ronde s sport 27 Raslobbyist met wielerbloed Jacques Rogge wil meer gemengde evenementen op Olympische Spelen Breskens Sailing Weekend geldt wederom als nationale titelstrijd Ten Dam naar WK Terpstra kopman In Memoriam 1941 - 2010 vrijdag 27 augustus 2010 'Ik ga graag naar het WK in Melbourne, ik merk dat het elke dag beter gaat. Ik heb nu wat kleinere koersen gereden en wil de komen de weken kijken of het in een grote koers ook lukt." door Peter van Leeuwen SEVILLA - Voor Laurens ten Dam begint zaterdag na een seizoen vol pech alsnog een grote ronde. De Raborenner die door een val deel name aan de Ronde van Frankrijk miste, debuteert in de Vuelta. Vol goede moed, doel is een top tien-notering: „Het is even afwach ten hoe het lichaam reageert op drie weken wedstrijd." De Ronde van Spanje kent een twijfelachtige primeur. De eerste etappe, een ploegentijdrit in Sevil- la, wordt verreden tussen tien en twaalf uur 's avonds. „Dat kan alle maal maar", verzucht Ten Dam, in middels aangekomen in de Zuid-Spaanse stad. Commerciële belangen liggen ui teraard ten grondslag aan het merkwaardige aanvangsuur. „Je weet gewoon dat je na zo'n inspan ning 's avonds laat niet voor drie, vier uur 's nachts slaapt. Het geldt natuurlijk wel voor iedereen. Het zal een brak peloton zijn zondag." Ten Dam liep in februari bij een val in de Ruta del Sol een barst in het bekken op. Eenmaal hersteld ging hij in de Ronde van Zwitser land nogmaals onderuit, ditmaal met een gebroken linkerpols en twee gebroken doornuitsteeksels van de onderste ruggenwervels tot gevolg. Deelname aan de Tour kon hij vergeten. Terwijl zijn ploeg een alleszins ac ceptabele Ronde van Frankrijk af werkte, revalideerde hij. „Eerst met aquajoggen, later op de fiets en tijdens de Tour ben ik op hoog testage gegaan. Uiteindelijk ben ik de afgelopen twee maanden maar een dag of vijf echt thuis geweest. En dat gaat nog wel even door." De wedstrijd waarin hij had wil len pieken volgde Ten Dam dan Boys-Dinteloord (15.00 uur), DFS-SC Gas tel (17.00 uur). Poule 45: Biervliet-Krui- ningen (17.00 uur). Poule 46: Groe- de-SVD (17.00 uur). Poule 47: Me- vo-Schoondijke (17.00 uur), 's Heer Arendskerke-Clinge (17.00 uur). Poule 48: Sluis-Zierikzee, Hontenisse-Bevelan- ders (17.00 uur). Poule 49: Kwadendam- me-Cadzand (17.00 uur). Poule 50: Wolf- aartsdijk-RIA W, HSV Hoek 2-Koewacht (17.00 uur). Poule 51: Borssele-Corn Boys (17.00 uur). Poule 52: Steen-We- meldinge, Hulsterloo-Halsteren (17.00 uur). Poule 53: Brouwershaven-MZVC. Poule 54: Waarde-Patrijzen (17.00 uur). Poule 55: BW'63-Apollo'69 (17.00 uur). Poule 56: WIK'57-Volharding (17.00 uur). Poule 57: ZSC'62-IJzendijke. Poule 58: Vrederust-Nieuw Borgvliet (17.00 uur). Poule 61: SC Stavenisse-Vivoo (17.00 uur). Poule 65: Rimboe-SPS (17.00 uur). Indien niet anders vermeld, aanvang 14.30 uur. Barbé D-pupillentoernooi. Deelname van Yerseke, ADO Den Haag, RBC Roosen daal, PSV, Cercle Brugge, Zeeuwse selec tie, FC Den Bosch, NAC Breda, Roda JC en Fortuna Sittard. Locatie: sportpark Cleyn Moerken in Yerseke. Aanvang: 10.30 uur. Finale: 16.20 uur. maar op televisie. „Best pijnlijk, maar niet nieuw voor mij. De eer ste vijf jaar van mijn loopbaan reed ik voor kleinere ploegen en was ik ook niet in de Tour." Zijn rentree maakte hij in de Clasi- ca San Sebastian, daarna volgden optredens in rittenkoersen in Bur gos en de Limousin en in de GP Plouay. „Ik denk dat ik er goed voorsta, al wordt er op het hoogste niveau wel net iets harder gereden dan in Burgos of de Limousin. Het wordt mijn eerste kennismaking met de Vuelta. Ik ben benieuwd. Eigenlijk ben ik nooit een renner voor het najaar geweest. Als het nu niet lukt weet ik zeker dat dit niet mijn tijd is. Ik ambieer een plaats in de top tien, al hangt dat natuurlijk ook af van het presteren van onze kopman, Denis Mentsjov." Na de Vuelta wacht ook nog het WK in Australië, op een parkoers dat te licht zou zijn om bergop het verschil te maken. Robert Gesink zag er vanaf, Ten Dam wil wel graag. „Ik hoor van alle kanten dat het lastiger is dan gedacht. Daarbij blijkt de laatste jaren dat de mees te renners die voorin eindigen ook de Vuelta hebben gereden." Niki Terpstra is door de ploeglei ding van Milram aangewezen als kopman in de Ronde van Spanje. Terpstra, die na dit seizoen over stapt naar Quick-Step, deelt het kopmanschap met de Duitser Mar kus Fothen. Nederlands kampioen Terpstra startte dit jaar ook in de Ronde van Frankrijk, maar moest al na enkele dagen opgeven wegens ziek te. De Noord-Hollander is al aange wezen voor het WK dat begin ok tober in Australië wordt verreden. Op 69-jarige leeftijd is giste ren Ap den Doelder overle den. De Axelaar was zeer actief in de wielerwereld en was een markante persoon lijkheid.. door Frits Bakker De Tour de France naar Zeeland halen: dat is jarenlang zijn grote droom en am bitie geweest. Met een onvermoeibare vastberaden heid en een zonnige glimlach reis de Ap den Doelder door heel Frankrijk om etappes te bezoeken, renners en organisatoren te ont moeten en vaak ook even de hand te schudden van Tourbaas Jean Ma rie Leblanc. De raslobbyist met wielerbloed, die Ap den Doelder was, is gisteren na een kort ziek bed gestorven. De voormalige autocrosser kreeg in de wielersport de meeste be kendheid als voorzitter van de in ternationale Juniorendriedaagse van Axel. Die wedstrijd heeft hij groot gemaakt met als beloning de toetreding tot de wereldbeker. De koers bracht vermaarde winnaars voort als Davide Rebellin, die hij later tijdens de Ronde van Italië in zijn ouderlijk huis bezocht, Leon van Bon, Servais Knaven, Matti Breschel en Andreas Klier. Al die renners bleef hij van dichtbij vol gen, vaak zelfs in Europese junio- renklassiekers. Daarnaast was Ap den Doelder één van de voorvechters in de lob by om de Tour naar Zeeland te ha len. Binnen het Zeeuwse Tourco mité, met kopstukken als Toine Poppelaars en Pieter Stoter, voelde hij zich als enige Zeeuws-Vlaming vaak een roepende in de woestijn. De Axelaar verstond niettemin de kunst om zich met een grote gedre venheid vast te bijten in een etap pe die niet alleen door Zqeland, maar ook over zijn geboortegrond moest rijden. Toen de Tourbazen zich uiteindelijk tegen een rit door de Westerscheldetunnel keerden, werd die kans onhaalbaar. De Eneco Tour, een wedstrijd voor de ProTour, was een mooi al ternatief. Ap den Doelder was ook weer één van de drijvende krach ten achter de etappe van de gecom bineerde Nederlands en Belgische ronde, die twee keer Terneuzen aandeed en één keer vanuit Malde- gem door Zeeuws Vlaanderen reed. De doorkomst van de Tour in Zee land, vorige maand, heeft hij nog intens beleefd. Het Tourcomité, voor het eerst ook weer met de voormalige consul Jan van Stee in de gelederen, had zich verzameld op Neeltje Jans voor een reünie en om te kijken naar de tussensprint. „Ik heb een onvergetelijk mooie dag gehad", vertelde hij later aan vrienden. Vorige week liet hij zich nog even zien aan het parkoers van de Ene co Tour, als een soort afscheid aan het peloton en de jongens van de Shimano-auto's, waarin hij jaren lang ook chauffeur was tijdens in ternationale koersen. Zaterdag be zocht hij de dernykoers in Terneu zen, waarvan hij één van de initia tiefnemers was. Aan het eind van de jaren zestig was hij verder één van de oprichters van de Wielerve reniging Zeeuwsch Vlaanderen. Het Zeeuwse wielrennen verliest in Ap den Doelder een markante persoonlijkheid. Hij is 69 jaar ge worden. .-.v. >/.-■ ZONDAG Districtsbeker. Poule 5: Jeka-RCS. Poule 9: Axel-Aardenburg. Poule 46: Bres- kens-Luctor'88. Poule 49: RKVV Graauw-Oostburg. Poule 51: Lewedorpse Boys-Sluiskil. Poule 56: Walcheren-Zee- land Sport.' Poule 57: Hansweertse Boys-Jong Ambon. Poule 58: Vogelwaar- de-Meto. Poule 61: Lepelstraatse Boys-De Schutters. Poule 65: Odio- Noordhoek. Poule 67: WW67- BW'63, Schijf-Vosmeer. Indien niet anders vermeld, aanvang 14.30 uur. WIELRENNEN VRIJDAG 27e Ronde van Zierikzee. Start aan de Haven. Finish: Havenplein. Categorie: elite/beloften/amateurs A. Aanvang: 18.30 uur. Afstand: 75 kilometer. ZATERDAG Ronde van Hansweert. 13.00 uur: ama teurs B. 13.01 uur: S/P-klasse. 14.15 uur: amateurs 40+. 15.30 uur: amateurs A. In schrijven: café Zeelandia, Hansweert. ZEILEN VRIJDAG, ZATERDAG EN ZONDAG Breskens Sailing Weekend. Locatie: monding Westerschelde. Aanvang: 10.25 uur. SINGAPORE - Voorzitter Jacques Rogge van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) pleit voor meer gemengde evenemen ten op de Olympische Spelen. Hij denkt aan estafettes met mannen en vrouwen bij onder meer zwem men en triatlon. De Belgische preses van het IOC zei dat gisteren in Singapore op de slotdag van de Jeugd Olympische Spelen (JOS). „Ik ben een fan van gemengde evenementen. We over wegen ze toe te voegen aan het programma van de Zomerspelen", zei Rogge. Rogge kondigde nog meer plan nen aan. Hij wil bij de Spelen in Rio de Janeiro in 2016 gelijktijdig met de wedstrijden ook culturele en educatieve activiteiten zien. „Daar is zeker ruimte voor." Bij de JOS in Singapore was er naast het sportieve deel ook een cultureel en educatief programma. Het was bedoeld om begrip te kweken bij de jonge sporters voor de olympi sche waarden en normen, alsmede ze te infomeren over mondiale pro blemen, een gezonde levensstijl en sociale verantwoordelijkheden. „Er was scepsis bij sommige bon den dat cultuur en educatie niet zouden werken tijdens een sporte venement, maar de atleten heb ben het zeer gewaardeerd." door René van Stee BRESKENS - Vorig jaar liep een aan tal schepen op de eerste dag van het Breskens Sailing Weekend ave rij op vanwege de stormachtige omstandigheden. In 2009 viel de laatste dag in het water doordat er te weinig wind stond. Niettemin wordt het zeilevene- ment groter en groter. Inmiddels is zijn er voor de editie van 2010 86 inschrijvingen binnen, ruim tien meer dan vorig jaar rond het zelfde tijdstip. „Voor ons een te ken dat we goed bezig zijn. Want ook al zat het weer niet altijd mee, onze populariteit blijft onvermin derd groot. Dit jaar lijkt er niet bar veel wind te zijn, maar hopelijk ge noeg om fatsoenlijk te kunnen va ren", zegt wedstrijdleider Roy van Aller. Net als vorig jaar geldt het Breskens Sailing Weekend, waar van de organisatie in handen is van WV Breskens, als open Neder lands kampioenschap van drie klassen waarin het IRC-handicap- systeem wordt gehanteerd. Kort weg komt het er op neer dat deze grotere schepen niet allemaal het zelfde zijn, waardoor zij volgens hun specificaties een omrekenings factor krijgen toebedeeld. „En dit heeft weer als gevolg dat het schip dat het eerst over de finish gaat, niet per se gewonnen hoeft te heb ben. De uitslag is dus mede afhan kelijk van de handicap", legt Van Aller uit. Naast de IRC-klassen komen de ca tegorieën First 31.7 (31,7 voeters), halftons (met hetzelfde gewicht), eenheidsklasse (boten van dezelf de makelij) en cruiserracers (toer- vaarders) aan de start. Ook een aantal Belgische titels wordt ver deeld. De deelnemers komen uit Nederland, België, Frankrijk, Enge land, Tsjechië en Guatemala. In de laatste twee gevallen gaat het om in die landen woonachtige Neder landers. De 46e editie van het Breskens Sai ling Weekend gaat morgen om streeks half elf in de monding van de Westerschelde van start met een middellange wedstrijd. Zater dag en zondag staan achtereenvol gens drie en twee korte races op het programma. Zaterdag is ook de befaamde driemastschoener de Eendracht in Breskens te bewonde ren. Op die dag varen sponsors mee om de wedstrijden van zeer nabij te kunnen aanschouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79