81 buitenland Besmetting blijkt raadsel Een dubbele ramp in vallei des Onverwachte doorbraak bij formatie in België Europese liberalen willen debat Roma Politie Manilla erkent blunders bij buskaping INTENSIVE CARE Derde baby overleden J woensdag 25 augustus 2010 Drie baby's zijn inmiddels overleden in een ziekenhuis in Mainz, door een besmet ting op de intensive care. Deskundigen staan voor een raadsel. door onze correspondent Oene van der Wa! BERLIJN - Heeft een ziekenhuisme dewerker zijn handen misschien niet goed gewassen na een toiletbe- zoek? Dat is de banale vraag die onderzoekers stellen na de dood van drie zuigelingen in het zieken huis van de Johannes Gutenberg- Universiteit in Mainz (Rijnland- Palts). Daar raakten afgelopen weekeinde elf kinderen geïnfec teerd met darmbacteriën. Twee reeds ernstig zieke zuigelingen overleden in het weekeinde, nadat de bacterie in hun bloed was geko men. Een derde bezweek maandag avond. Vooralsnog wordt uitgegaan van een verontreiniging van de infuus- slangen waarmee de kinderen op de intensive care gevoed worden. Een andere optie is dat er iets is misgegaan bij het mengen van de verschillende voedingsstoffen. „Mij is het een raadsel hoe dit kon gebeuren", zegt Klaus-Dieter Zastrow van de Vereniging voor Ziekenhuishygiëne DGKH. „Het is moeilijk om darmbacteriën in het infuus te krijgen." Gezien de snelle dood van de patiëntjes moet er vol gens Zastrow sprake zijn geweest van een 'massieve besmetting'. Vrijwel zeker is dat de besmetting in het ziekenhuis is veroorzaakt en niet van een externe leverancier komt. De kliniek sluit 'menselijk falen' niet uit. Het Openbaar Mi nisterie onderzoekt of er sprake is van dood door schuld. De in de infusen aangetroffen bac teriën, de entero-bacterie en esche- richia hermannii, huizen in de dar men. Dagelijks scheidt een mens N&sssBnaMWBaHamMaNMMBMaMaHMBMnB BRUSSEL - De liberale fractie in het Europees Parlement wil dat de EU stelling neemt tegen de manier waarop de Roma in een aantal EU-landen (Frankrijk, Duitsland en Italië) worden behandeld. Frac tieleider Guy Verhofstadt drong gisteren aan op een debat over dit onderwerp in het Europarlement. Volgens hem is er sprake van stig matisering van zigeuners en wordt de hand gelicht met de Europese waarden. Frankrijk heeft al diverse malen groepen Roma uitgezet en is van plan daarmee door te gaan. Ook onder meer Duitsland en Italië proberen de zigeuners te dwingen terug te keren naar de Balkan. miljoenen van deze bacteriën af. „Wie na de stoelgang zijn handen niet goed wast, kan de bacteriën op zijn handen hebben", zegt een woordvoerder van het Berlijnse ziekenhuis Charité. Een minieme besmetting is genoeg om een ramp aan te richten, omdat de bac terie zich in een voedseloplossing razendsnel vermeerdert. Bij te vroeg geboren en zieke zuigelin gen met een zwak afweersysteem, zoals in het ziekenhuis in Mainz, ligt de sterftekans in zo'n geval rond de dertig procent. De besmetting heeft in Duitsland de discussie doen oplaaien over de hygiëne in ziekenhuizen. Slechts vier van de zestien deelstaten heb ben hiertoe regels opgesteld. Rijn land-Palts hoort daar niet bij. In 1989 kwamen vier zuigelingen in een kinderziekenhuis in Keulen eveneens om door een infectie met de entero-bacterie. Zes andere waren besmet, van wie drie gehan dicapt raakten. Overtreding van de hygiëneregels werd destijds niet vastgesteld. Jaarlijks raken zo'n 500.000 men sen in Duitse ziekenhuizen be smet. Eenderde tot de helft zou te vermijden zijn als het personeel zich aan elementaire hygiëneregels als handen wassen zou houden, menen experts. Verzekeraar Alli- anz schat de kans op ziekenhuisbe smetting voor patiënten op intensi ve care-afdelingen op 15 procent. Ieder jaar overlijden circa 40.000 mensen door in het ziekenhuis op gelopen infecties. In twee op de drie gevallen ligt de oorzaak bij de patiënt zelf De regering van bondkanselier An gela Merkel (CDU) wil naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Mainz met landelijke voorschrif ten komen. Vier zieke kinderen die maandag nog in kritieke toestand waren, zijn inmiddels aan de beterende hand, liet het ziekenhuis gisteroch tend weten. Verdere sterfgevallen door de besmetting zei genees heer-directeur Norbert Pfeiffer niet te verwachten. MANILLA - De Filipijnse politie heeft gisteren erkend dat er fouten zijn gemaakt bij de beëindiging van de buskaping in Manilla maan dag, waarbij de gijzelnemer en acht gijzelaars omkwamen. Een ne gende gijzelaar overleed later aan zijn verwondingen. „We zijn te kortgeschoten in bekwaamheid en tactiek en in de gevolgde procedu re", aldus de politiecommandant van Manilla. De politie bestormde de bus, maar omdat de kaper de gijzelaars als menselijk schild gebruikte, stokte die actie. Pas een uur later werd de dader door een scherpschutter uit geschakeld. Acht gijzelaars waren toen al dood. Een Pakistaans jongetje wordt weggedragen door een familielid nadat ze door een legerhelikopter zijn geëvacueerd uit he cie in het zuiden van Pakistan. De gouverneur van de provincie verklaarde gisteren dat de regio wordt bedreigd door nieu de twee dagen kritiek. Uit voorzorg heeft het Pakistaanse leger tientallen inwoners geëvacueerd om te voorkomen dat ze door onze correspondent Harald Doornbos Eerst getroffen door Tali- banterreur, nu door de vernietigende waters nood. In Pakistans Swat- vallei is de nood gigan tisch en de bevolking wanhopig. In het dorpje Shammuzai staan aan beide kanten van de Swatri- vier lange rijen van wachtenden. De brug is weggespoeld. Huizen en restaurantjes die dichtbij de ri vier stonden zijn ook meegeno men door het water. Om toch over de rivier te komen, is een proviso rische kabelbaan over de rivier ge maakt. Krakkemikkige stoelen die aan een stalen kabel hangen. Voor tien rupees (10 eurocent) ben je binnen een minuut aan de andere kant. Niet naar beneden kijken na tuurlijk. Want als je in het water valt, ben je er geweest. „We zijn al lang blij dat we de ka belbaan hebben", vertelt Fatima, die met haar kinderen staat te wachten om over te steken. „Tot eergisteren moesten we vijftien ki lometer omlopen, via de stad Chakdarra. Ook daar is de brug weggespoeld, maar het leger heeft er van planken een voetbrug ge maakt." Fatima is een van de wei nige vrouwen in de rij. „Normali ter blijven wij vrouwen binnen, dat is nou eenmaal onze traditie", vervolgt ze, „maar alles is anders na de watersnood. Zelfs wij vrou wen moeten nu werken en mee helpen." In de Swatvallei begon in 2007 een bloedige opstand van de Taliban tegen het lokale gezag. Ze ver moordden tenminste tweedui zend bewoners. Sommigen wer den onthoofd, anderen opgehan gen op dorpspleinen. De lokale economie stortte volledig in. Een jaar geleden sloeg het Pakistaanse leger terug. Maar de rust duurde slechts een halfjaar. Dit keer was het de Swatrivier die na hevige re genval als een kudde op hol gesla gen buffels door het gebied trok. Alles op haar weg werd verwoest. „Waar hebben we dit aan ver diend?", klaagt Gohar, een 18-jari- ge jongen, die z'n familiehuis en BRUSSEL - De zeven partijen die on derhandelen over een nieuw kabi net in België hebben gisteren een belangrijke doorbraak bereikt. Ze zijn het volgens ingewijden in principe eens geworden over een andere opzet van de wet die de geldstromen regelt van de federale overheid naar de deelstaten. Dat opent de deur naar meer autono mie voor Vlaanderen en Wallonië. Het akkoord komt onverwacht. Eerder op de dag hing een nieuwe crisis in de lucht omdat de Fransta lige partijen vonden dat hun Vlaamse gesprekspartners te hoge eisen stelden. Vorige week liepen de besprekingen onder leiding van de Franstalige socialistische 'prefor- mateur' Elio Di Rupo daar nog bijna op stuk. De onderhandelingen gaan tussen de Vlaamse en Franstalige socialis ten, christendemocraten en groe nen plus de Vlaams-nationalisti sche N-VA, de grote winnaar van de verkiezingen op 13 juni. Inzet van de onderhandelingen is een staatshervorming die bevoegdhe den van de federale regering moet overhevelen naar de regio's. De Franstalige partijen stonden daar- bij tot dusver op de rem uit vrees dat het minder welvarende Wallo nië verder verarmt. De principe-afspraken die gisteren zijn gemaakt moeten nog nader uitgewerkt worden. Een werk groep gaat zich daarmee bezighou den. Ook moeten de partijen het nog eens raken over een splitsing van het tweetalige kiesdistrict Brus- sel-Halle-Vilvoorde, de aanleiding voor de val van het kabinet-Leter- me in april. Naar verluidt is er ook op dit punt sprake van toenade ring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8