binnenland 17 Facebookers presteren minder Nazomeren in ITALIË g 'Wc-eendijs' vernielt autoruit KRASiNL Roze protest in Oss ONDERZOEK 'Jongeren die veel multitasken hebben meer moeite met concentreren' Student krijgt ongelijk in 'postzegelzaak' OM eist cel na afpersing winnaars Zorgcentrum krijgt 20.000 euro per post Rem op samenwerken met Suriname TOSCANE TOSCANE Wf *tH|s GARDAMEER GARDAMEER BOEK ONLINE of bel 0900-9697 woensdag 25 augustus 2010 OSS - Deelnemers aan een protesttocht in Oss Mennen', maar werd door de deelnemers vooral Oss. Henk Krol van de Gay Krant was blij met de leggen roze rozen bij een beeldengroep bij de opgevat als oproep aan de kerk om verdraagza- opkomst van naar schatting 150 mensen. Hij ver- Grote Kerk van pastoor Mennen. De manifestatie mer te zijn jegens homoseksuelen. De tocht was wacht een uitnodiging om met de bisschoppen was opgezet als protest tegen 'de harde taal van onderdeel van Dolle Dinsdag op de kermis van te praten. foto Peter van Huijkelom Studenten die veel op Face- book of Hyves zitten halen la gere cijfers. Het 'multitasken' lijkt volgens Open Universiteit-professor Paul Kirschner tot ernstig concentratieverlies te leiden. door Ron Buitenhuis HEERLEN - Jongeren die tijdens het studeren veel op sociale-netwerksi- tes als Facebook, Hyves of MySpa- ce zitten, scoren gemiddeld een punt lager bij proefwerken en ten tamens. Dat blijkt uit een Neder lands-Amerikaans onderzoek on der leiding van de Heerlense prof Paul Kirschner, hoogleraar onder wijspsychologie aan de Open Uni versiteit. De boodschap is volgens Kirschner alarmerend. „Jonge men sen wordt voorgehouden dat ze be dreven (moeten) zijn in multitas ken, het gelijktijdig uitvoeren van meerdere cognitieve taken. Auto matische dingen zoals lopen en kauwgum kauwen kun je gelijktij dig, maar onze hersenen kunnen zich niet gelijktijdig op twee wille keurige dingen concentreren. Maar wat erger is, is dat multitaskgedrag tot verregaand concentratieverlies lijkt te leiden. Jongeren die veel multitasken hebben steeds meer moeite zich op iets te concentre ren. Als die ontwikkeling zich voortzet, kan dat zeer zorgwek kend zijn. Het zijn wel de ouders en de werknemers van de toe komst." Kirschner sluit niet uit dat Neder landse studenten nog meer lijden onder het multitasken dan Ameri kaanse. „Wie meermaals wordt af geleid door sms'jes, tweets en krab bels, doet nadien gemiddeld 1,8 keer zo lang over een opdracht. Voor Nederlandse studenten komt daar bij dat meer dan de helft van hun studieboeken in het Engels is, dat vergt sowieso al meer concen tratie dan teksten in je moedertaal begrijpen." Een frappant detail uit Kirschners onderzoek is dat studenten die vee! facebooken minder vaak bij baantjes hebben en per dag niet langer op internet zitten. Kirsch ner: „De facebookers onder onze testpersonen zijn van nature min der geneigd tot hard studeren. Als Facebook niet had bestaan, had den ze waarschijnlijk meer uren in de kroeg doorgebracht, omdat ze sociale contacten belangrijker vin den dan andere verplichtingen. Maar om dat zeker te weten, moet we vervolgonderzoek doen." ALMELO De universiteit Groningen hoeft de 17-jarige Niels Grote Beverborg uit Hengelo niet toe te laten tot de me dicijnenstudie. Dat heeft de recht bank besloten. De student spande een geding aan tegen de Dienst Uit voering Onderwijs, nadat die zijn inschrijving had geweigerd, omdat hij vergeten was een postzegel op de retourenvelop te plakken. De jongen slaagde met gemiddeld een 8 voor zijn vwo-examen. ROTTERDAM Het Openbaar Ministerie heeft cel straffen tot vijf jaar geëist tegen een bende die vorig jaar de win naars van de jackpot van de Lotto hebben afgeperst. De verdachten zouden de winnaars uit Hellevoet- sluis twee dreigbrieven hebben ge stuurd. Om hun bedreigingen extra kracht bij te zetten, hadden zij ook al de auto van de nieuwe miljonairs beschoten. BEETSTERZWAAG Revalidatiecentrum 'Instelling Re validatie Friesland' in Beetster- zwaag heeft een postpakketje met 20.000 euro aan biljetten ontvan gen. Dat zei de voorzitter van de raad van bestuur Gerrie Eikel boom: „We weten niet van wie het komt. Ik weet ook niet of ik wel wil weten van wie het komt, diege ne wil het zelf blijkbaar ook niet, anders was er wel een afzender." AMSTERDAM De gemeente Amsterdam sluit geen nieuwe samenwerkingsprojec ten meer met Suriname. De aanlei ding is de beëdiging van Desi Bou- terse als president. Ook leggen Am sterdamse bestuurders of hoge ambtenaren voorlopig geen werk bezoeken aan Suriname af. Omge keerd geldt dat voor Surinaamse be stuurders en ambtenaren. ZWOLLE - Een brokstuk van 3 kilo ijs, dat uit de lucht kwam vallen, heeft in Zwolle de voorruit van een auto verpulverd. Sterrenkundi ge Theo Jurriëns van de Rijksuni versiteit Groningen (RuG) stelde gisteren dat de brok vermoedelijk afkomstig is van een vliegtuig. „Het gaat hier om zogeheten wc-eendijs", stelt Jurriëns. Regio naal dagblad De Stentor meldde gisteren dat het slachtoffer een groot en blauw blok ijs op zijn ge parkeerde autoruit aantrof jurriëns suggereert dat er vermoe delijk een lek is geweest in de rub beren afdichting van de spoeltank van een verkeersvliegtuig dat over vloog. „Dat lekkende water wordt ijs en groeit tot een klomp dat af breekt, zodra het vliegtuig gaat lan den." Volgens Jurriëns komen der gelijke gevallen een a twee keer per jaar in Nederland voor. Het slachtoffer bewaart het bizarre kleinood in zijn vriezer. HOTEL IL CACCIATORE*** 4- t/m 15-daagse autovakantie Aankomstdata: van 1/9 t/m 20/10 verblijf in de heuvels van San Marcello Pistoiese, op ca. 600 m van het centrum, inclusief ontbijt en diner o.a. bar, restaurant en terras tip: het Palazzo Vecchio in Florence! Zie www.kras.nl/17675 Profiteer van diverse kortingen! HOTEL MARRANI*** 4- t/m 15-daagse autovakantie Aankomstdata: van 1/9 t/m 20/10 verblijf in Ronta, inclusief ontbijt, op ca. 30 km van Florence! o.a. bar, klein café en een restaurant profiteer van kortingen tot wel 80 p.p. of boek 15 dagen en betaal er slechts 13! Zie www.kras.nl/17567 ANTICO CONVENTO TOSCOLANO* 4- t/m 15-daagse autovakantie Aankomstdata.' van 11/9 t/m 20/10 verblijf in Toscolano, in een stacaravan o.b.v. logies of o.b.v. ontbijt en diner, of in een hotelkamer met ontbijt en diner o.a. 2 zwembaden, bar en restaurant boek nu alvast voor de herfstvakantie! Zie www.kras.nl/toscolano HOTEL LALIMONAIA*** 7- t/m 15-daagse autovakantie Aankomstdata: van 4/9 t/m 16/10 verblijf in Limone Sul Garda, op ca. 600 m van het Gardameer en op ca. 800 m van het centrum, inclusief ontbijt en diner o.a. zwembad, restaurant en terras tip: maak een boottocht over het meer! 5 Zie www.kras.nl/26051 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7