201 zeeland Bij zo'n Misantroop zou Waterwerkers willen wel eens laten zien wat ze doen in Zeeuwse Delta zeeland nazomer brieven Zeilbootje slaat om bij Veere Flamenco-speler in GaleRichel Glazen bol Recycling CDA Veerdienst Draaiorgelfestival De Misantroop woensdag 25 augustus 2010 B Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Op t januari 2032 vieren we het feit dat er, na de 12e verdieping van de Westerschelde, niets meer ont- polderd kan worden in Zeeuws-Vlaanderen. Het voormali ge grondgebied van de gemeente Sluis heeft dan reeds het stempel 'Onderwater Natura 2000 gebied' waar zelfs de boomkikkers geen plaats meer hebben. Waar we in 2009 nog bezorgd waren om de Mexicaanse griep, bleek dit een la chertje te zijn, immers 'mala- ria-ontpolderia' is een van de wreedste... U kunt het verhaal zelf wel afmaken. Mare Rijk Tragel-West 35, Schoondijke Marleen van de Velde recyclede op het Ambachtelijk Weekend in Oost-(Zeeuws-)Vlaanderen afge schreven en afgesleten autobanden tot fraaie sieraden. Dat leek mij het navolgen waard, hoewel ik normali ter geen voorstander ben van imita tiegedrag. Deze productievorm ge tuigt van originaliteit, inventiviteit en vernuft. Verder heeft het - ideo logisch gezien - ook een anti-des tructieve kant. De laatste jaren sig naleert men steeds frequenter ma nieren van inzameling en verwer king van restafval, zoals poly-ethy- leen-producten, metaalschroot, hout, chipszakken, eischaal, tele foondraad, snoeprollen en zelfs fae ces is tegenwoordig een volwaardi ge grondstof in de kringloop van het hergebruik, als bemesting en als grondstof voor de papierindus trie. Als hobbyist kan men stran den of andere natuurgebieden af struinen op zoek naar mooie schel pen, stenen of andere natuurlijke materialen als sieraad (het oude jut- tersvak was recycling in pure vorm), in de bermen treft men soms volledige 'koop'-/zoekgoten aan. De zoektocht van de moderne mens naar afgeschreven gadgets. Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje De krant bericht dat slechts 48 pro cent van de CDA-leden voor een regeringscombinatie samen met de PW is. Waarom het woord 'slechts' gebruikt? Even goed had er kunnen worden gemeld: 'al' 48% of'bijna de helft' van de le den. Bij deze dus. Het lijkt er toch wel op dat de media niets liever zien dan dat het nooit wat wordt met de formatie die tot een WD/CDA(PW)- kabinet moet lei den: Men bedient zich in de be richtgeving doorgaans van woor den die suggereren dat het CDA hard op weg is om het werk van Verhagen en zijn fractie af te keu ren. In hetzelfde bericht kwalificeert men de steun binnen het CDA voor de regeringscombinatie met de PW als 'flinterdun'. Het moet in de berichtgeving gaan om de werkelijkheid en die is dat binnen het CDA het werk van Verhagen fors wordt gesteund. Cerard de Rijke P. A. de Cenestetlaan 20, Vlissingen Schotland is straks zijn enige passa giersverbinding met het vasteland van Europa kwijt. En het was nog wel zo'n feest, toen het Griekse Su- perfast acht jaar geleden met twee elkaar afwisselende schepen koers zette naar Zeebrugge. Schotse mi nisters trots vooraan, want zij had den immers flink meebetaald. In te genstelling tot de toerist liet het vrachtverkeer het afweten en na enkele jaren kromp de veerdienst in van vijf naar drie afvaarten per week. Toen de Schotse subsidie in 2008 verviel, hield Superfast het voor gezien. De lijn was niet meer rendabel. Niettemin presenteerde Norfolkline vorig jaar trots een spiksplinternieuwe ferry, waarmee de dienst werd voortgezet. Al snel genoodzaakt op te gaan in het Deense DFDS, komt de laatste nu ook tot de conclusie dat de lijn niet rendabel was. Merkwaardig is, dat het vrachtvervoer straks wél wordt voortgezet en zelfs uitgebreid, ter wijl het wegblijven daarvan nu juist de oorzaak was. R. Verstraten IJzendijkseweg 6, Biervliet Als geboren en getogen Amster damse ben ik opgegroeid met draaiorgels. Mijn hart ging 21 augus tus open met al die prachtige or gels in Goes. En wat een bijzonder concert in de Grote Kerk voor ker korgel en draaiorgel. Ik heb maar een ding gemist. Het draaien met de hand door de orgeldraaiers. Een motor is toch een beetje surrogaat. Dit festival moet blijven. De heer Valkier verdient alleen hiervoor al een lintje. Misschien kan burgemeester Van der Zaag als laatste ambtsdaad hem dit opspel den. Martha Blom Heernisseweg 43, Goes door Willem Nijssen Letterlijk genomen bete kent misantroop 'mensen hater', maar het is dichter bij de waarheid om zo ie mand te betichten van wantrou wen jegens mensen en van een pessimistische kijk op de samenle ving. Maar daarom zijn misantro pen nog niet asociaal. Ook in hun lijf klopt een hart en stromen de hormonen. Een hart dat hunkert naar liefde, begrip en erkenning. Hormonen die hun eigen ondoor grondelijke verliefdheden aanwak keren. Zo'n misantroop is Alceste, het hoofdpersonage uit het be roemdste stuk van Molière (die zelf gerust verdacht mag worden van enige misantropie). Terwijl Alceste overal waar hij dat denkt te zien, de waan van de dag neersabelt en de blabla doorprikt, is hij openlijk verliefd op de jonge weduwe Célimène. En zij doet editie festival 24 augt/m 4 sept 2010 nou juist volop mee aan dat 'socia le circus', soms welbewust, soms omdat zij nu eenmaal jong is, en léven wil. Stof te over, dus, voor een levensgroot conflict, en daar om ook voor een toneelstuk van formaat (mits je Molière heet). Er zitten in zijn tekst tussen de ogen schijnlijk plechtstatige dialoog veel rake woorden en in zijn karikatu ren veel aanleiding tot humor. En ook al lijken misantropen vandaag de dag uitgestorven (ook toen wa ren ze al zeldzaam), er valt van Mo lières stuk een boeiende heden daagse voorstelling te maken. Dat bewijst de regie van Antoine Uit- dehaag. Modern, dat wil (laten we ons on gegeneerd overgeven aan de waan van de dag) zeker ook zeggen visu eel. Er valt zoveel heerlijks te zien. De locatie is alweer wondermooi: de monumentale buitenplaats Overduin bij Oostkapelle, een stati ge villa temidden van wuivend en ritselend geboomte, weelderig be groeid met klimop. Er wordt vóór de bordestrap gespeeld, in een de cor vol grotesk buitenmeubilair wmmmmsmmmtmmwmwmMwmmmMmmmmtm NAZOMERFESTIVAL Openingsvoorstelling 10e editie Zeeland Nazomerfestival Tekst: Molière. Vertaling: Laurens Spoor Regie: Antoine Uitdehaag. Met Lu cas Van den Eynde (Alceste), Pauli ne Greidanus (Célimène) e.a. Locatie: Landgoed Overduin, Oost kapelle Gezien: dinsdag 24 augustus van geïmiteerd gazonglad gescho ren buxus (het is maar de indruk die telt). In schitterende kos tuums, hedendaags maar met een zweem van klassiek en een nog lichtere suggestie van decadentie. .Veel kleur vanuit het interieur van de villa, gefilmde flitsen en portret ten geprojecteerd op het venster glas. Molière zou er zijn vingers bij aflikken. Molière is de man van de satiri sche komedies. De personages van De Misantroop zijn op te vatten als karikaturen. Destijds waren daar voor een half woord en een scheve pruik wellicht genoeg. Vandaag de dag moet er heel wat meer uit de kast worden gehaald. Over de set ting en de aankleding is al een en ander gezegd. De tijd moet liefst ook een beetje kantelen, door een overmaat aan anachronismen zelfs kapseizen. Mobieltjes, laptops, scooters (vol gas over 'het toneel'), golfclubs, ze leggen de ironie er al lemaal duimendik bovenop. Dit is duidelijk niet 'echt'. En dat geeft wat ruimte aan de persona ges die niet allemaal zo vréselijk ka rikaturaal meer hoeven zijn (een paar natuurlijk gelukkig wel). En het geeft ook ruimte aan de onder liggende thematiek, de kritiek op de waan en de grillen, die zowaar herkenbaar blijft. Ja, ook wij doen anno 2010 regelmatig met tegen zin mee aan wat nu eenmaal ken nelijk zo hoort. Alceste is een onmogelijk mens, hij drijft zichzelf in een onvrucht bare eenzaamheid, maar hij houdt in het gedoseerde spel van Lucas Van den Eynde toch nog wat recht op sympathie. Célimène staat ei genlijk model voor ons, de toe schouwers. Meer dan de overige gasten wéét zij, dat veel menselijk bedrijf louter slechte komedie is, zij kan ook heel scherp zeggen waar het op staat, maar zij wil le ven. En ze durft dat ook te doen, temidden van de gebakken lucht en de holle schijn zo écht zijn als nog kan en mag. In feite is zij daar mee de enige kwetsbare persoon, en Pauline Greidanus weet die kwetsbaarheid op heel fraaie wijze onder haar spel te leggen. De Misantroop is nog op 25, 26, 27, 28 en 31 augustus en op 1, 2, 3 en 4 sep tember te zien op locatie. Aanvang: 20.30 uur. Vertrek bussen om 19.45 uur bij Abdijplein, Middelburg. VEERE - Door de harde wind is gis termiddag rond kwart over drie op het Veerse Meer een open zeilboot je omgeslagen, in de buurt van jachthaven Oostwatering. De Veerse reddingboot Oranje is uitgevaren, maar hoefde niet te hel pen. De twee opvarenden, inwo ners van Walcheren, waren zelf al op de kant gekomen. Nadat de red dingsdienst gecontroleerd had of zij ongedeerd waren, is de zeilboot overeind gezet. AARDENBURG - GaleRichel aan de Weststraat 38 in Aardenburg biedt zondag 29 augustus een podium aan de Belgische Flamenco-virtu oos Myrddin De Cauter. Hij volg de 'materclasses' in Spanje bij gro te Flamenco-musici en studeerde klassieke gitaar in België. Myrddin bespeelt ook klarinet en drums. Hij brengt een mix van musette, jazz en Zuid-Amerikaanse muziek. Het gratis toegankelijke concert is zondag van 14.00 tot 17.00 uur. door René Schrier YERSEKE - De dijkwerkers van Ne derland willen wel eens laten zien wat ze doen. Ook in Zeeland. Daar om houden Rijkswaterstaat direc tie Zeeland, de Zeeuwse water schappen, het projectbureau zee weringen zaterdag 18 september de Dag van de Dijk in Yerseke. In 2008 is dit idee al eens opge pakt door het ministerie van Ver keer en Waterstaat, maar dat was alleen in Arnhem. Dit jaar worden op verschillende plaatsen in Neder land activiteiten gehouden en voor Zeeland is de keus op Yerseke gevallen. In een zestal tenten wordt voor lichting gegeven en is er van alles te doen. Ook de kinderen worden niet vergeten. Het moet ook een beetje feestelijk zijn, vinden de or ganiserende partners. Waar het allemaal om, draait is het begrip waterveiligheid, in een brede zin van het woord. Zo kun nen bezoekers bijvoorbeeld een rondvaart maken, meedoen aan verschillende wedstrijdjes en een fotografieworkshop volgen. Voor kinderen zijn er een schilderwork shop, een springkussen en een clown. Kinderen kunnen ook mee doen aan spelletjes, zoals een speurtocht en een spiraalspel. Ze mogen ook op de foto op een gro te kraan. De Dag van de Dijk is feestelijk omlijst door Zeeuwse volksmuziek en een verhalenvertel ler. Het evenement begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. In het kader van de Dag van de Dijk is ook een nationale fotowed strijd begonnen in samenwerking met National Geographic en de campagne 'Nederland Leeft met Water'. Geïnteresseerden kunnen hun foto's uploaden en zo meedin gen naar prijzen. www.dagvandedijk.nl O www.nederlandleeftmetwater.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74