binnenland 17 Ondervoed door slecht eten dL H r.: Zaak rond moord op Jesse (8) heropend Voordelige VERRE REIZEN bij KRAS.NL! ISS9J 4 Twaalfjarige grijpt stuur auto en redt vader Filmfiguur Buzz Lightyear van zand VERPLEEGHUIS Cliëntenraad luidt noodklok over gewichtsafname onder de bejaarden CUBA ZUID-AFRIKA PERU BOEK ONLINE of bel 0900-9697 l5cPm vrijdag 27 augustus 2010 NOORDWIJK - Kunstenaars zijn al de hele week zens, raketten en satellieten. Een van de zand- bezig om zandsculpturen te maken in Noordwijk kunstwerken is een beeltenis van Buzz Lightyear, vor het Europese Zandsculpturen Festival. Dat een personage uit de film Toy Story, staat dit jaar in het teken van planeten, ruimtewe- Lightyear is gebaseerd op Buzz Aldrin, de astro naut die als tweede man ooit een voet op de maan zette. De sculpturen zijn nog tot en met zondag 3 oktober te bezichtigen. foto Koen van Weel/ANP Bewoners verpleeghuizen drei gen ondervoed te raken om dat kwaliteit van voedsel ver onder de maat is. Slecht eten is te wijten aan be zuinigingen op inkoop en slechte scholing van keuken- personeel. DEN HAAG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) onder zoekt drie meldingen van onder voeding bij ouderen in verpleeghui zen. De IGZ wil de namen van de instellingen niet bekendmaken, maar uit onderzoek van deze krant blijkt dat één melding het Verpleeg huis Van Wijckersloot en het Sint Elizabeth Gasthuishof in Oegst- geest betreft. In deze twee instellingen dreigen meer dan 180 bewoners onder voed te raken doordat de kwaliteit van het eten ver onder de maat is. In een brief aan de Inspectie luidt de Cliëntenraad de noodklok over de gewichtsafname onder de bewo ners. Onvrijwillige gewichtsafna me is een van de belangrijkste aan wijzingen voor ondervoeding. Volgens de Cliëntenraad van Ver pleeghuis Van Wijckersloot en het St. Elizabeth Gasthuishof wordt het eten vaak lauw opgediend en worden smaak, kleur en geur door de cliënten als 'onaangenaam' erva ren. „Mensen hebben trek, nemen een paar happen en schuiven het bord dan met een vies gezicht van zich af', aldus een lid van de raad. De slechte kwaliteit van het eten is te wijten aan bezuinigingen op de inkoop en aan een nieuwe manier van koken. Daarbij wordt in een centrale keuken het eten voorge kookt en gekoeld om de volgende dag in de afdelingskeukens te wor den verhit. Het resultaat is vaak on dermaats, ook al omdat het keu- kenpersoneel volgens de Cliënten raad niet goed is geschoold in deze kookwijze. Volgens de bewoners heeft het eten een rare bijsmaak. Bestuursvoorzitter Erna van der Pers heeft een onafhankelijke com missie ingesteld die de klachten on derzoekt. „Ik wil de onderste steen boven hebben. We houden niet op tot de problemen inzichtelijk zijn en maatregelen zijn genomen." Onderzoek toont aan dat één op de vijf bewoners van verpleeg- en verzorgingshuizen ondervoed is. Van ondervoeding is sprake als mensen in 180 dagen meer dan 10 procent van hun gewicht verlie zen, of 5 procent in dertig dagen. Het gevolg is weinig energie, min der mobiliteit en een groter overlij- densrisico. ARNHEM - Hoogerheide reageert met teleurstelling en ongeloof op het besluit van het Arnhemse ge rechtshof om de zaak tegen Julien C. (nu 26) te heropenen. Hij wordt ervan verdacht op 1 december 2006 de 8-jarige Jesse Dingemans op diens school in Hoogerheide te hebben vermoord. „Velen hadden gehoopt dat er een uitspraak zou komen. Het is teleur stellend dat de zaak zich voort sleept. Het is een behoorlijke schok", zegt burgemeester Marcel Franzel van Woensdrecht. „In de cember is het inmiddels vier jaar geleden dat deze vreselijke gebeur tenis in onze gemeente heeft plaatsgevonden. Familie en andere betrokkenen blijven nu nog langer in onzekerheid." Volgens het Arnhemse hof be schikten de psycholoog en dé psy chiater van het Pieter Baan Cen trum (PBC) tot nu toe niet over het volledige dossier over Julien C. Het hof vindt het vooral van be lang dat de psychiater en psycho loog alsnog de beschikking krijgen over de audio-visuele weergave van de verhoren van Julien door de politie. Het Hof hoopt dat de gedragsdeskundigen met deze ge gevens alsnog een rapportage over de verdachte kunnen uitbrengen. Eerder was dat niet het geval, om dat hij niet aan het onderzoek in het PBC meewerkte. Ook in het feit dat het PBC-onderzoek van 2007 dateert ziet het hof aanlei ding om een nieuwe rapportage te vragen. Het hof ziet ervan af om hem opnieuw ter observatie naar het centrum te sturen omdat hij nog steeds weigert mee te werken aan een gedragskundig onderzoek. Julien C. werd eerder door de rechtbank Breda wegens doodslag veroordeeld tot 12 jaar en tbs. Het Bossche hof veroordeelde hem in hoger beroep voor moord tot le venslang. Het hof in Arnhem moet de zaak overdoen. l6daSenv71 m '*aegWj| Incl. entreegelden en vele maaltijden! Rondreis Klassiek Cuba 16 dgn o.b.v. 14 x ontbijt, 13 x lunch 11 x diner Vertrek: van 25/9/2010 t/m 26/3/2011 gegarandeerd vertrek op 9-16-23/10 met o.a. Havana, Pinar del Rio, Santiago de Cuba en stranddagen in Varadero inclusief vlucht, verblijf, excursies, NL-sprekende reisleiding en entreegelden Zie www.kras.nl/25099 Rondreis Classic South Africa 17/18 dagen o.b.v. 15 x ontbijt Vertrek: van 12/10/2010 t/m 22/3/2011 met o.a. het Kruger NP, Swaziland, Zululand, Durban en Kaapstad TIP: boek het optionele excursiepakket! inclusief vlucht, verblijf, excursies en NL/-Afrikaans sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/25059 Rondreis Mystiek Peru 16/17 dagen o.b.v. 14 x ontbijt Vertrek: van 12/10/2010 t/m 24/3/2011 gegarandeerd vertrek op 12-26/10 met o.a. Arequipa, het Titicacameer, Cuzco, Machu Picchu en Lima inclusief (binnenlandse) vluchten, verblijf, excursies en NL-sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/25296 O.a. Delhi, Taj Mahal en Jaipur Slechts 3 vertrekdata! O.b.v. 14 x ontbijt Vertrek: 20/10, 3/11 en 10/11 Zie www.kras.nl/36036 KLEURRIJK ZUID-INDIft O.a. Goa, Mysore en Cochin 1*765 Strandverlenging Goa mogelijk! O.b.v. 14 x ontbijt Vertrek: van 12/10/2010 t/m 5/4/2011 Zie www.kras.nl/36290 INDIA NEPAL O.a. Kathmandu en Varanasi Prachtige combinatiereis! O.b.v. 14 x ontbijt, 1 x lunch en 2 x diner Vertrek: van 12/11/2010 t/m 1/4/2011 Zie www.kras.nl/36196 of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Arke of JS-fBlzen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. DRIEBERGEN - De 12-jarige Giovan ni uit Lobith handelde woensdag op de snelweg A27 bij Oosterhout wel heel doeltreffend toen zijn 38-jarige vader achter het stuur een epileptische aanval kreeg. De jongen greep direct het stuur en manoeuvreerde de auto, die 120 ki lometer per uur reed, de vlucht strook op. Met de handrem bracht hij de auto daar tot stilstand en bel de 112. Omdat Giovanni door zijn helderheid van geest erger wist te voorkomen, werd hij gisteren door het Korps Landelijk Politie Dien sten als een held in de bloemetjes gezet. Zelf vindt de jongen het maar vreemd dat iedereen hem complimenteert met zijn reddings actie. Hij twijfelde geen moment toen hij zag dat het niet goed ging met zijn vader. Die is naar het zie kenhuis gebracht en maakt het naar omstandigheden goed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7