201 zeeland Laten we het zo spelen en Misbruikte Terneuzenaar wil genoegdoening zeeland nazomer .^festival ZEELflDD brieven Zeelandplant ruimt de voorraad op! Zeeuwse senioren i Zeeuwse senioren 2 Ziekenhuizen Eindspel vrijdag 27 augustus 2010 NAZOMERFESTIVAL Tot 50% korting op het hele sortiment tuinplanten. Heesters- hortensia 's-rozen- vaste planten palmen-olijven Alleen op dag 23 ustus van 9:00 - 16:00 uur. kwekerij: Ravesteinweg, Grijpskerke www.zeelandplant.nl info@zeelandplant.nl 06 -215 486 45 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ik ben 65-plusser en geboren en ge togen op Noord-Beveland. Ik heb met verbazing en ook wel met een glimlach het artikel over senioren op Noord-Beveland gelezen. Wat hebben wij het toch slecht getrof fen! Gelukkig dat zij die werden ge hoord verre van ongelukkig waren. Moet je alleen al de foto zien, prachtig toch? Jammer dat het re dactioneel commentaar er volko men naast zit. Alsof alleen het on derzoeksbureau het goed heeft ge zien. Een paar correcties: fysiothe rapie twee stuks in Kortgene en Kamperland; mondhygiëniste in Kortgene; huisartsen in Kortgene, Kamperland en Wissenkerke en de veearts in Kortgene. Alle artsen hebben een apotheek aan huis en zo nodig komen zij naar de men sen toe. Hier op Noord-Beveland zijn we niet geneigd om via de ge meente zaken aan te passen. Liever steken we eerst zelf de handen uit de mouwen en lossen kleine pro blemen op. Onze kappers en de ge- hoortoestelzaken zijn nog in staat om de senioren op Noord-Beve land te bedienen. Laten we hopen nog een lange tijd. Leen Dees Beatrixstraat 26, Wissenkerke De kop in de krant van woensdag over Zeeuwse senioren trok mijn aandacht. Mensen op Noord-Beve land moeten wel 1117,3 kilometer per jaar reizen om al hun bood schappen te doen, dat is per week toch 21 kilometer. Ik heb toen maar eens mijn kilometers per week berekend. Nou woon ik in een dorp waar alles voorhanden is, dus dat zal wel niet zo veel zijn, dacht ik. Dat viel tegen, de bezoe ken aan de supermarkt, markt, war me bakker en visboer brachten mijn score op 8,2 kilometer per week dat is per jaar 426,4 kilome ter. Goes eenmaal per veertien da gen en dat is op jaarbasis 478,4 kilo meter. Dorp en stad opgeteld 904,8 kilometer per jaar. Conclu sie: het verschil van een dorp met en zonder basisvoorzieningen is niet zo groot. Maar heeft uw dorp een redelijk winkelbestand? Koop dan veel op uw eigen dorp. Wim Hoogerdijk Zangvogelstraat 29, Heinkenszand Twee ruimtes in de vestiging van het ADRZ in Zierikzee worden ver huurd. Tig ruimtes nog niet ver huurd. Het lijkt wel of men niet wil, dat een ander meedeelt. In een artikel las ik over territorium drift dat drie ziekenhuizen in Eind hoven, Geldrop en Helmond en de HAP in Zuid-Oost-Brabant een geïntegreerde spoedpost gereali seerd hebben. Dat is wat anders dan Terneuzen links laten liggen. Het ADRZ kan daaraan eens een voorbeeld nemen. Het komt altijd neer op leven of geleefd worden. Durven of gedwongen worden (door de overheid). Durf eens, lei ding van het ADRZ! J. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk 'Eindspel' van Beckett Samuel. Vertaling: Jacoba van Velde Regie: Albert Lubbers. Met Koen Van Impe (Hamm), Fabi an Jansen (Clov), Celia van den Boogert (Nell) en Die van Duin (Nagg). Gezien: woensdag 25/8 door Willem Nijssen Zelf kan ik mijn jaren al een tijdje aftellen. De su perbacterie waart rond. De moesson is de kluts kwijt en de polen smelten. A per fect day for misery. En ik ben daar ook niet vies van. Een beetje zwel gen in melancholie is af en toe wel wat voor mij. Afhankelijk van de interpretatie (en er zijn er vele) zou Eindspel van Samuel Beckett daarvoor een bijzonder bruikbaar stuk zijn. Maar wat ik ook probeer, in de 24 aug t/m 4 sept 2010 Zware Plaatwerkerij in Vlissingen bekruipt mij geen ondergangsge- voel. Er is heel de avond lang geen enkel gevoel dat bereid is mij bij het zien van deze overigens vlekke loze voorstelling te bekruipen. Analoog aan de redenatie 'Niet ge loven is ook een vorm van geloof zou hier de stelling kunnen op gaan 'Niets voelen is ook een vorm van voelen'. En dat zou nog niet eens zo slecht passen bij dit Eindspel, waarin de personages slechts met één ding bezig zijn: ge laten wachten op het einde. Volgens de Oxford Guide to Plays is dit stuk het meest uitzichtloze en doelloze uit het oeuvre van Beckett. Alles waar een mens naar kan verlangen (en wat er ooit wél geweest is), is nu op. Het enige wat Hamm (volgens sommigen een verbastering van 'homme' - Beckett schreef immers in het Frans) wil, is precies in het mid- Koen van Impe en Fabian Jansen (op de trap) in Eindspel. den staan. Maar hij kan dat niet er varen, want hij is blind en kreupel. En wat ook steeds terugkeert in het verhaal, is het thema 'spel'. „Dus... nu is het mijn beurt... om te spelen"-, is het eerste wat Hamm zegt. En zijn laatste woorden zijn: „Als we het dan zo spelen... laten we het dan zo spelen... en er niet meer over praten." Er zijn zoals gezegd, veel wilde in terpretaties. Die éne, die beweert dat de twee hoge ramen (die in het stuk nogal belangrijk zijn) moeten uitbeelden dat dit alles zich afspeelt aan de binnenkant van een schedel, vind ik wel een fraaie. Een uitdaging voor de vorm geving. Die andere vind ik ook wel boeiend: dat Hamm en Clov (meester en knecht) eigenlijk va rianten zouden zijn op de Comme dia dell'arte-types Pantalone en Ar- lecchino. Een uitdaging voor de speelstijl. Regisseur Albert Lubbers waagt zich niet echt aan dat soort strapat- sen, en heeft er een heel degelijk Eindspel van gemaakt, met zorgvul dig en gedoseerd spel, met beschei den vondsten en kleine attente de tails. Maar 2010 is 1958 niet. Toen moest er misschien een zeepbel van naoorlogse opluchting en door Wout Bareman TERNEUZEN - Hij was een vaste be zoeker van de pastorie naast de Tri- niteitskerk in Terneuzen. Nauwe lijks veertien jaar oud. En hij was niet de enige. De toen 68-jarige pastoor hield van kinderen om zich heen. Het was er haast iedere middag, na schooltijd, een zoete inval. Voor kinderen van de Sint Willibrordusschool in de belen dende Bloemenbuurt stond de deur altijd open. Er was limonade en snoep en er was meneer pas toor De toen 14-jarige Dave is nu 34 en hij is erg boos. Op het bisdom Bre da en op het bisdom Rotterdam, die de inmiddels 88-jarige pastoor decennialang zijn gang lieten gaan met jonge jongens. Dave, geboren en getogen in Ter- neuzen, vindt dat de twee bisdom men daarvoor moeten bloeden. Hij wil genoegdoening en een schadevergoeding. „De pastoor is gewoon de hand boven het hoofd gehouden. Ze hebben hem z'n gang laten gaan, terwijl ze wisten van zijn misdragingen. In Rijswijk, in Scheveningen, in Zaamslag, in Terneuzen en wie weet waar nog." De 88-jarige oud-pastoor woont al jaren in een verzorgingshuis in Wijchen. Daar kreeg hij begin au gustus bezoek van rechercheurs van het korps Haaglanden. Hij gaf toe dat hij ooit kinderen had mis bruikt. Als pater van de Orde van Salesianen ging hij in 1953 aan de slag bij het jeugdcentrum Don Bos- co in Rijswijk. In de jaren erna de den allerlei geruchten over hem 'en jongens' de ronde. Toen de pater in de jaren zeventig de leiding had in een kindertehuis in Scheveningen, kwam de recher che op bezoek. Ze hadden bewijs materiaal van misbruik bij zich: kleurenfoto's. Uiteindelijk werd de zaak om onduidelijke redenen ge seponeerd. In '79 was dat. Vijfjaar later kreeg hij een tweede kans. Het bisdom van Breda benoemd hem tot pastoor in Terneuzen. Toenmalige parochianen herinne ren zich 'dat het kerkbestuur op de hoogte was van het verleden van de pastoor, maar er om onrust te voorkomen geen ruchtbaarheid aan gaf. Volgens een vader waar schuwden veel ouders hun kinde ren dat ze de pastorie niet in mochten, ook niet voor 'een snoepje'. Dave werd door de pas toor 'gelijmd' met boeken. Hij moest ze verkopen. „Maar er ge beurden heel andere dingen. Op een dag werd ik helemaal versuft wakker in de pastorie. Er zat bloed in m'n onderbroek. Ik was toen duidelijk gedrogeerd met een mid deltje in m'n limonade." Samen met twee Turkse jongens werd hij later door de politie gehoord. „Ik werd van school gehaald op de lts. Achteraf werd ik daar ontzettend mee gepest, want ze hadden al heel snel door wat er aan de hand was natuurlijk. Dan riepen ze 'past oortje' enzo." Volgens Dave mis bruikte de pastoor zeker 15 jon gens. In 1990 veroordeelde de rechtbank in Middelburg hem tot vier maanden voorwaardelijk en 160 uur taakstraf De pastoor moest wel direct vertrekken. Dave's advocaat Martin de Witte werkt namens een kleine groep misbruikten aan een aanklacht en een schadeclaim tegen beide bis dommen. Hij stuurt ook aan op een getuigenverhoor. Dave: „Het liefst zou ik hem iets aan doen, maar ja..." Het bisdom Breda verklaarde eerder al dat bij de benoeming in Terneuzen niets bekend was over seksueel mis bruik door de pastoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74