land Opknapbeurt Visserijbuurt vóór eind 18 Het Wapen van Breskens wacht nieuwe toekomst Aantal zwerfkatten in kustregio neemt toe Giel-Jan Bogaert behaalt Mastertitel almanak Chocolademelk ERFGOED Verfraaiingen en versieringen benadrukken maritieme historie maar verwijzen ook naar andere bedrijvigheid 'Prachtig om een wijk op te knappen in goede samenwerking met de bewoners' Tiny Maenhout dinsdag 31 augustus 2010 door René Hoonhorst De Visserijbuurt doet zijn naam begin vol gend jaar weer alle eer aan. Bij de op knapbeurt van de Breskense volkswijk staan ver fraaiingen met een maritiem karak ter hoog op de verlanglijst. Dat laat onverlet dat ook andere ele menten uit de historie in de wijk aan bod moeten komen, vindt Sjaak Oosterling. De woordvoerder van de bewo nerswerkgroep Visserijbuurt zou het mooi vinden als er ook aan dacht is voor bijvoorbeeld een voormalige steenfabriek, de fa briek van Verduijn en een olieman die vroeger door de wijk fietste. De naam Steenoven verwijst nog naar de voormalige steenfabriek. „Als we straks grote fotodoeken op blinde muren hangen, is het leuk om ook een paar historische taferelen te zien, die niets met de visserij maar wel alles met de wijk te maken hebben." Tiny Maenhout is het van harte met hem eens. De projectleidster van de gemeente Sluis loopt hele maal warm voor de Visserijbuurt. „Prachtig dat we een wijk opknap pen in eendrachtige samenwer king met de bewoners. We luiste ren heel goed naar de wensen van de inwoners." Dat betekent niet dat die wensen allemaal vervuld kunnen worden. Zo zit een trap naar de Scheldeka- de ter hoogte van de Scheepvaart straat, die er vroeger was, er niet in en kan Papendrecht geen echte laan worden. Er lopen zoveel nut- sleidingen onder het oppervlak van de hoofdweg dat de aanplant haven. De maritieme geschiedenis van de buurt speelt een hoofdrol in de renovatie van de buurt. Maar natuurlijk moeten er ook afbeel dingen te zien zijn van andere aan de wijk verbonden activiteiten uit het verleden." Iedereen die over straat loopt, komt straks om de paar passen een aan de visserij verwante te gel tegen. Een schip, een anker, een boei, diverse soorten vis sprin gen er op siertegels in de stoepen van bomen niet mogelijk is. „We zullen het in die straat moeten zoe ken in heggen en struiken. We be spreken dat begin volgende maand met de werkgroep." Tijdens die be spreking zal ook een keus worden gemaakt uit oude foto's die Bressi- aanders aan de werkgroepleden hebben ingezonden. Afdrukken op canvas van die prenten vrolij ken vóór het eind van het jaar blin de muren in de Visserijbuurt op. Maenhout: „We leggen de nadruk op de visserij en de band met de uit. De trottoirs en rijbanen in di verse straten zijn al aangelegd. „Maar de siertegels leggen ze pas la ter. Tijdens de bestratingswerken in de wijk is er te veel kans op be schadigingen is mij verteld. Vóór het afronden van de werkzaamhe den - en ik ga er vanuit dat dat nog dit jaar is - zullen de siertegels in de hele Visserijbuurt zijn ge legd", verzekert Maenhout. Waarschijnlijk heeft Steenoven nog het meeste baat bij de opknap beurt van de wijk. Twee palen met visserijsymbolen markeren straks een oversteekplaats aan het Molen water naar de basisschool. Het grasveld tussen Steenoven en Mo lenwater krijgt diverse recreatiemo gelijkheden en aantrekkelijker groen. En er komen een aantal nieuwe bankjes aan de woningen. Het gaat om zogenaamde stoep bankjes. „Het is vooral een apart zitmeubel dat vroeger aan alle hui zen van Steenoven zat. Het maakt de straat gelijk gezellig", vindt Mae nhout. Ze benadrukt dat ze met de bewo nerswerkgroep nog de laatste kno pen moet doorhakken over beplan ting, wandversiering en straatmeu- bilair. Oosterling gaat er vanuit dat dat niet al te problemen meer ople vert. Hij is heel tevreden over de samenwerking met de gemeente. „Natuurlijk veroorzaken de werk zaamheden nu een tijdje overlast. Mijn eigen woonstraat, de Scheep vaartstraat, is de hele bouwvak open blijven liggen. Maar de aan nemer heeft wel gezorgd dat de trottoirs af waren en daarnaast zien we aan de straten die al klaar zijn dat we er sterk op vooruit gaan. We wonen straks in een fraaie wijk." Restaurant-hotel Het Wapen van Breskens maakt volgend jaar zomer wel licht plaats voor winkels en appartementen. foto Mark Neelemans door Harmen van der Werf Al weer* vijf jaar staat het leeg, het tegen de Visserij buurt in Breskens aange plakte hotel-restaurant Het Wa pen van Breskens. Het beeldbepa lende pand aan de Grote Kade is gezamenlijk eigendom van aanne mingsbedrijven Van der Poel en Sagro. Ze willen het voormalig ho recabedrijf slopen en vervangen door winkels op de begane grond en 22 appartementen daarboven. „Volgend jaar zomer hopen we te beginnen met de werkzaamhe den", meldt directeur Ron van Pa- melen van Van der Poel, „maar eerst moeten we nog de procedu res met de gemeente Sluis doorlo pen. Die beginnen, als het goed is, over drie weken." r TCS'jjg; Het Wapen van Breskens was een hotel-restaurant van naam. De ge schiedenis gaat terug tot 1928. De familie Adriaansen opende het be drijf, een jaar later nam Nico Valk het over. Tot eind jaren 1990 bleef het in de familie Valk. Een Aarden- burgse ondernemer volgde en nog een andere uitbater. Zij redden het niet. Het hotel-restaurant - waar ook bruiloften, partijen en verga deringen plaatsvonden - ging te loor. Het huidige pand is 'pas' van mei 1952, nadat het oude in 1944 was gebombardeerd. In i970-'7i is er, met de komst van de nieuwe zeedijk door Breskens, een extra etage op gebouwd. Volgens Van Pa- melen van Van der Poel is er 'be hoorlijke belangstelling voor de ap partementen' waarvan de meeste met uitzicht op de Westerschelde. HULST - Giel-)an Bogaert uit Wals oorden heeft zijn Master Building Construction and Engineering be haald. Hij volgde de opleiding aan de Technische Universiteit in Eind hoven en sloot die vorige week suc cesvol af Giel-)an Bogaert volgde zijn voor opleiding op het Reynaertcollege in Hulst. ■■BHB De Middelburgse familie is terug van een fietsvakantie in Frankrijk. Ze hadden het goed, hoewel het soms wel erg warm was. Terwijl het in het thuisland vooral regende en ve len rondliepen in een trui, moesten zij heuvels beklimmen bij een tempe ratuur die soms de veertig graden na derde. Gelukkig waren er ook altijd afdalingen. En niet te vergeten die Tip? redactie@pzc.nl MEEST GELEZEN Franse cafébazen die ongevraagd die bidons vulden met koud water. Zondag fietste het gezelschap naar Vlissingen om daar te genieten van het maritiem evenement. Helemaal verwaaid kwam het aan bij een hore cagelegenheid. Indachtig zijn Franse ervaring vroeg de jongste zoon: „Worden de bidons nu gevuld met warme chocolademelk?" 1. Schuurtje tot de grond afgebrand 2. 'Jachthaven Cadzand moet komen' 3. Inbraak in woning Sluiskil DE STELLING Hulp van traumaheli Rotterdam of Brugge maakt niet uit. Uw mening op: www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Martijn de Koning CROEDE - Het aantal zwerfkatten in de West-Zeeuws-Vlaamse kust regio neemt toe. Dat zegt Emmy Versluys van de Stichting Zwerfkat West-Zeeuws-Vlaanderen. Emmy en haar man Bart Versluys verzorgen thuis tientallen katten. Verder geven ze op twee plaatsen aan de kust dagelijks zwerfkatten te eten. Bijna alle kosten daarvoor komen voor hun eigen rekening. De stichting heeft nog geen tien donateurs. De laatste jaren leek het aantal kat ten met enkele tientallen stabiel, vertelt Versluys. „Maar de laatste maanden komen er steeds meer bij." Versluys beklemtoont dat ze ker vijftien exemplaren gevangen en 'geholpen' moeten worden, om dat het aantal zwerfkatten anders in een mum van tijd explosief groeit. „Ik heb de Dierenbescher ming gebeld, maar die geven niet thuis." Ze weet daarom maar één oplossing. „Ik zal ze zelf maar weer gaan vangen en laten sterilise ren of castreren. Dat kost me wel weer een paar duizend euro. Maar ze zo laten lopen, dat kan ik niet." Versluys wil de dieren daarna weer vrijlaten. Bij de Dierenbescherming kon gis teren niemand reageren. ïfU'.;,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58