt zijn. En om ervoor te zor gen dat een aangifte gedaan kan worden bij specialisten, aldus woordvoerder Alwin Don. Voor dringende zaken kunnen mensen nog steeds zonder af spraak het bureau binnen stappen. Volgens Don kwam het geregeld voor dat mensen aangifte wilden doen, maar geconfronteerd wer den met lange wachttijden. Het begon in 1510 in Wemel- dinge, waar Jan Snoep (Snoup) werd geboren. Nu, 500 jaar later, is er een Snoe- pen-reünie in Middelburg en komt er een boek uit. door Lilian Dominicus Monnikenwerk is het, dat uitpluizen van een familiestam boom. Wie het goed wil doen, is jaren bezig. Zo ook Henk Rolvink uit Nootdorp. Al sinds het eind van de jaren zeven tig is hij bezig met een zoektocht naar leden van de familie Snoep en pas anno 2010 komt er een boek uit. Maar dan nog is het werk niet af „Nog altijd stuit ik op infor matie", zegt hij. „Maar dat zet ik nu maar op de website. Het boek is af, het ligt bij de drukker. Ik doe er niets meer aan." Zelfheeft hij geen druppel Snoep-bloed door de aderen stro men. Zijn vrouw Anja daarente gen is een echte Snoep. „Ik vind het gewoon interessant dit soort gegevens uit te pluizen", zo ver klaart Rolvink. „Met mijn eigen fa milienaam, die al heel snel naar Duitsland leidt, loop je bij 1680 vast. Afhankelijk van de sociale sta tus van een familie zul je langer door de tijd heen gegevens kun nen terugvinden.Maar wat had het nu voor zin om van een keuter boertje alle gegevens vast te leg gen? Dat werd vroeger niet ge daan." De familie Snoep is te herleiden tot 1510 in Wemeldinge. „Alle Snoepen over de hele wereld heb ben Jan Snoep of Snouijp, zoals het toen werd geschreven, als stam vader", zegt Rolvink. En inder daad gaat het om een familie van zekere stand, zeker voor een dorp als Wemeldinge. Geen hoge adel, maar toch: een familie van schou ten, schepenen, landeigenaren, adelborsten, molenaars en veld wachters. „Kijk, hier een afbeelding van een medaillon, een koningsvogel uit 1618, gewonnen door een Snoep die bij de schutterij zat. Dat geeft al aan dat ze geen sloebers waren, want je moest daar toch ook geld voor neertellen", vertelt Rolvink, terwijl hij door een proefexem plaar van het boek bladert. Een paar pagina's verder zien we Izaak Snoep, geboren in 1712, die als adel borst in dienst van de VOC naar Batavia voer. Verdere gegevens ont breken. „Misschien is hij daar blij ven hangen en heeft hij zijn naam veranderd. Wat heb je in een land als Indonesië aan een naam als Snoep?" De oudste foto van een telg uit het geslacht Snoep is die van goud- en zilversmid Thomas Snoep (1785) uit Goes: een portretfoto uit 1850 gemaakt volgens het daguerreoty- pie-procédé. Timmerman Jan Snoep (1845) uit Goes verging het slecht: in 1890 werd hij failliet ver klaard. Daarop pakte hij zijn boel tje en vertrok naar Dutch Hill in de Amerikaanse staat New Jersey. Ene Cornelius Snoep vluchtte tij dens een verlof uit militaire dienst en dook in 1910 op in een artikel van de krant Waterloo Reporter uit Michigan. „Hij was daar een kermisattractie geworden: 'human pincushion', ofwel menselijk spel denkussen. Er kon in hem geprikt worden zonder dat hij bloed ver loor. Maar het ging mis, want hij moest worden opgenomen in het ziekenhuis vanwege een bloedver giftiging." Er was ook een veld wachter Snoep. „Daarvan zijn bon nenboekjes bewaard gebleven en er is een foto van hem op een hoogaars." Er is ook een bekende cameraman in de familie: Sander Snoep. Die heeft onder meer mee gedraaid in Madelief, Polleke en Stille Nacht. Rolvink heeft nu bijna alle nazaten weten te traceren. Coby Snoep, organisator van de reünie, hielp hem met de huidige generatie Snoepen. „Van de 620 in leven zijnde Nederland se Snoepen hebben we er 610 we ten te traceren. Coby heeft alle tele foonboeken van Nederland door gespit en de nummers nagebeld. Ook heeft ze mensen op het inter net gevonden via netwerksites als Facebook en Hyves." De Snoepen zijn ook over de hele wereld uitgewaaierd, zoals België, Rhodesië (het huidige Zimbab we), de Verenigde Staten en Cana da, om eens een paar landen te noemen. „Vanuit Amerika, waar ze zich Snoap, Snope of Snoop zijn gaan noemen, lieten ze al we ten hun tickets te hebben gekocht voor de reis." De familie Snoep, 500 jaar. Auteur: Henk Rolvink. Tot 1 september voor 25 euro te bestellen op de website www.f3miliesn0ep.nl, vanaf oktober in de Zeeuwse boekhandels te koop voor 35 euro. Jan Snoep ging eind 1891 failliet in Goes en vertrok met zijn gezin naar Amerika. door Rob Paardekam scherpenisse - Staatsbosbeheer is teleurgesteld in het Vara-program- ma Alles draait om geld. Daarin werd zaterdag gesteld dat het uit kijkpunt aan de Schelphoekseweg bij Scherpenisse geldverspilling is. De programmamakers waren ech ter niet goed geïnformeerd. In het televisieprogramma passeer den een aantal projecten de revue. Het uitkijkpunt van Staatsbosbe heer werd uiteindelijk tot winnaar uitgeroepen en kreeg de Gat-in-je- hand-Award. De makers van het programma suggereerden dat er een fout is gemaakt door het uit kijkpunt niet op de dijk te plaat sen, maar juist achter de dijk. Op die manier kunnen mensen nog niet over de Oosterschelde uitkij ken. „Maar daar is dit punt ook he lemaal niet voor bedoeld", zegt boswachter William van der Hul- le. „Dit is een uitkijkpunt voor de Scherpenissepolder. Wij zijn daar juist heel trots op en krijgen ook veel positieve reacties." Staatsbosbeheer vindt het jammer dat de redactie van het Vara-pro- gramma zijn huiswerk slecht heeft gedaan, maar' laat het er verder bij zitten. „Het is knullig, maar het po sitieve is dat het uitkijkpunt nu wel weer in het nieuws komt." JACOB CATS Het standbeeld van Cats wordt van daag teruggezet in Brouwershaven. Zie documentaire op www.pzc.nl CULTUUR DICHTBIJ Een weblog over het culturele leven op Schouwen-Duiveland. Kijk op: www.pzc.nl/cultuurdichtbij TIPS NAAR schouwen-duiveland (Ppzc.nl Elke dag vers nieuws uit de regio www.pzc.nl/schouwen-duiveland Het grote gezin van Arnoldus Snoep uit Krabbendijke, deels in dracht op de foto. Veldwachter Cornelis Snoep (rechts, gent - Bij archeologische opgravin gen op een toekomstig industrie terrein in de Kanaalzone bij Gent zijn 10.000 jaar oude jachtkampen van jager-verzamelaars ontdekt. Medewerkers van het Gent Ar- cheological Team (GATE) spreken van 'unieke prehistorische vond sten', omdat de jachtkampen nog intact zijn. De ontdekkingen zijn niet eens zo ver van de Nederlandse grens ge daan, bij Evergem, ten noorden van Gent. GATE-deskundigen voerden daar dit voorjaar al proef- opgravingen uit. Ze troffen sporen aan uit de Midden-Steentijd, de pe riode na de laatste Ijstijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74