i8| zeeland Tiet genoot zo van zijn leven, maar hij uw hersenen! PZC Train Het Polderhuis in Westkapelle toont met overzichtstentoonstellling 'Een korte droom' werk van Piet Kooijman www.pzc.nl/webwinkel Brain Training! PC-speilen voor iedereen dinsdag 31 augustus 2010 w door Annemarie Zevenbergen Hij had humor en ge noot met volle teu gen van het leven. Tekenen en schilde ren waren de grote passies van Piet Kooijman. Het Pol derhuis in Westkapelle toont van af vrijdag met de overzichtsexposi tie 'Een korte droom' werk uit zijn nalatenschap. Piet overleed in de zomer van 1984 in Westkapelle. Hij werd slechts 26 jaar. Hij wilde nog zo veel, maar had simpelweg niet ge noeg tijd om zich verder te ontwik kelen als kunstenaar. Piet stierf plotseling, terwijl hij zat te teke nen. Ondanks de hart-longafwij- king, die hem veel beperkingen op legde, was hij een echte levensge nieter, vertelt zijn moeder. In haar appartement aan het Kre kepad kijkt Marie Kooijman-Lie- vense (bijna 83) naar de Westka- pelse kreek. „Mooi hè", zegt ze. En dan heeft ze het niet alleen over de witte schuimkopjes op het grij ze water en de donkere wolken die langs de hemel jagen. Ze bla dert langzaam in een map met werk van haar zoon. „Hij was hele maal gek van tekenen en schilde ren. Van jongs af aan zat hij hele dagen met potlood en papier. Hij zei wel eens: 'Ik heb geen tijd meer om iets anders te doen, ik heb een hoofd vol ideeën.' Hij ge noot erg van z'n leven. Je zag niet dat hij ziek was. Hij wilde daar ook nooit over praten. 'Dat veran dert toch niets', zei hij altijd. Piet leefde net als de anderen in zijn vriendengroep. Ging ook stappen, dronk graag een biertje. Hij had een vaste kruk in het Kasteel van Batavia. Iedereen kende hem in Westkapelle. Hij heeft nog een car toon gemaakt van de biertap in Ba tavia." Ze laat een tekening zien waarop de tap een dierachtig wezen is een: hondenkop, open aan de bo venkant met bierschuimkraag, een Schilderij van Piet Kooijman. snavel waaraan tap en glas vastzit ten en vogelpoten eindigend in bierglazen. „Piet had veel gevoel voor humor. Hij had best car toonist kunnen worden. Maar hij kon ook echt met zichzelf spotten en om zichzelf lachen." Piet Kooijman werd in december 1957 geboren in Den Haag. Medici gaven hem een levensverwachting van slechts één jaar. Hij ontwikkel de zich echter tot een vrolijke, zeer creatieve man. Een groot deel van zijn jeugd bracht hij door in Zeeland. Ieder jaar ging het gezin Kooijman op vakantie naar cam ping De Boomgaard in Westkapel le. Moeder Kooijman was immers in Westkapelle geboren. In '79 ve- huisden de Kooijmansen naar Oostkapelle. Vanwege zijn gezond heid waren vervolgopleidingen vaak te zwaar. Piet werkte wel eni ge tijd bij De Porceleyne Fles in Delft. Daar leerde hij aardewerk be schilderen. Marie pakt een Delfts blauw bordje met bloemmotieven. „Dit was zijn eerste bordje." Het schilder- en tekenwerk van Piet is surrealistisch, haast absurdis tisch. Veel, soms felgekleurde, orga nische vormen die uit de aarde Tij ken te ontspruiten. „Hij vond dat iedereen zelf maar moest ontdek ken wat er in zijn werk zat. Realis tisch schilderen lag hem niet zo." Als ze de foto van haar zoon pakt, blijft ze even stil. „Die is een dag voor zijn overlijden gemaakt. Bij Batavia. Wij hebben Piet de dag daarna dood aangetroffen. Hij zat op de camping, daar had hij zijn ei gen caravan waar hij ongestoord kon schilderen." Het werk voor de expositie komt uit de Westkapelse gemeenschap en van familie en vrienden. „Het verbaasde me hoeveel hij gemaakt heeft. Hij verkocht niets, dat wilde hij niet. Maar hij gaf wel weg aan vrienden en familie. Hij schilderde en tekende omdat hij moest, niet om er aan te verdienen." 'Een korte droom'; ontmoetingsruimte van Het Polderhuis in Westkapelle t/m 7 november. Opening vrijdag 14.00 uur Eén van de vele tekeningen die Piet Kooijman achterliet. Marie Kooijman-Lievense met de foto categorie/summersale Houd uw brein fris en jong. Train uw grijze cel len op de computer met deze exclusieve box met liefst 5 delen. Train je Hersenen Deluxe Editie Brain Puzzels - 3 games in 1 BrainTraining Deluxe Edition Van 24,95 Voor €14,95 Sale 9,95* exclusief 2,95 verzendkosten Urenlang spelplezier met zes populaire spellen voor de pc, waarbij u op zoek gaat naar verloren relikwieën, de ultieme schat wint of een nieuwe beschaving opbouwt. Ook de ultieme puzzelverza meling ontbreekt niet. De spellen zijn in het Nederlands en Engels, gemak kelijk speelbaar zonder handleiding en ze zijn zeer verslavend. Van 39,95 Voor €19,95 Sale 14,95* exclusief 2,95 verzendkosten Voor meer informatie, en bestellen ga naar de webwinkel. Levertijd is 5 werkdagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20