22 zeeland Man vast na vondst Duitse Autotocht naar Afrika Mosselzaadvisserij in Voordelta was legaal uurzaantiieid 'Gedoe over overlast woekerende akkerdistel is feitelijk overtrokken' Laatste in serie vakantieconcerten in Gertrudiskerk Bergen op Zoom Verdenking poging tot doodslag NURSES ON TOUR Organisatie bestrijdt ziekte met gratis muskietennetten dinsdag 31 augustus 2010 BICCEKERKE - De suggestie dat de provincie Zeeland compleet over woekerd wordt door een enorme akkerdistelplaag is feitelijk over trokken. Dat zeggen Natuurmonu menten, Staatsbosbeheer en Het Zeeuwse Landschap in een reactie op de publiciteit die de Partij voor Zeeland over de akkerdistel deze zomer heeft gezocht. De drie na tuurorganisaties herkennen het beeld totaal niet dat de Partij voor Zeeland neerzet over distelproble- matiek in de provincie. Ze zeggen dat de distel ten onrechte wordt aangemerkt als bron van grote con flicten in het Zeeuwse landelijk ge bied. Om dat uiteen te zetten hou den de drie organisaties maandag 6 september een persexcursie in het Biggekerksebos. Daarin willen ze de feiten die zij vanuit hun be heerstaak tegenkomen delen met de deelnemers aan de excursie. door Melita Lanting RENESSE - Een 28-jarige man uit het Duitse Essen is aangehouden in verband met de vondst van een bewusteloos Duits meisje in een sloot in Renesse, vorige week don derdag. De man wordt verdacht van poging tot doodslag en wordt binnenkort voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. De politie wil niet zeggen of de man die nu is aangehouden, dezelf de man is die in de bewuste nacht voorbij komende agenten wees op het meisje in de sloot langs de Ho- gezoom in Renesse. Het onderzoek naar de gebeurte nissen is nog in volle gang, laat woordvoerder Alwin Don van de politie Zeeland weten. Er is vol gens hem nog veel onduidelijk. Na der onderzoek zal moeten uitwij zen waarvoor de verdachte zich uiteindelijk voor de rechter zal moeten verantwoorden. Of dat de ze man uit Essen is, is volgens Don ook nog niet zeker. BERCEN OP ZOOM - In de Gertrudis kerk in Bergen op Zoom is zater dag aanstaande het laatste concert van de kleine reeks vakantieconcer ten. In het koor van de kerk is er een programma met licht-klassie- ke muziek te beluisteren. Ditmaal is het de beurt aan de alt-mezzo Charlotte Stoppelenburg en de or ganist Janno den Engelsman. Het programma omvat (opera)muziek uit de late achttiende eeuw van Paisiello, Sarti en Traetta. Aanvang 16.00 uur. Charlotte treedt in binnen- en bui tenland op als opera- en orato riumzangeres. Janno den Engels man ontving in 2006 de Sakko Cul tuurprijs voor Kunsten en Lette ren. In 2007 behaalde hij nog het diploma 'Master of Music' aan de Nederlandse Beiaardschool in Amersfoort. Sinds januari 2010 is hij stadsbeiaardier van Zierikzee. door Nadia Berkelder Of het meisje verwondingen had en of dat er misschien alcohol of drugs in het spel waren wordt ook nog niet bekendgemaakt. Vorige week donderdagochtend vroeg, rond 3.30 uur, zagen twee 17-jarige meisjes uit Brabant een persoon met iets slepen op de Ho- gezoom in Renesse. Het tweetal vertrouwde het niet en sloeg alarm bij de politie in Renesse. Agenten gingen samen met de meisjes ter plekke kijken, maar daar werd niets aangetroffen. De meisjes reden daarna door naar hun verblijf in Burgh-Haam- stede en de agenten keerden terug naar Renesse. Ter hoogte van cam ping De Wijde Bliek sprong in eens een man uit de berm die hulp vroeg. Het bleek te gaan om een bewusteloos meisje van 17 jaar uit Duitsland. Het meisje is naar het ziekenhuis gebracht, maar mocht de volgende dag het ziekenhuis weer uit. Ze kan zich niet alles herinneren wat zich die nacht heeft afgespeeld. Aandacht trekken, dat is het doel van de reis die Leroy de Priester en Joyce van Dullemen gaan ma ken. Niet voor zichzelf, maar voor hun hulporganisatie Nurses on Tour. Ze vertrekken zaterdag met twee oude auto's richting Ghana. „We doen het om in Ghana een statement te maken", zegt De Priester. „We hopen dat we aan dacht krijgen van de lokale media als we daar met onze auto's aanko men." De Priester en Van Dulle men hebben twee oude stationwa gens gekocht en opgeknapt. Zelf rijden ze met één auto naar Gha na. De andere auto wordt in esta fettevorm door andere leden van het bestuur naar Afrika gebracht. Het eerste stuk rijden de ouders van De Priester mee. Nurses on Tour is drie jaar geleden opgericht door De Priester, Van Dullemen en Lisette Pleijte, die destijds verpleegkunde aan de Ho geschool Zeeland studeerden. Toen ze tijdens hun stage in Gha na met eigen ogen zagen hoe groot het probleem van de ziekte malaria is - veel mensen zijn volle dig onbeschermd tegen de mug gen die de ziekte verspreiden - be gonnen ze met het uitdelen van muskietennetten. Tot nu toe heb ben zevenduizend mensen gratis een net gekregen van Nurses on Tour. „Het doel is om tijdens deze reis, we blijven acht maanden, tienduizend netten te halen", zegt De Priester, Het uiteindelijke doel is ervoor te zorgen dat de organisatie in Ghana zichzelf kan bedruipen. „We wil len de mensen daar de touwtjes in handen geven, zodat wij bijvoor beeld geen benefietconcerten meer hoeven te organiseren." En daar dienen die twee oude auto's voor. „Met onze auto's kunnen mensen daar taxichauffeur wor den: ze krijgen de auto van ons, maar ze moeten huur betalen aan Nurses on Tour, de auto dient als een microkrediet, een lening." Nurses on Tour probeert de vol gende drieduizend muskietennet ten gratis los te peuteren. „Die net ten zijn officieel al gedoneerd met de opdracht om ze uit te delen, maar ze komen niet terecht op de plaats waar ze terecht moeten ko men; ze liggen in depots", zegt Van Dullemen. „Wij willen samen werken met de overheid, zodat wij die netten die er toch al zijn kun nen uitdelen. Daar gaan we acht maanden aan trekken." Nurses on Tour wil in Ghana geld te verdienen, zodat de organisatie daar onafhankelijk wordt van geld uit Nederland. Geld is wel nodig om de organisatie professioneler te maken. „In de dorpen in het ge bied werken 'community nurses', een soort wijkverpleegsters", ver telt Van Dullemen. „Die horen ei genlijk het werk te doen dat wij doen, maar omdat ze hun onkos ten niet vergoed krijgen - ze moe- ten bijvoorbeeld zelf hun benzine betalen - blijft dat werk vaak lig gen." De Priester: „Het is belang rijk dat ze betaald krijgen, als ze het vrijwillig blijven doen, is het binnen een halfjaar gedaan." Of al die hulp ook helpt? „We kun nen niet in de registraties zien dat er minder malaria is", zegt De Priester. „Maar we hebben wel on derzocht of de netten worden ge bruikt. En dat blijkt zo te zijn. Bijna iedereen hangt het gekregen net ook op. Een muskietennet is de meest effectieve bescherming tegen malaria." De Priester en Van Dullemen ver trekken vrijdag, al is het een beetje symbolisch. Na een sponsorloop om geld in te zamelen voor hun door René Schrier Op 12 oktober verschijnt deze special bij deze krant. Wilt u hierin adverteren? Neem dan contact op met verkoopteam Zeeland T (0118) 43 40 70 E teamzeeland@bndestem-pzc.nl DEN HA AC - De visserij op mossel zaad deze zomer door een aantal Zeeuwse vissers in de Voordelta, is daar volkomen legaal gebeurd. Dat antwoordt demissionair minister Gerda Verburg van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit op vra gen van SP-Kamerleden. Die suggereerden in hun vragen dat er geen vergunning voor die visserij zou zijn en dat er schade aan het bodembeschermingsge- bied in de Voordelta zou zijn aan gericht. Voor de visserijactiviteiten is een Natuurbeschermingswet-ver gunning afgegeven, schrijft de mi nister in haar beantwoording. De SP-Kamerleden wilden ook van de minister weten of het waar is dat de mosselzaadvisserij zich ver plaatst van de Waddenzee naar de Voordelta. Daar is volgens haar geen sprake van. Deze vormen van visserij vinden volgens haar in be perkte mate in de Voordelta plaats. De verwachting is zelfs dat de visserij in de Voordelta door al lerlei ontwikkelingen afneemt. De visserij is ook alleen toegestaan als ze past in het beheerplan of als het binnen de Natuurbescher mingswet-vergunning gebeurt. Het ging trouwens om een partij mosselen die toevallig (de strenge winter) in de monding van het Ha ringvliet terecht was gekomen. De minister gaat in haar beant woording ook in op de boomkor- visserij in de Voordelta. Ze geeft aan dat in overleg met de visserij sector en natuurorganisaties een passende beoordeling wordt opge steld van de bestaande boomkor- visserij in de Voordelta. Joyce van Dullemen, Leroy de Priester en Leo de Priester vertrekken vrijdag willen de aandacht vestigen op malaria. Zeeuwen zijn mosselkenners en -liefhebbers. De PZC zet de komende weken de mossel in de schijnwerper. Plaats uw foto's, recepten en tips op www.pzc.nl/mosselen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24