io hypnose in kinderzorg 'Uit hypnose kwamen ook onterechte beschuldigingen van incest en moord voort' Het Juliana Kinderziekenhuis in Den Haag gaat als eerste in Nederland hypnose toepassen bij patiënten. Kan hypnose pijn verlichten of is het slechts een placebo? dinsdag 31 augustus 2010 door Monique Prins en Joep Trommelen beeld Arcangel/HH Denk aan een ver haal of gebeurte nis waar je je heel prettig bij voelt. Als je van Harry Potter houdt, stel je dan voor dat je hem heel precies voor je ziet. En laat hem dan zijn sterkste magische krachten aan wenden voor de plek waar jij pijn hebt. Zo zou een hypnose kunnen verlo pen voor een kind dat in de stoel zit bij de tandarts, zegt psychiater Henri de Berk van de Nederlandse vereniging voor hypnose. De Nwh is een vereniging van 350 hulpverleners die hypnose toepas sen in hun vakgebied, zoals tand artsen, (huis)artsen, psychothera peuten en psychiaters. „Hypnose is een gestuurde vorm van dagdro men. Mensen zijn niet helemaal weg, ze blijven alert. Hypnose 'doet' niets met je, dit is een beeld dat gestoeld is op de trucs van hyp notiseurs die voorstellingen hou den waarbij goochelarij en sugges tie doeltreffend zijn vermengd." De Berk heeft hypnose toegepast bij patiënten met angstklachten. Voor mensen met ernstige depres sie of verwardheid werkt het niet. Hypnose werkt goed op de bele ving van een ziekte. Maar je kunt er de ziekte niet mee genezen, zegt De Berk. „Het is extreme aflei ding van een klacht. Een manier om de reguliere behandeling te ver gemakkelijken. Niet minder en ze ker niet meer dan dat." Het plan om hypnose in te zetten bij zieke kinderen is volgens hoog leraar psychologie Harald Merckel- bach een uitstekend plan. Er zijn 'gegronde redenen' om aan te ne men dat hypnose werkt, zegt hij. Vooral bij kinderen. „Het is geen wondermiddel. Maar uit studies blijkt dat het helpt kinderen te kal meren voordat ze een MRI-scan- ner ingaan of een beenmergtrans plantatie ondergaan. Bij migraine- en astma-aanvallen helpt het om de medicatie te verminderen." Hoe hypnose precies werkt, is niet precies bekend. „Sommigen zeg gen dat het een vorm van zelf-sug- gestie is, anderen spreken van een unieke waaktoestand. Maar op een EEG die de hersenactiviteit toont, kun je niets terugvinden." Hypnose werkt volgens Merckel- bach als een middel om te kalme ren. „Het is een ontspanningsoefe ning die wordt versterkt door de positieve verwachting dat het helpt. Het heeft een duidelijke pla cebo-component. En daar is wei nig op tegen. De patiënt krijgt het idee dat hij controle heeft over de situatie en dat stelt gerust." Hypnose in handen van onverant woordelijke mensen kan tot grote ongelukken leiden, zegt Jan Wil lem Nienhuys, secretaris van de Stichting Skepsis, die 'een kriti sche blik op pseudo-wetenschap' wil werpen. Het leent zich makke lijk voor misbruik. „Amateurs die denken dat ze weten wat hypnose is, laten mensen verhalen vertel len over hun vorige leven. Dan blijkt later vaak dat ze die vaak heel gedetailleerde kennis gewoon uit boeken hebben. Uit hypnose- sessies zijn ook onterechte beschul digingen van incest en rituele moord voortgekomen. Als je ele menten uit hypnose gebruikt bij intensieve verhoren, kun je gezags- getrouwe, suggestibele mensen heel ver laten gaan. Er zijn er die jaren de bak zijn ingedraaid nadat ze zaken gingen bekennen die ze niet gedaan hadden en er onder hypnose van overtuigd waren ge raakt dat allerlei vage herinnerin gen gewoon waar waren." Maar sceptici als Nienhuys zeggen niet dat hypnose onzin is. „On danks veel onderzoek is niet pre cies duidelijk wat er bij hypnose gebeurt. Het lijkt er op dat er tij dens hypnose een 'stilzwijgende overeenkomst' ontstaat tussen hyp notiseur en gehypnotiseerde. Dat de laatste zich vrijwillig openstelt voor suggesties. Mensen onder hypnose kunnen zich ontspannen of laten hun fantasie de vrije loop. Maar als je mensen onder hypno se iets laat zeggen, weet je nog niet of dat het product is van een leven dige fantasie of dat het echt iets over iemand zegt." Hypnose heeft volgens hem een slechte naam gekregen door men sen als Rasti Rostelli, die met spec taculaire shows door het land trok ken. „Maar deze 'toneelhypnose' is heel anders. Ze halen een grote groep op het toneel, doen wat test jes en houden de meest suggestibe le mensen op het podium, die ze allerlei rare kunstjes laten doen. Zo ontstaat een heel fout beeld." Nienhuys denkt dat hypnose in een kinderziekenhuis wellicht een positieve rol kan spelen. „Kinde ren zijn in ieder geval heel suggesti bel. Ze geloven ook in Sinterklaas. Hypnose is dan het alternatief voor het kusje op de zere plek. Van sommige alternatieve midde len weten wij van Skepsis dat ze 100 procent onzin zijn. Hypnose is een randgeval. Het is geen onzin, maar moet wel worden toegepast door mensen die wetenschappelij ke onderbouwing als uitgangspunt hanteren en weten wat ze doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10