kost bijna geen cent meer II vandaag uitgelicht 'Vrekkenechtpaar' houdt rente in de gaten Verliezers: gepensioneerden Door de lage rente dreigen pensioenfondsen hun uitkeringen te moeten verlagen. Voor invoering van de nieuwe Pensioenwet, in 2006, rekenden de fondsen met een lange-termijnren- te die structureel hoger was dan de marktrente die nu wordt gehan teerd. Met de oude methode zouden gepensioneerden nu niet beter af zijn geweest, zegt pensioendeskundige Theo Commer. „Nu komt snel ler aan het licht waar de problemen zitten. Vergeet niet: het is een heel uitzonderlijke situatie. We hebben te maken met de ergste crisis in tachtig jaar. Maar we moeten niet in paniek raken, want pensioe nen zijn een kwestie van de lange termijn", aldus Commer. banken Zij ontvangen minder voor het geld dat zij lenen aan hun cliënten. Sommige banken hebben in 2008 bij de staat tegen een bru- torente van maar liefst 11 procent geld geleend, om te voorkomen dat ze zouden omvallen. Daar staat tegenover dat ze nu bij de Europe se Centrale Bank zeer voordelig geld kunnen lenen. nieuwe renteniers Mensen die nu besluiten van hun vermogen te gaan leven, ontvangen nauwelijks rente op dat vermogen. De kans is groot dat ze daardoor interen op hun bezit. Wie al enige tijd rente niert en zijn vermogen in langlopende staatsobligaties heeft gestopt, met dus een relatief hoge rente, hoeft zich geen zorgen te maken. Winnaars: ledereen met schulden en dan met name mensen die nu een lening gaan afsluiten omdat bijvoorbeeld de looptijd van hun hy potheeklening afloopt. Zij kunnen tegen lagere kosten geld lenen dan een paar jaar terug. Een huis kopen is nu extra aantrekkelijk, omdat veel huizenprijzen de afgelopen tijd omlaag zijn gegaan. „Maar het gevaar van deflatie dreigt ook, waardoor de huizenprijzen nog verder dalen", waarschuwt Corne van Zeijl, financieel expert bij SNS Asset Management. En je nu blind in de schulden steken, raadt hij ook af. Dat is nooit verstandig. De S" De rijksoverheid bekostigt zijn uitgaven grotendeels met geleend geld. Dat kan nu dus tegen een lagere rente. Betekent dat minder bezuinigingen door een nieuw kabinet? „Nee", zegt de Til- burgse hoogleraar Sylvester Eijffinger, want je praat over 'slechts' en kele honderden miljoenen rentewinst. „Niet over de 18 miljard waar de onderhandelingen nu over gaan." bat: 'i cn Zij hoeven minder geld uit te geven aan het lenen van geld. Rente in het nieuws ECB houdt rente op 1 Hanneke van Veen en Rob van Eeden waren ooit het 'vrekkenechtpaar'. Tegen woordig laten ze zien dat het simpel is honderden euro's te verdienen met een andere spaarrekening. Lees meer op zie: Uitgelicht op onze website woensdag 25 augustus 2010 2001 2002 2003 2004 2005 2006 20Q7 2008 2009 2010 De lage rente is misschien wel de belangrijkste oorzaak van de pro blemen die veertien Nederlandse pensioenfondsen momenteel ken nen. Door een gebrek aan rende ment dreigen zij hun uitkering aan gepensioneerden te moeten verla gen. De Nederlandse Mededingingsauto riteit NMa begint een onderzoek naar de gang van zaken op de hy potheekmarkt. Het vermoeden be staat dat hypotheekverstrekkers een te hoge rente berekenen in verhouding tot de rente die zij zelf aan De Nederlandsche Bank beta len voor het kapitaal dat zij 'doorle- nen' aan huizenkopers. Volgens de Britse denktank Policy Exchange staan we aan de voora vond van een rente-explosie. De rente zou in 2012 weieens kunnen stijgen tot 8 procent! Na een twee de recessie komt er een sterke op leving van de economie, voorspelt het bureau. Om dan aan de geld vraag te voldoen, zullen de overhe den de geldpersen laten draaien. Het gevolg: oplopende inflatie en dito rente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11