binnenland 17 'Dan loopt de emmer over' Topreizen voor topprijzen! Hulp voor agent met trauma Kroongetuige in liquidatiezaak klaagt staat aan OPVANG Hulpverleners worden soms niet opge vangen na een traumatische gebeurte nis. Het ministerie wil dat veranderen. 'Bedrijfsopvangteams van collega's hebben veel aandacht voor je, maar die aandacht zakt ook snel weer weg. En dat is niet goed' boek online of bel 020 - 66 22 222 dinsdag 24 augustus 2010 Han Busker, voorzitter van de Nederlandse Politiebond Een agent staat bij de plek in Haarlemmerliede waar een vader en twee kinderen om het leven zijn gekomen. archieffoto Koen van Weel/CPD door Floor Ligtvoet Bij de spoorwegovergang weet brigadier Mayke al dat het foute boel is. Ze ziet twee kleine kinderen in dikke jassen levenloos op het spoor liggen. Verderop treft ze het lichaam van hun vader aan, die hen eerder die dag bij oma heeft opgehaald. „Daar sta je dan", ver telt Mayke in het boek Sterke Schouders. „Twee kinderen, vier en zes jaar oud, met een vader die zo iets doet." Ze voelt haar hart bonzen. Op het hoofdkantoor spreekt het team na afloop alle gebeurtenissen door. „Je voelt dat iedereen er doorheen zit. Bleke gezichten. Betraande ogen." Het aanbod om met een on dersteunend team van collega's te spreken, slaat ze af Mayke wil de draad zo snel mogelijk weer oppak ken. Maar dagen erna, als ze bij een begrafenis van een bekende op de achtergrond de spoorweg overgang hoort, verstijft ze hele maal. De periode daarna slaapt en eet ze slecht. Mayke had geluk en krab belde zelfstandig weer op. Er zijn ook (oud-)agenten die dat niet lukt. Na elk groot incident staat bij de politie een zogeheten bedrijfs- opvangteam van collega's klaar, zegt Han Busker, voorzitter van de Nederlandse Politiebond. „Dat heeft veel aandacht voor je, maar die aandacht zakt ook snel weer weg. En dat is niet goed." Sommigen komen pas na tien jaar terecht bij een traumatherapeut als Marcella Pommée van Stichting Centrum '45. En de mensen die als gevolg van een onopgemerkt trauma slecht gaan presteren, ver volgens worden ontslagen of uit zichzelf weggaan, verdwijnen zelfs volledig uit beeld. „Deze mensen worden misschien wel nooit gehol pen. Het ontbreekt bij de politie aan een goed volgsysteem, zoals ze dat bij Defensie wel hebben." Haar patiënten waren doorgaans al jarenlang in dienst en hebben vele zelfmoorden, steekpartijen en overvallen gezien en afgehandeld. „Maar net bij dat ene incident loopt de emmer over." Niet iedereen krijgt klachten die direct zichtbaar zijn voor een baas, legt de psychotherapeute uit. „Sommigen zijn na jaren politie werk ogenschijnlijk alleen maar wat vaker ziek door nachtmerries en nare herinneringen. Ze voelen zich grieperig, verkouden, zijn wat prikkelbaarder. Een deel begint ook meer te drinken en komt zon der alcohol simpelweg niet meer in slaap." DEN HAAC - De opvang voor hulp verleners die een schokkende ge beurtenis hebben meegemaakt wordt verbeterd. Agenten, ambu lancemedewerkers of brandweer lieden moeten na zo'n gebeurtenis langduriger worden begeleid. Als de klachten aanhouden, moeten ze worden doorverwezen naar een arts of maatschappelijk werker, en zo nodig naar een gespecialiseerd traumacentrum. Dat blijkt uit een conceptrichtlijn van het ministerie van Binnen landse Zaken. Volgens de Neder landse Politiebond (NPB) krijgen agenten die tijdens hun werk een trauma hebben opgelopen te wei nig hulp. Ze worden na een schok kende gebeurtenis wel opgevan gen door een speciaal team van col lega's, maar die hulp duurt kort. De nieuwe richtlijn richt zich na drukkelijk ook op leidinggeven den. Die merken langdurige klach ten niet altijd op, aldus traumabe handelaar Marcella Pommée van Stichting Centrum '45. De signalen dat het met iemand niet goed gaat, kunnen nogal uit eenlopen. Sommigen willen meer werken, anderen mijden moeilijke situaties, zijn prikkelbaar of drin ken meer. Pommée pleit ervoor dat agenten na een schokkende ge beurtenis langduriger worden ge volgd, zoals bij Defensie gebeurt met militairen en veteranen. Hoe veel politieagenten met psychische problemen kampen, is nooit on derzocht en daarom onbekend. AMSTERDAM - Peter la S., kroonge tuige in het Amsterdamse liquida tieproces Passage, is een civiele pro cedure tegen de staat begonnen. La S. ligt al geruime tijd overhoop met justitie, omdat die gemaakte afspraken volgens La S. niet na komt. Toezeggingen over de (toe komstige) veiligheid van La S. zou den niet worden gerealiseerd. De kroongetuige heeft zijn verdere medewerking aan het proces, dat gisteren werd hervat, opgeschort totdat de civiele zaak is afgerond. De advocaat van de kroongetuige, Jan Peter van Schaik, vroeg de rechtbank de vervolging van zijn cliënt op te schorten. La S. staat in Passage als verdachte terecht voor zijn aandeel in de liquidatie van Kees Houtman in 2005. De recht bank wees het verzoek af, omdat het strafproces volgens haar los staat van de civiele procedure. Die mening was ook het Openbaar Mi nisterie toegedaan. Volgens officier van justitie Betty Wind is de hele discussie rond beschermingsafspra ken met La S. eerder dit jaar al afge wikkeld. Lufthansa SOUTH AFRICA It's possible stipreizen.nl - - 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut exd. Calamiteitenfond n allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut exd. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7