zeeland 13 kinderen in de buurt annex mini-super, waarom niet? Hinder op Tunnelweg commentaar Senior slecht af Geldbuit bij overval garage Kloosterzande Via streepjescodes meer informatie over de natuur in de Grevelingen Lies Kastelein TERNEUZEN - Vanaf i September mag verkeer dat vanuit de Wester- scheldetunnel in de richting van het Tolplein rijdt maximaal zeven tig kilometer per uur rijden. Dat heeft te maken met werkzaam heden aan de weg: de Westerschel- detunnelweg wordt verdubbeld en krijgt in plaats van één twee rijstro ken. De komende tijd worden eerst de geluidswal en de sloot naast de weg verlegd. In de zomer van volgend jaar moet de verdub beling van de weg aan de noord kant van de tunnel een feit zijn. Aan de Zeeuws-Vlaamse kant is de weg een jaar later klaar. In verband met de werkzaamhe den kunnen voertuigen die breder zijn dan 3,25 meter vanaf 20 sep tember zeventien weken lang geen gebruik meer maken van de tun nel. „Zulke brede transporten, met diepladers bijvoorbeeld, gaan nu al leen incidenteel door de tunnel", zegt woordvoerder Ingo de Moor. „Die moeten straks tijdelijk een an dere route zoeken." MIDDELBURC - De Grevelingen in Zeeland is een van de eerste Neder landse natuur- en recreatiegebie den met More Labéls, een nieuwe manier van informatievoorziening voor recreanten. Via een-speciale soort streepjesco des op de bestaande informatiebor den kunnen wandelaars gratis ac tuele natuurweetjes ontvangen op hun mobiele telefoon over het landschap en de dieren die daarin leven. De Grevelingen telt ruim twintig More Labels. Ze staan op de infor matieborden en zijn te herkennen aan een vierkantje met zwarte blokjes, de zogenaamde QR-code. Wanneer wandelaars deze code met hun smartphone scannen, maakt hun telefoon direct verbin ding met een mobiele website. Daarop staat informatie over het deel van het natuurgebied waar zij zich op dat moment bevinden. Bij voorbeeld over de plantensoorten bij de Punt van Goeree of de Shet- landpony's bij Stampersplaat. Voor dagelijkse Zeeland Nazomer Festival journaals, kijk op: www.pzc.nl/nazomerfestival EN VERDER Directeur van het Zeeland Nazomer Festival Flenk Schoute blogt over zijn belevenissen op: www.pzcweblog.blogspot.com Zet uw mooiste zomerfoto in het zomeralbum www.pzc.nl/foto woensdag 25 augustus 2010 Percentage Zeeuwse senioren dat verder dan 5 kilometer moet reizen voor paramedische hulp zoals een rollator of steunkousen. Zeeuwen zijn er wel aan gewend dat ze voor basisvoorzienin gen heel wat kilome ters moeten maken. Onderzoek van het bureau Locatus wijst uit dat Noord-Beveland de kroon spant. De inwoners moe ten extreem ver reizen voor hun eerste levensbehoeften. Hoewel de senioren op Noord-Beveland er veel last van hebben, reageren ze opvallend soepel op het schrale voorzie ningenniveau. Ze doen een extra inspanning om te krijgen wat ze nodig hebben of ze im proviseren. Het zou een grote fout zijn om uit die laconieke houding af te leiden dat het zo wel verder kan. Met meer vergrijzing en krimp in het vooruitzicht moet er in heel Zeeland gewerkt wor den aan een fijnmazig net van voorzieningen. Is dat te beta len? De onderzoekers zeggen dat het kan met de combinatie onder één dak van commer ciële en niet-commerciële dienstverlening. Dat is een inte ressante gedachte. Adri en Piet van der Maas uit Geersdijk (beiden 73) moeten met de fiets of de auto naar Kamperland of Kortgene voor de dagelijkse boodschappen. In hun eigen dorp zijn nauwelijks voorzieningen. foto Willem Mieras reau Locatus roept de vraag op of winkel- en wijkvoorzieningen daarom niet bewust bij senioren moeten worden gerealiseerd, of an dersom. Hoofdonderzoeker Gert- jan Slob van Locatus denkt dat de oplossing gevonden kan worden in creatieve combinaties, naar ana logie van de brede school. „Zet wijkvoorzieningen bij elkaar, zo wel commerciële als niet-commer ciële. Ik kan me voorstellen dat bij een huisartsenpost ondernemers aanhaken als een kapsalon, een schoonheidssalon of een pedicu re." Subsidiëring is niet per se noodza kelijk om dit soort clusters te reali seren, denkt Slob. Creatief denken wél. „De gemeente zou een rol kunnen spelen door bestaande ruimtes in gemeentelijke kernen ter beschikking te stellen aan on dernemers die gedurende de week bij toerbeurt in die ruimte wer ken." Met een beetje flexibiliteit kan het mes aan twee kanten snij den. Een ondernemer kan bijvoor beeld op maandag in de ene ge meentekern winkel houden en de dag erna in de volgende gemeente kern. De inwoners van het dorp weten dat ze op maandag in het dorpshuis naar de kapper kunnen en de dag erna hun hoortoestel kunnen laten testen. In Friesland, dat met soortgelijke problematiek kampt, zijn bijvoorbeeld mini-su permarktjes waaraan andere voor zieningen gekoppeld zijn. In lan den als Ierland en Schotland, waar de situatie nog veel extremer is, heb je wel dorpscafés die een der gelijke spilfunctie vervullen en waar een mini-supermarkt bij in zit en de dokter ook spreekuren houdt, bijvoorbeeld. Daar gebeurt het allemaal, in zo'n dorpje." KLOOSTERZANDE - Autobedrijf AV Auto's in Kloosterzande is in de nacht van maandag op dinsdag overvallen. Twee nog onbekende insluipers drongen rond 01.30 uur het garagebedrijf aan de Hulster- weg binnen en dwongen een me dewerker, op dat uur nog aanwe zig in het pand, geld af te staan. Hoe groot de geldbuit was, is niet bekend. De politie is op zoek naar getuigen; mensen die iets onge woons rond het tijdstip en de plaats van de overval hebben ge zien, of andere informatie hebben. Zij kunnen 0900-8844 bellen of langsgaan bij het politiebureau. NAZOMER FESTIVAL „Mijn dochter vraagt vaak of ik iets nodig heb. Dan neemt ze het mee. Als ik kleding moet hebben, dan rijd ik met haar mee naar Goes. Daarnaast heb ik ook nog een taxikaart, maar die gebruik ik zelden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3