binnenland 15 medailles niet simpel' Een rasverteller met een calvinistische inborst Deeltijd-WW geïnd, toch ontslag voor werknemer Duo direct na landing uit Amerikaans vliegtuig gehaald Bedrag op giro 555 voor Pakistan loopt op Automobiliste ramt tankstation langs A2 In Memoriam 921 2010 dinsdag 31 augustus 2010 DEN HAAC - Ruim driehonderd werkgevers moeten WW-gelden terugbetalen, omdat ze werkne mers in de deeltijd-WW hebben ontslagen. Voor 544 werknemers volgde ontslag terwijl hun werkge ver juist financiële steun had ge vraagd om ze in dienst te kunnen houden. Dat bleek gisteren uit antwoorden van demissionair minister Piet Hein Donner (CDA - Sociale Za ken) op vragen van de PW over mogelijk misbruik van de deel tijd-WW. Bedrijven die door de economi sche crisis hun personeel niet wil len ontslaan maar tijdelijk minder willen laten werken, kunnen daar voor sinds meer dan een jaar een beroep doen op deeltijd-WW. Het geld voor de regeling dreigde door het succes ervan op te raken, maar werd tussentijds aangevuld door minister Donner. Tussen april 2009 en augustus 2010 vroegen ongeveer 6800 bedrij ven deeltijd-WW aan. De over heidsregeling is voor in totaal 70.000 werknemers toegepast. Eind juli 2010 was de deel- tijd-WW voor ruim de helft van hen weer beëindigd. In totaal 3751 werknemers verlo ren alsnog hun baan en belandden in de reguliere WW. SCHIPHOL get ook het aantal medailles met vier vermenigvuldigen", zegt de voormalige basketbalinternational. „Dat is veel te simpel." En ook 'sportprofessor' Maarten van Bottenburg, hoogleraar aan de Universiteit Utrecht, zegt er geen weddenschap op te durven afslui ten dat Nederland in het jaar 2020 het aantal van 82 medailles gaat ha len. Of toch eigenlijk wel. Want: „Ik denk dat dat niet gaat lukken." Van Bottenburg was net als de top sporters één van de insprekers die een bijdrage mocht leveren aan het rapport. „Het halen van de top drie, wat met 82 medailles het ge val zou zijn, lijkt me heel uitzon derlijk voor een klein land. Aan de andere kant lukt het een land als Australië met net iets meer inwo ners wel om structureel in de top 5 te staan. Als Nederland de top 5 als ambitie heeft, dan moet het in elk geval lukken om structureel in de top 10 te komen." Belangrijk struikelblok vormt ech ter het geld. De Algemene Reken kamer heeft ooit becijferd dat het behalen van één enkele Olympi sche medaille 4,4 miljoen euro kost. Om alle sportbonden maxi maal te helpen op weg naar Olym pisch succes, zou op termijn een kleine 200 miljoen euro beschik baar moeten komen. Nu ligt dat rond de 40 miljoen. Volgens Jan Loorbach is één ding zeker: „Zonder geld lukt het sowie so niet." De Nederlandse sport kan in zijn ogen niet blijven stilzit ten. „In Oost-Europa en in Cen- traal-Azië wordt flink geïnvesteerd in topsport. Je moet voor een deel dus wel mee om je positie te be houden. In Nederland moet het besef nog groeien dat sport van zo danig groot maatschappelijk be lang is, dat we er geld voor over moeten hebben. Aan de andere kant mag zoiets ook weer niet ten koste gaan van - bijvoorbeeld - de gefinancierde rechtsbijstand." Richard Krajicek pleit voor extra uitgaven van 200 miljoen euro, 'maar wel voor zowel de top- als de breedtesport'. Hij wil 50 mil joen extra voor topsport, de ande re 150 miljoen 'om meer mensen aan het sporten te krijgen'. Marechaussees in uniform en re chercheurs in burger hebben gister ochtend op Schiphol twee mannen aangehouden in een toestel van United Airlines. De Koninklijke Marechaussee op Schiphol noch de Nationale Recher che wil zeggen op grond waarvan de twee, volgens passagiers, Ara bisch uitziende mannen zijn aange houden. Het enige dat de recherche kwijt wilde, is dat de mannen 'wor den gehoord in het bijzijn van een officier van justitie'. De Marechaussees en de recher- DEN HAAC De Samenwerkende Hulporganisa ties (SHO) hebben inmiddels bijna 19 miljoen euro opgehaald voor de slachtoffers van de overstromingen in Pakistan. De nationale actie Help slachtoffers overstroming Pa kistan heeft tot nu toe om precies te zijn 18.693.297 euro opgeleverd. De tv-actie van vorige week werd nog afgesloten met een opbrengst van 16,1 miljoen euro. cheurs stapten vrijwel onmiddel lijk aan boord nadat de Boeing 777 van United Airlines op Schiphol aan de slurf was aangesloten. De passagiers, afkomstig uit Chicago, werd opgedragen te blijven zitten. Vervolgens werden in de buurt van rij 25 een jongere en een wat oudere man geboeid en afgevoerd. De bagage van vlucht UA 908 werd pas twee uur na de landing aan de passagiers afgeleverd. De reizigers zeiden het vermoeden te hebben dat hun bagage aan een extra veilig heidscontrole is onderworpen. NIEUWEGEIN Een automobiliste is gisteren inge reden op een tankstation langs de A2 bij Nieuwegein. Behalve de vrouw raakte bij het ongeval ook een politieagent gewond die in de tankshop stond. Beiden zijn naar een ziekenhuis gebracht. Twee jaar geleden reed een man hetzelfde tankstation binnen waardoor een brand uitbrak. De schade gisteren 'viel mee', aldus de politie. Hoewel recensenten hem negeerden, sloot het publiek Appie Baantjer in de armen. Tot in China werden de ver halen over rechercheur De Cock gelezen. door Peter Kuijt Ik schrijf door tot God mijn geest verduistert, zei Appie Baantjer in het jaar dat hij 75 werd. „Het werk blijft spannend, want ik weet bij het begin nooit wie de dader is en hoe het eindigt. Ik leg ergens een lijk neer en dan zie ik wel." De geestelijk vader van recher cheur De Cock is niet meer. De schrijver, die z'n laatste misdaadro man (nummer 70) in 2008 schreef, terwijl zijn geest nog verre van ver duisterd was, stierf gisteren op 86-jarige leeftijd. Zijn grootste angst was naar eigen zeggen altijd dat hij zou sterven terwijl hij nog aan een boek bezig was. In het najaar van 2003 was Baan tjer de eerste geweest die de Mees terprijs van het Genootschap van Nederlandstalige Misdaadauteurs in ontvangst mocht nemen. Door critici en jury's is rasverteller Baan tjer nooit serieus genomen. Hoewel recensenten hem negeer den, sloot het publiek Baantjer in de armen. Met in totaal ruim ze ven miljoen verkochte boeken was hij veruit de best verkopende Ne derlandse misdaadauteur. En tot in China, de Verenigde Staten en Rusland werden de avonturen van rechercheur De Cock (of DeKok in de Engelse vertaling) verslonden. Zijn calvinistische inslag en onge breidelde werklust zijn terug te voeren op zijn orthodox-protes tants achtergrond. Hoewel hij de kerk vaarwel zei, ademen veel van zijn boeken duidelijk de calvinisti sche waarden die hij meekreeg. Baantjer werd op 16 september 1923 geboren op Urk. Op z'n ne gende verhuisde hij naar Amster dam. Na de ulo en een tewerkstel ling in Duitsland tijdens de oor logsjaren ging hij daar in 1945 aan de slag bij de politie. Baantjer werkte als straatagent, stapte over naar de auto- en motordienst en werd in 1955 rechercheur aan het roemruchte bureau Warmoes straat, waar hij 28 jaar bleef In 1959 publiceerde hij z'n eerste boek, over zijn belevenissen als agent, maar die uitgave werd een flop. Zijn eerste succes als auteur had hij een jaar later, toen hij een prijs won in een verhalenwed- strijd van dagblad Het Parool. In 1965 verscheen de eerste afleve ring van De Cock. Het stramien van de avonturen bleef door de ja ren heen hetzelfde. Vaste perso nen met vaste eigenschappen, de gebruikelijke ruzies en de gebruike lijke humor. En het begint vrijwel altijd met een klop op de deur van De Cock. Hoewel hij de neiging had de on derwereld van vroeger te romanti seren, baarde de verharding van de maatschappij hem oprechte zor gen. „Een mes was het wapen van een lafaard. Je knokte met je blote handen. Vroeger kwamen ze na een vechtpartij binnen op de eer ste hulp, tegenwoordig liggen ze meteen op de intensive care." De succesvolle RTL4-serie Baan tjer bracht de auteur op latere leef tijd een nieuw, jong publiek. Voor- afhad hij bij de scenarioschrijvers bedongen geen afbreuk te doen aan de legendarische rechercheur. „Ik vroeg: 'Hou De Cock heel, laat die man niet vloeken, niet schie ten en met vreemde wijven dol len'. Daar hebben ze zich keurig aan gehouden." het Nederlands Jeugd Olympisch Team. foto Robert Vos/ANP Appie Baantjer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5