3 van eigen rozen blaadjes dinsdag 31 augustus 2010 Met de klok mee vanaf linksboven: Verrassend verbodsbord; bottels; Tawney Tiger; Macon Rouge-rood Prins Maurits in IJzendijke verblijf hield. Het gebied lag van de frontlinie tussen Spaanse en Staatse troepen. Het huis deed dienst als voor post. Het wekt op het eerste gezicht verwon dering dat een rozenkwekerij gedijt opw de Zeeuws-Vlaamse klei. Geertje: „De kreek in de Mauritspolder die door ons terrein loopt, ont stond bij een dijkdoorbraak. Het water sleet een geul in de polder en woelde de zandige on dergrond om. Zo ontstond een grondstructuur die ideaal is voor bloementeelt, te vergelijken met geestgronden achter de duinen. De naam Bierkreek heeft trouwens niets te maken met gerstenat. De naam is afgeleid van 'baar' of 'beer' en dat betekent modder." Deelnemers aan rondleidingen doen wellicht zeldzame waarnemingen. Tussen het groen van de Bierkreek vliegt en scharrelt van alles en nog wat rond. In augustus zijn onder meer gezien: de nachtegaal, de ijsvogel, de her melijn, de wezel en het zuidelijk spitskopje (vertegenwoordiger van de familie der sabel sprinkhanen, die in ons land zelden wordt waargenomen). Zie je geen exoten uit de die renwereld dan is zo'n rondgang in ieder geval leerzaam. Geertje vertelt je dan dingen over de rozenwereld die je als leek er nooit achter vermoeden zou. Een paar voorbeelden: „De Chinezen zijn begonnen met het exporteren van rozen. Ze staken de stokken in theedozen. Zo ontstond de naam theerozen." „Kijk, hier bloeit de Rosa Tawny Tiger. Volgens een topkok, die hier uren heeft rondgelopen, heeft die van alle eetbare soorten de lekkerste blaadjes." Vervolgens reikt ze een bloem aan. En jawel. Dit onverwachte exotische vervolg van het ontbijt van deze morgen smaakt naar meer. Willem Staat De vier vennoten die De Bierkreek draaiende houden doen veel aan voor lichting. Ze bieden de volgende workshops aan: snoeien; oculeren (enten), schikken met rozenbottels en natuurlijk tuinieren. De kwekerij is het hele jaar te bezoeken op vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 08.30 tot 17.00 uur. Buiten die tijden is de kwekerij alleen te bezoeken op afspraak. www.bierkeek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 39