18 I zeeland Vlissingen wil supersnelrecht 'Je moet gevoel voor H ptóspf 3m§m<e Tm&wëter-x I Vrees voor hooligans bij City of Dance 26+27+28 AUGUSTUS Zeilbootje slaat om bij Veere RB GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN DOOR DE HELE BINNENSTAD Op 27, 28 en 30 augustus a.s. 10% korting OPROEP Veere is op zoek naar meer vrijwillige molenaars voor de zeven Veerse molens woensdag 25 augustus 2010 w MET SUPER KÓÓÓPJES VAN IN GOES GEVESTIGDE WINKELS! door Emile Calon VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur van de gemeente Vlissingen vindt dat na de jaarwisseling vandalen via supersnelrecht bestraft moeten worden zodat ze al de eerste dagen van januari weten waar ze aan toe zijn. Ook pleit het voor een lik-op-stukbeleid door het Open baar Ministerie, zo staat in de aan bevelingen voor de komende jaar wisseling. Voor 31 december 2010 is het weer de bedoeling dat potentiële rad draaiers worden gewaarschuwd dat ongeregeldheden niet worden getolereerd. Dat moet gebeuren door hen voor de jaarwisseling aan te spreken en door het verstu ren van een brief door de burge meester naar de jongeren en/of hun ouders. Sinds enkele jaren probeert de ge meente Vlissingen met een doelge richt beleid overlast tijdens de jaar wisseling zoveel mogelijk te voor komen. Zeker na de jaarwisseling van 2007-2008 toen er voor meer dan 100.000 euro schade was ver oorzaakt in Vlissingen en Oost- Souburg. Tijdens de laatste jaarwisseling be droeg de schade voor de gemeen te, inclusief alle voorbereidende kosten, 41.750 euro. Het jaar daar voor ging het om 42.543 euro. Voorafgaand aan de jaarwisseling werden in Vlissingen flink wat prullenbakken verwijderd en pa- pier- en plasticcontainers afgeslo ten. Uit de evaluatie blijkt dat de onder- VEERE - Door de harde wind is gis termiddag op het Veerse Meer een open zeilbootje omgeslagen. Dat gebeurde rond kwart over drie in de buurt van jachthaven Oostwate ring. De Veerse reddingboot Oranje is uitgevaren, maar hoefde geen men- op de gehele collectie fietsen van 2010 in de showroom Noordweg 19 - 4356 EA Oostkapelle - Tel./Fax 0118 581344 www. robbertboogaardtwee wie Iersnl info@robbertbogaardtweewielers.nl (zondag gesloten) Gazelle SPARTA door Annemarie Zevenbergen molenaar? et is fantastisch molen weer; lekkere wind, zonnetje erbij. Wat wens je nog meer als grondse afvalcontainers niet kun nen worden afgesloten. Daardoor ontstond er voor een bedrag van 2500 euro schade aan die contai ners. Hoewel veel afvalbakken wa ren verwijderd werd er toch nog voor 9700 euro schade aangericht aan die bakken die waren blijven staan. En er was voor 5500 euro schade aan verkeersborden. Ook voor eind dit jaar wil het da gelijks bestuur weer een groot aan tal maatregelen nemen om de overlast te beperken. Variërend van het organiseren van een stads feest en activiteiten in de wijken tot en met voorlichting en overleg met allen die over veiligheid gaan. Uit de evaluatie van de laatste jaar wisseling blijkt dat overleg met de jongeren tot tweemaal toe misluk te. De top 10 van overlastgevende jongeren was uitgenodigd voor een gesprek met de burgemeester. Slechts drie van hen kwamen op dagen. Vervolgens zou er een ge sprek tussen de jongeren uit de wijk Bossenburgh en burgemees ter, politie en jongerenwerkers plaatsvinden. Geen van de jonge ren kwam die 30e december ver volgens opdagen. Wel lukte het om op 24 februari met een twintigtal jongeren in ge sprek te gaan. Volgens de evaluatie ging het om een pittig gesprek waarin burgemeester Wim Dijk stra 'de grenzen van het toelaatba re duidelijk heeft gemaakt'. Een aantal jongeren meldde zich na af loop bij Stichting Palladium om te praten over activiteiten en moge lijkheden. Weinig dus, zegt Dennis Bommel- jé als hij bij het kruirad van 'zijn' molen in Aagtekerke staat. Zijn - kop in de wind, de kap van de mo len eveneens. De molen draait pro bleemloos. De wieken zwiepen voorbij. Af en toe laat een wind vlaag de wieken harder suizen. In de molen, op de maalzolder, hoor je het bouwwerk in zijn voegen kraken als de wind aantrekt. Je voelt zelfs beweging in het hout. De molen is een schitterend exem plaar. Het is de enige zeskantige houten grondzeiler in Zeeland. Ne derland telt er in totaal acht van dit type. De meeste houten mo lens zijn achtkantig, zoals die in Serooskerke, Kruiningen, Nisse en Sint Philipsland. De Aagtekerkse molen is 'fris en fruitig geschilderd,' grinnikt Den nis als hij de houten zeskanter be kijkt. De felle kleuren rood, geel en blauw geven de zwart geteerde romp van de molen een vrolijk ui terlijk. „Ik weet niet waarom, maar dit zijn wel karakteristieke kleuren in Zeeland. Je ziet dat geel hier veel. Als je verder in het land de molens bekijkt - richting Bra bant en de Alblasserwaard - zijn die veel soberder." Dennis is sinds 1998 vrijwillig mo lenaar in Aagtekerke. „Mijn fascina tie voor molens begon al op jonge leeftijd. We zijn in Biggekerke gaan wonen toen ik een jaar of ze ven, acht was. Ik kwam daar vaak bij de beroepsmolenaar en ben er zo ingerold", vertelt de uit Middel burg afkomstige Bommeljé. Hij is in het dagelijks leven projectont wikkelaar. „Dus ik heb wel een bouwkundige achtergrond en inte resse in techniek." Dennis volgde de opleiding tot vrijwillig molenaar bij het Gilde van Vrijwillige Molenaars. Tijdens die tweejarige opleiding liep hij mee op een aantal molens. „Naast de theorie moet je ook praktijker varing opdoen, dat doe je bij een andere molenaar." De gemeente Veere heeft 7 mo lens in bezit: Aagtekerke, houten grondzeiler. Domburg, standerdmolen (1817) Koudekerke, korenmolen De Lelie (1872). Meliskerke, korenmolen uit 1801. Oostkapelle, korenmolen d'Arke (1858). Westkapelle, stellingmolen De Noorman (1852). Zoutelande, stenen grondzeiler (1722) Al deze molens draaien. Daarnaast zijn er in de gemeente vijf molens in particulier bezit: Stellingmolen De Koe in Veere (1909). Korenmolen in Biggekerke. Korenmolen De Graanhalm In Ga- pinge (1864). Korenmolen De Hoop (ook wel de Jonge Johannes) bij Serooskerke. Grondzeiler 't Welvaren van Grijpskerke in Grijpskerke In de opleiding komen zaken aan de orde als het weer, de molenty pen en hun onderdelen, het onder houd van de molen en veiligheid. „Daar is met name de laatste jaren veel aandacht voor. Want een draaiende molen stop je niet zo maar en een klap van de wieken overleef je echt niet. Als het rader werk binnen op de tweede zolder draait, kom ik daar ook zelf niet in de buurt." In het witte kotje naast de molen stond ooit een dieselmotor voor de aandrijving als er te weinig wind was om te draaien. Tot 2001 zat daar de plaatselijke VW, nu is dit het domein van de vrijwillige molenaar. Rinus Dekker van de ge meente Veere schuift aan en legt uit waarom de gemeente op zoek is naar vrijwillige molenaars. „We hebben nog geen tekort, maar de molens in Westkapelle en Dom burg zijn krap bemand. Zeker die in Domburg willen we vaker laten draaien en openstellen voor pu bliek. Bovendien zoeken we nieu we aanwas om de toekomst van onze molens zeker te stellen. We hebben een inhaalslag gemaakt op het gebied van onderhoud. De mo lens zijn in goede staat en kunnen goed draaien. Maar daar heb je.wel molenaars voor nodig." Molenaars als Dennis dus, die het 'in zijn bloed heeft'. „Je moet het weer kunnen aanvoelen. Weten wat voor buien er aankomen, voe len aan de wind wanneer er meer of minder zeil op de wieken moet. De geluiden van de molen herken nen. Je moet echt gevoel voor weer en wind hebben." www.vrijwilligemolenaars.nl sen te helpen. De twee opvaren den waren zelf al op de kant geko men. Nadat de reddingsdienst ge controleerd had of zij ongedeerd waren, is de zeilboot overeind ge zet. De twee inwoners van Walche ren gingen met hun eigen boot het Veerse Meer op. Het raderwerk op de tweede zolder van de houten mo len van Aagtekerke. De schoenen van de laatste beroepsmolenaar Kwekke- boom staan nog steeds in de molen. MIDDELBURG - De politie vreesde dat een flinke groep hooligans naar het festival City of Dance (24 juli) in Middelburg zou komen. Om die reden besloot burgemees ter Koos Schouwenaar tot extra veiligheidsmaatregelen, zo blijkt uit antwoorden van hem op vra gen van GroenLinks. Na overleg met het Openbaar Ministerie werd besloten extra agenten in te zetten en kreeg de politie toestemming om preventief te fouilleren in het gehele gebied binnen de Middel burgse vesten en rondom het sta tion. Uit de antwoorden blijkt dat de politie pas twee dagen voor het dancefestival te horen kreeg dat die hooligans mogelijk zouden ko men. Volgens ambtenaar Marinus Willemsen is die groep uiteinde lijk toch niet op komen dagen. 1. Agenten in burger op boulevard 2. Bouwbedrijven weer aan de slag 3. Vlissinger valt meisje lastig STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Upload uw foto s van de sloop van Britannia: www.pzc.nl/sloopbrit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20