De ene plas is zoet water, de andere zout 181 zeeland Festival aan Zee beleeft het eerste lustrum Nacht van de Vleermuis in en om Torenmuseum PZC Man breekt arm bij aanvaring Krummel Antilliaans centrum in Wemeldinge 3 avonturen in één box Saleprijs 11,95* www.pzc.nl/webwinkel BUUTE KIEKE MEEST CELEZEN dinsdag 24 augustus 2010 renesse - Vijftien dweilbands en showorkesten - bij elkaar ruim 350 muzikanten - overspoelen Renesse in het eerste weekend van septem ber. 'Festival aan Zee' beleeft het eerste lustrum. Het belooft een muzikaal spekta kel te worden in Renesse. Het feestplein is overdekt, er zijn diver se podia en het geheel uit vrou wen bestaande shantykoor De Kaaivrouwen uit Bergen op Zoom komt zingen. Vrijdag 3 september gaat Festival aan Zee van start met een geza menlijke barbecue voor alle band leden. Zaterdag wisselen de dweil bands elkaar af op het hoofdpo dium en bij het 'feest op straat'-po- dium ter hoogte van ijssalon Ge- leijnse. En zoals het de ware dweil- door Piet Kleemans coedereede - Ze vliegen bijna on hoorbaar als zwarte spookjes in de schemering. Vleermuizen zijn fas cinerende dieren. In en om het Tó- renmuseum in Goedereede op Goeree-Overflakkee wordt er vrij dag de 'Nacht van de Vleermuis' aan gewijd. Merkwaardige beestjes zijn het. Ze vliegen met hun han den, zien met hun oren en slapen ondersteboven hangend aan hun tenen. Ton Meeuwsen en Sarette Bakelaar richtten in juli 2006 het Vleermuizen Meldpunt Goe ree-Overflakkee op met het doel aandacht te vragen voor het bijzon- den osse - Bij een aanvaring tus sen twee zeilschepen op het Greve- lingenmeer heeft zondagmiddag een man zijn arm gebroken. Beide jachten liepen forse schade op. Het jacht Baloe had de meeste schade. De mast sneuvelde en in de romp ontstond een gat. De op varende die hierbij zijn arm brak, is opgepikt door een passerend forel band betaamt, trekken de muzi kanten verder door het centrum van Renesse. Het zaterdagprogram ma wordt omstreeks 01.00 uur af gesloten met een muzikale finale waar alle dweilbands aan mee doen. Het programma van zondag 5 september begint om 13.00 uur met een 'ontnuchteringsduel' tus sen Doe Mar Wa en Bluswerruk. Alle bands spelen daarna (tot 16.00 uur). Bij de Jacobuskerk wordt een inter actieve kindervoorstelling van 'Keet bij de kerk' gehouden in sa menwerking met Steelbandshop Holland. Het eerste lustrum wordt afgesloten met een gezamenlijk op treden om 16.30 uur van alle deel nemers onder leiding van gelegen heidsdirigent Frank Timmermans. dere zoogdier en te inventariseren welke vleermuizen op Goe ree-Overflakkee voorkomen. In de 'Atlas van de Nederlandse Vleer muizen' is het Zuid-Hollandse ei land een witte vlek, terwijl het al dan niet voorkomen van vleermui zen volgens Meeuwsen en Bake laar een goede indicator is voor het al dan niet functioneren van de ecologische structuur. De Nacht van de Vleermuis begint om 20.30 uur in het Torenmu seum met een inleiding over het le ven van deze bijzondere zoogdie ren. Daarna volgt een wandeling in het donker, op zoek naar deze mysterieuze fladderaar. Mooie beschutte plekken langs de oever of luxe visstei- gers zijn er genoeg op Schouwen-Duiveland. Maar waar is vissen toegestaan en welke vis zit er dan? door Melita Lanting Een hengeltje uitwerpen in een sloot en kleine stekelbaarsjes vangen of voorntjes is er niet bij op Schouwen-Duive land. Zoet water - waar deze vis sen in leven - is nauwelijks voor handen. En als er al sprake is van zoet water, dan is de kans groot dat het water verboden gebied is of verpacht aan een particulier of een van de vier visverenigingen. Schouwen-Duiveland telt vier vis verenigingen. Hsv De Krabbe uit Burgh-Haamstede, hsv Zijpe uit Bruinisse, hsv Dreischor en hsv Oosterschelde uit Zierikzee. De Krabbe en Oosterschelde vissen in buitenwater en hebben daarnaast verschillende binnenwaters ge pacht. De twee andere verenigin gen zijn alleen actief op buitenwa ter. De gepachte wateren zijn zowel zoet als zout, vertelt Leo Kik, inte rim voorzitter van De Krabbe. „Wij hebben de Vroonpias bij Ren esse en die is zoet, en we hebben de Schelphoek en dat is zout." In het zoete water zitten de gebrui kelijke zoetwatervissen zoals voorn, brasem of karper. Deze vis sen worden vooral voor de sport gevangen en daarna weer terugge zet. „Voor kinderen is dat heel leuk", zegt Rudi Vercruysse, voor zitter van hsv Oosterschelde. Zijn vereniging beheert niet alleen de gracht van Zierikzee maar ook jacht en naar haven Den Osse ge bracht. Daar stond familie klaar om hem naar het ziekenhuis te brengen. De KNRM heeft de geha vende boot later naar Den Osse be geleid. Het andere jacht dat betrok ken was bij de aanvaring, Blauwe Pijl, had schade aan de romp maar kon nog wel op eigen kracht naar thuishaven Scharendijke varen. Kinderen vissen in de gracht van Zierikzee. Dit deel van de gracht is zoet water, vanaf de Nobelpoort wordt het water zout. foto Dirk-Jan Gjeltema Beleef samen met uw (klein)kind de avonturen van Krummel de rups! Speciaal voor dit aanbod zijn de eerste 3 dvd's van Krummel in één box gebundeld. De thema's zijn: Speciaal zijn, De regels volgen en Moedig zijn. De tekenfilms hebben een religieus educatief karakter. Speelduur 99 minuten, Nederlands gesproken, alle leeftijden. exclusief 2,95 verzendkosten categorie summersale twee plekken in Nieuwerkerk en Oosterland waar jeugd kan vissen. „Als ze dan tien vissen vangen, hebben ze een leuke dag." Om vis sen aantrekkelijk te maken is een speciale regeling voor kinderen. „Mits ze onder begeleiding van een lid van een van de vier vereni gingen vissen, kunnen ze voor een euro een heel jaar vissen. Als ze al leen vissen is wel een vergunning en Vispas nodig." In zout binnenwater zit paling en forel. Paling komt van nature, forel wordt door de verenigingen uitge zet. „In de zomer verschillende ke ren", zegt Kik. Dat moet om de vis stand op peil te houden. Naast sportvissers is ook de aalscholver een geduchte visser, die op een dag heel wat vis kan verschalken. Zowel de paling als de forel wer den vaak gevangen voor consump tie, maar door nieuwe regelgeving mogen de sportvissers de paling niet meer meenemen. Forel kan nog wel mee naar huis en in de pan. Om te kunnen vissen op binnenwater is een ver gunning nodig, alleen het zeevissen is nog vergunningvrij. Voor het Grevelingenmeer geldt een vergunningplicht, daar is een Zeevispas noodzakelijk. Deze Zee vispas is verkrijgbaar bij de hen gelsportverenigingen. Een Zeevis pas geeft ook het recht om in be paalde gebieden aas te steken. Voor binnenwateren is een Vispas van belang. Deze Vispas is er in twee varianten: de Kleine Vispas voor vissen met één hengel in ri vieren en scheepvaartkanalen en de gewone Vispas. Een Vispas is te koop bij de hengelsportverenigin gen en geeft gelijk ook het recht in de pachtwateren van de desbetref fende vereniging te vissen. Speciaal voor toeristen zijn kortdu rende vergunningen te koop bij de VW. wemeldinge - Antillianen en Aru banen die in Nederland aanpas singsproblemen vinden, kunnen sinds kort terecht in Wemeldinge. Stichting New Creation heeft er het eerste centrum in Nederland opgericht voor de opvang van ex-verslaafden, ex-gedetineerden en mensen die onvoorbereid naar Nederland zijn geëmigreerd en nu psychosociale problemen onder vinden. De stichting heeft onder dak gevonden in het gebouw van stichting In de Vrijheid, een chris telijke organisatie die zich inzet voor verslaafden. New Creation is begonnen met vijf cliënten en heeft ruimte voor 14 mensen. Melita Lanting schrijft een blog over de Schouwse natuur. Het is bramen- tijd op www.pzc.nl/buutekieke 1Caravan omgewaaid op kering 2. KNRM haalt waterscooter binnen 3. Projectontwikkelaar naar raad TIPS NAAR schouwen-duiveland@>pzc.nl Meer nieuws uit de regio óp www.pzc.nl/schóuwen-duiveland karper 1 WEBWINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70