'Een sieraad mag van i8| zeeland 'Gevoel van veiligheid is kwestie tijd' Gevonden gevelsteen Mortiere is bijzonder Raadsman vraagt om ontslag van rechtsvervolging wegens noodweer Opleiding trekt weer Zeeuwen EIGEN ATELIER De opleiding tot goudsmid in Schoonhoven ziet weer meer jonge vrouwen uit Zeeland komen. Jocelyne Dijxhoorn uit Vlissingen is er één van. Ze opende onlangs haar eigen atelier. Bewoners voelen zich niet serieus genomen vrijdag 27 augustus 2010 w door Selma Osman Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Bewoners van Nieuw Bonedijke zijn boos over uitlatin gen van l'Escaut-directeur Jan van Beekhuizen. Volgens hen moet hij wel degelijk weten dat er bedreigin gen en vernielingen zijn. „Ik denk dat ik de teamleider van deze wijk wel twintig keer aan de telefoon heb gehad", reageert een bewoner van Vida. „Mijn buur vrouwen nog vaker. Ik heb die man keer op keer gevraagd de gale rij af te sluiten voor mensen die er niks te zoeken hebben. Weet je wat 'ie dan zegt? 'Als ik dat doe, gaan die gasten naar de koopwo ningen en zijn we als corporatie veel verder van huis." l'Escaut-directeur Jan van Beekhui zen blijft erbij dat hij wist 'dat er iets speelde', maar niet dat het zo erg was. „Het ergste is dat een wijk, waarin door instanties zo veel wordt geïnvesteerd, niet ople vert wat de bedoeling was. Daar om moeten we snel omschake len." Een bewoner van de Harle kijn zegt te best begrijpen dat de directeur zich op de vlakte houdt. „Hij moet die woningen vol zien door Selma Osman MIDDELBURG - Een zandkleurige baksteen die vorig jaar op het bouwterrein De Mortiere uit een hoop rotzooi is gevist, blijkt bijzon der. Het gaat om de 'eerste steen' van de Middelburgse chocoladefa briek van de firma Fak Brouwer die aan de Korte Noordstraat stond. Die werd begin 1700 inge metseld. Met een groep jongeren ging Rob Dreesens van de Middelburgse wijkvereniging Dauwendaele de nabijgelegen Mortiere in om wat te graven. Ze hoopten een over- te krijgen. Wij hebben dat van die vlag en de bedreigingen ook steeds stil gehouden. Maar je moet niet zeggen dat je van niks weet, ter wijl je medewerkers hier elke keer de boel moeten komen schilderen, omdat alles is vernield. Dat zet kwaad bloed. Ze moeten niet net doen alsof er niks aan de hand is. Of zeggen dat het zulke aardige gasten zijn, zoals de burgemeester vorig jaar deed. Hij zal wel weer met zo'n mooi praatje komen." De communicatieafdeling van de gemeente Vlissingen laat 'namens drs W.J.A. Dijkstra' in een e-mail weten te onderkennen dat er nog vaak ontoelaatbare overlast is, maar dat daaraan gewerkt wordt. „Het is een kwestie van tijd voor dat mensen zich hier weer veilig voelen." Volgende week zou er een veiligheidsoverleg zijn, met be trokken instanties, waarin de over last in Nieuw Bonedijke aan de or de komt. „Ook willen we in ge sprek met bewoners." Via een sms zegt de politiewoordvoerder zich hierbij aan te sluiten. Overigens is woensdagmiddag vol gens enkele getuigen weer een be jaarde bewoner van de Harlekijn met stenen gekogeld en bedreigd. blijfsel van de voormalige kruitfa briek tegen te komen. Zo'n stukje geschiedenis zou namelijk mooi passen in de vitrine van het buurt huis. Pas bij het schoonmaken werd de inscriptie F. F. Brouwer Middelburg zichtbaar. In het ar chief werd duidelijk dat de gevel steen uit de laatste chocoladefa briek van Middelburg komt. Die werd in 1893 gesloten. Bij de ver bouwing van het pand tot slagerij is de gevelsteen met ander puin op de Mortiere gestort. Stichting wijk Dauwendaele is blij met de bijzon dere vondst. Hij krijgt een plaats tussen de andere relikwieën. Met haar eigen siera den onder haar ei gen naam is Jocely ne Lenora Dijx hoorn in Vlissin gen aan haar carrière als edelsmid begonnen. Nu nog vanuit een ate lier aan huis. Maar over vijf jaar hoopt ze een eigen winkeltje in Middelburg te hebben. De 23-jarige deinst er niet voor te rug om het op te nemen tegen de gevestigde edelsmeden in de omge ving. Die zijn allemaal een stuk ouder en hebben jaren meer erva ring. Ze hoopt dat haar stijl het ver schil zal maken. „Je ziet hier name lijk veel meer strakke sieraden dan de organische vormen waar ik mee werk." Als ontwerpster houdt ze van krul len en spiralen. „Ik haal mijn inspi ratie uit de natuur." Een slak, een passiebloem of de golven van de zee zijn voorbeelden van buiten die terug te vinden zijn in haar col door Emile Calon MIDDELBURG - Waarom zou mijn cliënt met ontbloot onderlijf door Middelburg rennen en een wille keurige man van zijn fiets trekken bij de brug over de Pottenbakkers singel, vroeg advocaat M. Dunsber- gen gisteren aan de Middelburgse rechters. Hij gaf vervolgens zelf het antwoord. Zijn cliënt dacht dat die man hem seksueel had mis bruikt en had ook gezien dat die man geld uit zijn broek haalde. Hij wilde dan ook verhaal halen, aldus de raadsman. Officier van justitie W. Smeenk wilde het gisteren alleen maar heb- lectie. Erg kleine oorbellen of rin gen zijn zeker niet haar handels merk. „Voor mij mag een sieraad wel meer opvallen. Al is het voor grovere sieraden best lastig dat de goudprijs op dit moment zo hoog is." Dijxhoorn vindt zichzelf te eigen wijs om voor een andere goud smid te werken. „Dan komt hun stempel op mijn sieraden", huivert ze. „Dat zou ik jammer vinden." Als vijftienjarige verhuisde ze in haar eentje naar Schoonhoven om aan het Zadkine college de oplei ding tot goudsmid te volgen. Ze ven intensieve leerjaren verder heeft ze alle diploma's op zak om zelf sieraden te vervaardigen. Dat ze in 2008 werd uitgeroepen tot beste leerling-goudsmid én een award van de branchevereniging won, stimuleerde haar om nog een niveau verder te leren. „In het laatste jaar heb ik bij het atelier van Eric van Limpt in Hoofddorp een meesterstuk mo gen maken. Daar was ik heel blij mee. Door dit stuk, een zilveren hals-rugsieraad geïnspireerd op de ben over wat er gebeurd was bij en op die brug. Wat daarvoor ge beurd was, daar waren geen getui gen van. Omwonenden van de brug hadden wel gezien dat de ver dachte, een 31-jarige inwoner uit Bergen op Zoom, de nacht van de 16e mei een Middelburger zwaar had mishandeld en bedreigd. Vol gens de officier was er onder meer sprake van poging tot doodslag. Ze eiste dan ook een celstraf van vijf tien maanden, waarvan drie voor waardelijk tegen hem. De verdachte vond dat hij onte recht in voorarrest zat. Volgens de man was hij na een avond stappen de Middelburger tegen gekomen passiebloem, mag ik mijzelf nu meestergoudsmid noemen." Tijdens haar opleiding liep de Vlis- singse ook stage bij edelsmeden Harry Hutjens in Goes en Ger de Bruijn in Hulst. Bij die laatste kreeg ze de kans om mee te wer ken aan de nieuwe ambtsketen van de Hulster burgemeester. Het zat er al vroeg in dat ze met haar handen zou gaan werken, ver telt ze. „Ik heb drie jaar een vmbo-opleiding metaal-elektro- techniek gevolgd. Daar leerde ik lassen en metaal bewerken. Maar het was mij toch iets te grof." Als goudsmid maakt ze daarnaast gebruik van haar artistieke talen ten. „Tekenen zat er bij mij al vroeg in. In groep 4 zei de leraar al: 'die meid moet naar de kunsta cademie." Het liefst ontwerpt ze trouwrin gen in opdracht. „Als het goed is, gaat die ring nooit meer af Dat geldt soms ook voor andere siera den. Er is niets leukers dan men sen blij te zien met een van de sie raden die ik heb gemaakt." Q www.lenora-edelsmid.nl Lange tijd gingen er weinig Zeeuwen naar Schoonhoven om het goudsmeden te le ren. Maar de laatste jaren krijgt de opleiding weer meer aanvragen uit de provincie. Dat zegt ambachte lijk goudsmid Ger de Bruijn uit Hulst, tevens voorzitter van de lan delijke branchevereniging Goud en Zilversmeden. „Het vak is voor al in trek bij jonge vrouwen." Sinds een jaar of vijf krijgt De Bruijn steeds vaker stagiaires uit Zeeland. Jocelyne Dijxhoorn uit Vlissingen is één van de beste sta giaires die hij ooit heeft gehad. „Ze heeft een handigheid om dingen snel en goed te maken én leuke ideeën", zegt haar leermeester. en waren ze op het Vlissings Bol werk wat gaan praten. Hij ver moedt dat de Middelburger wat in zijn drank heeft gestopt, want hij moet buiten even bewusteloos zijn geraakt. Advocaat Dunsbergen wees er ook op dat de Middelburger eerder die avond een gsm van iemand had ontvreemd. Hij sprak het vermoe den uit dat de man anderen pro beerde te versieren door zich voor te doen als homo en hen vervol gens probeerde te beroven. Hij vroeg de rechtbank de Bergenaar te ontslaan van rechtsvervolging omdat hij uit noodweer had gehan deld. Uitspraak 8 september. Dijxhoorn houdt ervan om met het materiaal te spelen. „In mijn ontwerpen zit altijd wel een bewerking, zoals een hamerslag of freesjes." De steen uit de Mortiere blijkt een origineel exemplaar. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20