'We nemen het kind mee naar die leuke vakantie' 'Je bent bij je volle verstand, doet niks wat je niet wilt' II Rostelli zorgde voor slecht imago Het Juliana Kinderzieken huis gaat hypnose toepas sen bij de behandeling van kinderen. Vijf vragen aan Madeion Ruige, kin derarts. Vanaf zijn geboorte kamp te Max met darmproble men. Uiteindelijk leidde hypnose van moeder en zoon tot een oplossing. Sinds Rasti Rostelli en consorten van hypnose een vorm van toneelvermaak maakten, kreeg het een slechte naam. Rostelli kreeg veel kritiek en is een aan tal keren ontmaskerd als een bedrieger. Kijk op dinsdag 31 augustus 2010 --'Af door Jan ter Harmsel Wat gaat u precies doen? „Wij willen kinderen in een hyp nose brengen om op die manier angst, stress en pijn te verminde ren. Het belangrijkste doel is om de kinderen makkelijker door een moeilijke tijd te helpen. Ons doel is de zorg zo kindvriendelijk moge lijk te maken. Sinds 2001 doen meerdere ziekenhuizen dit in Ne derland op specifieke afdelingen. Wij voeren het ziekenhuisbreed in." Kinderen hypnotiseren, dat klinkt heftig. „Dat is het niet. Op hypnose rust een groot taboe in Nederland. Ie dereen denkt meteen aan Rostelli- achtige dingen. Daardoen mensen dingen tegen hun zin, bij ons niet. We passen die alleen toe als kind en ouders willen meewerken. De ze techniek is alleen aanvullend en vervangt niet de gebruikelijke me dicatie. Wat we concreet doen is kinderen aan iets anders te laten denken. We nemen ze mee naar die heel leuke vakantie. Het belang rijkste is dat ze zich op iets plezie rigs focussen en niet op de pijn van de prik die ze zo krijgen. Op die manier kun je kinderen leren dat ze bij een volgende keer bij zichzelf de techniek toepassen." Wat is het verschil met kinderen af leiden? „Dat valt in hetzelfde straatje. Maar door de opleiding staan be handelaars bewuster stil bij de angst die komt kijken als een kind een prik krijgt. Het is anders dan samen tot drie tellen. Je probeert samen met het kind de focus volle dig te verleggen. Dat kan ook pri ma, we leren zelfs kinderen om zelf in hypnose te raken als ze angst hebben." Waarom is dat nodig? „Dat heeft veel voordelen, ook voor de ouders. We geven kinde ren mee dat ze iedere keer rustig moeten gaan zitten, zich moeten ontspannen, de ademhaling moe ten controleren en ergens anders aan moeten denken. Die techniek kun je ook gebruiken bij bijvoor beeld een tandartsbezoek. Daar geldt hetzelfde psychologische ef fect." U hebt zelf al ervaring met het on der hypnose brengen. Hoe reageren kinderen hierop? „Ik heb erg goede ervaringen met deze afleidings- en ontspannings technieken, maar pas ze niet altijd toe, want niet iedereen heeft last van angst of stress als hij een prik moet krijgen. Ook overleg met de ouders is erg belangrijk. Ouders zijn zelf ook minder gespannen als ze merken dat hun kind geen angst of stress heeft." Jarenlang zeulde Isabelle met haar zoontje Max langs artsen en ziekenhuizen wegens de kramp en diarree die hem sinds zijn geboorte teisterden. Hij was mager en futloos. Een medi sche oplossing leek onvindbaar. Toen hij acht jaar was, verwees een arts in het Sophia Kinderzie kenhuis hen ten einde raad door naar een hypnotherapeut. Isabelle vertelt: „Je merkt bij zo'n hypnose eigenlijk niks, bent bij je volle verstand, doet niks wat je niet wilt maar geeft blijkbaar wel de goede antwoorden." Ze moest haar vingers op een be paalde manier vastpakken en dan telde de hypnotherapeut af, weet ze nog. Zowel haar zoontje als zij zelf moesten 'in de stoel'. „Bij Max ging hij vooral visualise ren. Hij moest zich een rivier voor stellen, die symboliseerde natuur lijk zijn darmen. Die rivier stroom de niet mooi door en was ook niet schoon. Er dreven boomstammen in. Die moesten er uit met een hijs kraan. En er leefde zelfs een nijl paard dat naar een kooi gebracht werd. De rivier stroomde toen weer mooi door en er werd weer afgeteld. Toen was het voorbij. En vanaf dat moment had Max een betere stoelgang." Max had er na die eerste sessie niet zo'n zin meer in en stribbelde tegen. Toen werd Isabelle zelf in hypnose gebracht. „Ik raakte niet in een trance, ging ook niet naar een andere wereld of zo. Het was helemaal niet spec taculair. Maar wel kon de thera peut voorvallen uit Max' leven op bovennatuurlijke wijze via mij naar boven halen. Vraag me niet hoe het werkt. Er was bijvoor beeld toen Max vijf was iets verve lends gebeurd met een meisje en een bal. Dat werd besproken en er werd gezegd: dat was niet persoon lijk bedoeld, laat het los." „Het enige rare gevoel dat ik er voer was toen de therapeut iets ging doen aan Max' problemen. Dat ging door lichaamsdelen aan te raken en vooral door veel uitade men. Dat veroorzaakte bij mij een intens gevoel van bevrijding, van verlichting, een soort hevige inter ne blijdschap." Isabelle onderging een aantal ses sies. Dat leidde via bloedonder zoek bij Max tot de ontdekking van een intolerantie voor veertien stoffen in voedsel. „Max' voedings- patroon is met succes aangepast. We ontdekten ook dat hij een heel gevoelige en superintelligente jon gen is. Hij voelde dat zijn intelli gentie werd miskend en was snel gekwetst. Max heeft geleerd in zichzelf te geloven. Dat heeft ont zettend geholpen. Hij zit nu ook op school in een verrijkingsklas. We zijn helemaal gestopt met me- dicatie en zijn erg tevreden." De namen Isabelle en Max zijn in ver band met de privacy verzonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11