4 i Bmrttütkt vMudt Brevkent M Rederij 'de Festijn' verzorgt in de zomer boottochten naar de Zandplaten in de Westerschelde. De uitge strekte zandvlakte ligt tijdens gunstig getij droog en is dan een walhalla voor fossielenzoekers. dinsdag 31 augustus 2010 Welkom op de bodem van Met natte voeten, opgerol de broekspijpen en plastic bakjes om de nek staan de avonturiers in een kring om schipper en gids Bert Hoving (50) heen. „Wel kom op de bodem van de zee", verwelkomt hij iedereen op de zandplaat. Het gezelschap komt vanaf de loopbrug van het schip 'MS de Festijn' het zand oplopen. MS de Festijn is een oude mosselkotter die Hoving samen met zijn broer heeft gekocht en vernieuwd. In de zomermaanden maken zij er avontuurlijke tochten over de Westerschelde mee. Dit kan alleen in de zomer tijdens een gunstig getij, omdat op de zandvlakte waar zij naar toe varen het water tot vijf meter hoog kan komen. Als de zandplaat niet bedekt is met meters water is het een walhalla voor het vinden van haaientanden, fossiele schelpen en botten. Wie haaientanden zoekt, moet uitkijken naar hopen met zwarte steentjes waar de zwart glanzende - 3 tot 60 miljoen jaar oude - fos sielen tussen liggen. Tijdens de wandeling op de zandplaat loopt de groep langzaam achter Hoving aan over de zeebodem. Zij komen langs een oude vliegtuigvleugel uit de Tweede Wereldoorlog en lopen langzaam -vanaf de 'foute kant' - op de vloedlijn af. De meesten maken de tocht op blote voeten. „Ik heb voetzolen met slik en ganzenpoep erop", lacht Els Matthijsse. Zij moest wel even wennen: „De eerste stap was vreselijk, maar later is het wel leuk." Meestentijds tuurt de groep met gebogen hoofd naar beneden om soms te bukken en een vondst in het plastic bakje te stoppen. Arno Wolters is de rechterhand van Hoving en kijkt juist goed om zich heen. „Iedereen kijkt naar beneden, maar het uitzicht vanaf hier is vooral prachtig." In de verte is het water te zien met daarachter een 'skyline van flats', zoals Anneke Mijssen (57) uit Hulst het noemt. Zij loopt samen met man en dochter mee en vindt het ook speciaal om tijdens de vaartocht naar de zandplaat ook nog zeehon den van dichtbij te zien. Op de heen- en terugvaart is zelfs zonder ver rekijker goed te zien hoe de grijze, zwarte en bruine beesten aan de waterkant liggen, door het zand kruipen of met hun staarten wap peren. Hoving vertelt gedurende de tocht door een luidspreker over het natuurgebied. De groep - bestaand uit 54 personen - is opval lend gevarieerd: Zeeuwen en toeristen, jong en oud. Fanatiek loopt Stam Pijnenburg (14) over de zandplaat en neemt alle botten mee die hij kan vinden, terwijl de Rotterdamse Cornelis Mos (83) juist geniet van het uitzicht vanaf de boot. Een hele Belgische familie - van kleinzoon tot oma - is op bezoek in Zeeland MS de Festijn legt aan bij de Zandplaten. en zit in een rij aan boord. Ook een Zeeuwse familie viert een familiefeest op MS de Festijn. Op de terugweg naart Breskens worden de vondsten uitgestald en - zoals bij Tussen Kunst 8t Kitsch - bekeken en beschreven door Hoving. Hij loopt met een microfoontje op zijn hoofd en een informatieboek over fos sielen in zijn hand rond, en helpt de passagiers te begrijpen wat zij eigenlijk gevonden heb ben. De avontuurlijke tocht is niet alleen een m- it*. - Zeehonden vormen een speciale attractie. Vliegtuigvleugel uit de Tweede Wereldoorlog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40