181 zeeland Water, storm en stilte in mozaïek, steen hersenen! BOEK Monumenten ter nagedachtenis slachtoffers watersnood 1953 geïnventariseerd in rijk geïllustreerd naslagwerk PC-spellen voor iedereen Brain Training! dinsdag 31 augustus 2010 1 s den. Dat was het beoordelingsco mité iets te veel van het goede. Men gaf de voorkeur aan een figu ratief beeld. Het werd een sterke vrouw, met een kind dat veilig heid bij haar zoekt. De vrouw staat voor het Zeeuwse volk dat de moed opbrengt door te gaan. Het kind staat voor het geloof Een van de jongste rampmonu menten is dat bij het watersnood museum in Ouwerkerk. De vorig jaar overleden kunstenaar Gust Ro- mijn uit Dreischor maakte het in opdracht van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Oude foto's van kolkende golven en verdronken land inspireerden hem. De tekstre gel op het monument - 'Het wa ter, de storm, de stilte' - was het ge volg van een prijsvraag. Uit hon derdvijftig inzendingen werd de tekst van Angeline van Asten uit Dreischor gekozen. De meeste rampmonumenten staan in de dor pen, vaak op begraafplaatsen. Een enkel monument staat langs de weg. Voorbeeld daarvan is het door kunstenaar Bob Stolzenbach gemaakte 'sluitsculptuur' bestaan de uit twee gewelfde blokken mar mer. Het in 1986 onthulde monu ment staat langs de weg over de stormvloedkering. Een van de meest bijzon dere monumenten is van de hand van kunste nares Miep van Riessen uit het Noord-Hollandse Schagen. Zij heeft op vijf panelen van elk 1.45 bij 0.45 meter de na men en geboortejaren van alle 1863 rampslachtoffers geborduurd. Het werk was vorig jaar te zien tij dens de Kunstschouw en heeft nu in haar atelier in Schagen een plek je gekregen. Ze zegt er nog geen af scheid van te kunnen nemen. Van elke monument - of het nou na menzuil, mozaïek of glas-in-lood is - wordt in het boek een korte be schrijving gegeven. Het boek is in opdracht van het watersnoodmu seum in Ouwerkerk samengesteld door Marijke van Hamelsveld, Piet van der Have en Simon van der Haagen. De officiële presentatie van het boek donderdag is in het watersnoodmu seum, waar het verkrijgbaar is. Het boek komt ook in de schappen van de boekhandel. De prijs is vastge steld op 24,50 euro. door Piet Kleemans In Nieuwerkerk is het een op vliegende vogel, in Ouwer kerk een hand die vasthoudt aan het leven en in Sirjans- land een mozaïek. Overal in Zeeland herinneren monumenten aan de watersnoodramp van 1953. In het boek 'de monumenten van de watersnood 1953' zijn ze alle maal op een rijtje gezet. Het boek wordt donderdag officieel gepre senteerd. De lijst met namen van ramp slachtoffers is lang, vooral voor wat betreft de zwaar getroffen dor pen Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Op de begraafplaatsen daar is een prominente plaats ingeruimd voor de rampslachtoffers. Hun graven zijn gegroepeerd rond een beeld houwwerk. Mari Silvester Andries- sen ontwierp het Nieuwerkerkse monument: een opwiekende vo gel met gebroken vleugel. Symbool voor de mens die ternauwernood aan het gevaar ontsnapt, maar ook voor de ziel die het lichaam bij het sterven ontvlucht. De twee gebeeldhouwde handen in Ouwerkerk zijn eveneens ont worpen door Mari Andriessen. De ene hand is die van de wegzinken de mens, de andere houdt vast aan het leven en vraagt om hulp en bescherming. De variatie is groot. Op veel plaat sen herinnert een simpele strakke zuil met namen aan de slachtof fers van de watersnoodramp. In het poldergemaal van Prommel- sluis is op een glas-in-loodraam de eeuwenlange strijd van de mens te gen het water gevisualiseerd. Ook in de Johanneskerk in Kruiningen en het voormalige raadhuis van Rilland-Bath is een glas-in-lood- raam aan de watersnood gewijd. Sommige monumenten kennen een bijzondere ontstaansgeschiede nis. Een van de voorbeelden is het beeld 'Beproefd maar niet gebro ken' van de (inmiddels overleden) Zierikzeese kunstenaar Ad Braat. Hij had eigenlijk een heel ander monument willen maken dan het geen nu bij de Zuidhavenpoort prijkt. Braat zag voor zijn geestes oog een aantal hoge zuilen; eentje voor ieder dorp met de namen van de verdronkenen erop. Het ge heel zou twaalf meter hoog wor- De nationale herdenking in 2003, 'Het water, de storm, de stilte'. Het rampmonument in Serooskerke (S). In Sirjansland is een mozaïek gewijd aan de watersnoodramp. De sluitsculptuur langs de weg naar de stormvloedkering. Urenlang spelplezier met zes populaire spellen voor de pc, waarbij u op zoek gaat naar verloren relikwieën, de ultieme schat wint of een nieuwe beschaving opbouwt. Ook de ultieme puzzelverza meling ontbreekt niet. De spellen zijn in het Nederlands en Engels, gemak kelijk speelbaar zonder handleiding en ze zijn zeer verslavend. Van €39,95 Voor €19,95 exclusief 2,95 verzendkosten Houd uw brein fris en jong. Train uw grijze cel len op de computer met deze exclusieve box met liefst 5 delen. Train je Hersenen Deluxe Editie Brain Puzzels - 3 games in 1 BrainTraining Deluxe Edition Van 24,95 Voor €14,95 exclusief 2,95 verzendkosten categorie summersale Voor meer informatie, en bestellen ga naar de webwinkel. Levertijd is 5 werkdagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72