io rente Wat is rente? De rente in Nederland was nog nooit zo laag sinds 1810. Pensioenfondsen kreunen, want hun vermogen brengt bijna niets op. Maar wie schulden maakt, lacht in zijn vuistje. Hoogle raar financiële economie Sylvester Eijffmger legt uit wat er aan de hand is. 'Geen Amerikaanse senator pikt het als de Fed de geldkraan dichtdraait' woensdag 25 augustus 2010 mmmKmmmKmmmmmmKmmÊiÊÊÊmmÊÊÊm door Joep Trommelen en Robert Dölle beeld Anke Arts Wie bepaalt eigen lijk hoe hoog de rente is? Een sim pele vraag. Het antwoord is nau welijks in kort be stek te geven. De rentestand is afhanke lijk van de economie en daarmee on voorspelbaar. Maar door de toegeno men macht van de centrale banken van de VS en Europa is de rente nu ook een kwestie van beleid en monetaire poli tiek. De rente wordt nu, afhankelijk van ontwikkelingen in de economie, mede bepaald in de bestuurskamers van de Europese Centrale Bank en de Federal Reserve (Fed), het Amerikaanse stelsel van centrale banken. Er zijn bovendien meerdere soorten, be nadrukt Sylvester Eijffmger, hoogleraar financiële economie aan de Universiteit van Tilburg. „Zoals lange en korte rente. En rente op spaargeld kent weer een an der tarief dan rente op leningen." Daarom vindt Eijffmger het te simpel om banken te verwijten dat zij woeker winst maken met de hypotheekrente. „Hypotheken zijn langlopende produc ten. Banken mogen die niet financieren met kortlopende leningen met lage ren tes. Ze moeten er Tang' geld voor aan trekken en daarvoor is de rente veel ho ger." Opvallend is dat er een groot verschil in rentebeleid is tussen Europa aan de ene kant en de Verenigde Staten en het Vere nigd Koninkrijk aan de andere, legt Eijf fmger uit. „Toen de crisis uitbrak, durfde niemand meer uit te lenen. De geldmarkt ging op slot. De Fed en ook de Europese Centra le Bank hebben de rente toen bijna tot het nulpunt verlaagd. De Fed hanteert momenteel een officiële rente tussen o en 0,5 procent en de ECB procent." Die lage rente zou er voor moeten zor gen dat banken en bedrijven toch geld lenen om te investeren. En het zou bur gers moeten aansporen om geld niet op te potten, het levert immers nauwelijks rente op, maar om het te besteden. In vesterende bedrijven en consumerende burgers zouden de economie weer op gang moeten helpen. Eijffmger vindt het prima dat de rente nu nog zo laag is. „Ómdat we nog in de nafase van de crisis zitten." Maar nu komt de crux van Eijffingers verhaal: de Federal Reserve in de VS en de Bank of England hebben de geldper sen sinds het uitbreken van de crisis vol op laten draaien, de Europese Centrale Bank deed dat slechts op zeer beperkte schaal, bijvoorbeeld alleen om Grieken land te helpen en daarmee de euro te redden. Het bijdrukken van geld is een paarden middel. Eijffmger: „Vergelijk het met de cavalerie die op de prairie door een stel letje outlaws wordt achtervolgd. Op een gegeven moment zijn de kogels om je te verdedigen, lagere rente, op. Maar er zijn nog wel dynamietstaven, dat is geld bijdrukken. Natuurlijk doe je dat dan, maar de kans bestaat dat het dynamiet in je gezicht ontploft." Het ongebreideld scheppen van steeds meer geld levert een enorm gevaar op, schetst de Tilburgse hoogleraar. „Mijn grote zorg is: als je niet op tijd afremt, krijg je inflatie omdat er te veel geld is. Bernanke, de president van de Fed, wil er toch nog gewoon mee doorgaan. Een van Bernanke's voorgangers zei ooit: het is de taak van de centrale bank om de drank al weg te halen als_het feestje nog aan de gang is! Dat is een hele wijze uitspraak, maar zie die dronkelappen maar eens de deur uit te krijgen! Het is koorddansen: je moet niet te vroeg in grijpen maar ook niet te laat." Eijffmger is bang dat het al te laat is: dat de 'overliquiditeit', het te veel aan geld in de wereld, om zal slaan in inflatie. En dan zijn de rapen gaar. Te veel geld betekent volgens de wet van vraag en aanbod dat het minder waard wordt. En om die waardevermindering bij te hou den, zullen banken de rente op lenin gen verhogen. En raakt de economie in het slop: bedrijven aarzelen dure lenin gen aan te gaan voor investeringen en huizenkopers schrikken van hoge hypo theektarieven. Dat de Fed een heel andere koers vaart dan de ECB zit 'm in het dubbele man daat dat de Fed heeft. „De ECB moet de inflatie beperken en zo prijzen stabiel houden. Maar de Fed moet ook voor werkgelegenheid zorgen. Dat is niet makkelijk, want geen Amerikaanse sena tor pikt het als de Fed de geldkraan dichtdraait, net nu het wat beter gaat met de economie. Het enige wat zo'n se nator wil, is op korte termijn meer ba nen voor zijn kiezers." De rente is al decennia zo laag omdat er door de enorme economische groei veel geld is 'ontstaan'. Dat leidde niet tot in flatie omdat het voorkwam uit economi sche activiteit. „Brazilië, Rusland, India en China zorgen voor nog meer geld. Bij zo veel aanbod is de prijs, de rente, vanzelf laag." Sylvester Eijffinger foto CPD Rente is een vergoeding voor ge leend of gespaard geld. Je kunt geld lenen bij de bank, bijvoor beeld in de vorm van een hypo theek, of juist geld lenen aan de bank, dat heet sparen. Bij een hypo theek betaal je rente, voor sparen ontvang je rente. Lenen kost in principe altijd meer geld dan sparen oplevert; anders zouden banken binnen de kortste keren failliet gaan. Dat is wat er ge beurde toen in de VS de hypo theekcrisis uitbrak en huizenbezit ters hun verplichtingen niet meer na konden komen. Dat leidde bij voorbeeld tot het faillissement van Lehman Brothers. Rente bestaat eigenlijk uit drie ver schillende componenten. Aller eerst moet het rentepercentage de inflatie (geldontwaarding) compen seren, anders heeft lenen of spra- ren totaal geen zin. Daarnaast zit er een stukje 'risicopremie' in om dat er altijd mensen zijn die hun le ning niet terugbetalen. En dan is er nog het stukje rente waarmee geld- verstrekkers hun eigenlijke winst genereren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10