Godshuizen in beeld: 181 zeeland Vonk sloeg over op het veld van Wolphaartsdijk Marien hield Pauline tijdens de kerkdienst goed in de gaten KERKEN IN THOLEN EN SINT PHILIPSLAND Carel van Gestel is gefascineerd door kerken en die liefde ontstond vanuit zijn passie voor kerkorgels. Gevolg: de boeken Luisterrijk en Orgelrijk en een boekenserie over kerken. Krummel 3 avonturen in één box Saleprijs 11,95* www.pzc.nl/webwinkel WEBWINKEL Wietse (82) en Riek (80) van Ruiten-Broijl genieten met volle teugen van hun pensioen. foto Willem Mieras door Lilian Dominicus WOLPHAARTSDIJK - Ze leerden el kaar ruim zestig jaar geleden op de voetbal kennen, het echtpaar Wiet se (82) en Riek (80) van Rui ten-Broijl. Zij woonde toen in Wolphaartsdijk, hij in Goes. ,,'s Avonds na de wedstrijd was er een dansavond in het Schutters hof, daar is het aan geraakt. Toen is hij een jaar of wat telkens heen-en-weer gefietst om me te kunnen zien", vertelt Riek. Op 22 augustus 1950 trouwden ze. Het feest was in het Tavenu in Wol phaartsdijk. Na een tijdje op de Dorpsstraat te hebben gewoond, verhuisden ze 52 jaar geleden naar Villa-Nova. Daar wonen ze nog altijd, in goe de gezondheid. Wietse is tot aan zijn pensioen constructieplaatwer ker bij De Schelde in Vlissingen. Riek was schoonmaakster op de openbare basisschool in Wolp haartsdijk. Werk dat ze goed kon combineren met de opvoeding van haar drie kinderen, een zoon en twee dochters. Inmiddels heb ben ze zes kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen. Nog altijd genieten ze met volle teugen van hun pensioen. Zo heb ben ze jarenlang genoten van vaar tochtjes met een bootje op het Veerse Meer. En Wietse onder houdt een moestuin. „Maar het is denk ik wel het laatste jaar", zegt hij er direct bij. Beleef samen met uw (klein)kind de avonturen van Krummel de rups! Speciaal voor dit aanbod zijn de eerste 3 dvd's van Krummel in één box gebundeld. De thema's zijn: Speciaal zijn, De regels volgen en Moedig zijn. De tekenfilms hebben een religieus educatief karakter. Speelduur 99 minuten, Nederlands gesproken, alle leeftijden. Van 24,09 Voor €14,99 f exclusief 2,95 verzendkosten categorie summersale Marien (94) en Pauline (82) Rijk-Rijk zijn geboren en getogen in Ovezande. Ze wonen er nog altijd zelfstandig. foto Willem Mieras door Raymond de Frel OVEZANDE - Hij beseft het zich voor de volle honderd procent. Ma rien Rijk (94) geniet samen met zijn Pauline (82) een 'prachtige oudedag'. Nog altijd wonen ze zelf standig in Ovezande, het dorp waar ze allebei zijn opgegroeid. Vorige week verliep Mariens rijbe wijs. Hij verlengt het niet meer, zijn ogen gaan wat achteruit. „Maar dan gaan we voortaan ge woon op de fiets, hè. Wel op een damesfiets, want ik krijg mijn been niet meer over zo'n hoge stang op een herenmodel. Trou wens, mijn vrouw kan nog wel pri ma autorijden, dus we kunnen er nog makkelijk samen op uit." Pauline en Marien zijn nog hart stikke vief Je zou het ze dan ook niet geven, maar gisteren waren ze zestig jaar getrouwd. „Ik hield haar 's zondags in de kerk goed in de ga ten, want ze zag er erg goed uit. Ik wilde echt geen ander dan haar. Toen ze eens op weg was naar huis ben ik achter haar aan ge fietst. Zes maanden later zijn we getrouwd", vertelt Marien. Pauline kon haar geluk niet op. En nog steeds niet. „Hij is niet moeilijk, ik kan met hem lezen en schrijven." Marien: „In die zestig jaar hebben wij nog nóóit ruzie gehad." Marien en Pauline kregen drie zo nen en vijf dochters, die weer goed zijn voor zeventien kleinkin deren en drie achterkleinkinderen. door Piet Kleemans De een is rijk versierd, de ander simpel en sober. Een ding hebben ze ge meen en dat is dat ze al lemaal verschillend zijn. „Elke kerk vertelt zijn eigen verhaal", zegt Carel van Gestel. dinsdag 24 augustus 2010 B Gewapend met schrijfblok en ca mera trekt Van Gestel - geboren in Zeist maar met Zeeuwse grootou ders - van kerk naar kerk voor zijn boekenserie over godshuizen. In september verschijnt deel IV en daarin staan de kerken van Schou- wen-Duiveland, Sint Philipsland en Tholen centraal. Kerken zijn onderdeel van het landschap. De kerktorens zijn ba kens voor de reiziger. Van Gestel is eraan verslingerd geraakt en heeft die hobby gecombineerd met een andere, fotografie. „Op open Mo numentendag ben ik echt de hele dag op pad om kerken te fotografe ren. Dan maak ik van tevoren een be paalde route en dan heb ik op voorhand ook precies bepaald waf ik wil fotograferen." Het gaat Van Gestel niet alleen de kerk als bouwwerk maar ook om de details waarmee de ene kerk zich van andere onder scheidt. „Een kansel, een bijzonder raam, heiligenbeelden of bijvoorbeeld een geëmailleerd bordje zoals ik dat in de kerk van Kerwerve aan trof en dat aangeeft dat de voorste bank is gereserveerd voor het pre dikantsgezin. Dat is uniek." Van Gestel heeft inmiddels honderden kerken in verschillende delen van Nederland van binnen en buiten gezien. Daarbij heeft hij zich naar eigen zeggen nog nooit verveeld. „Elke kerk heeft zijn heel eigen sfeer", al dus Van Gestel. „En de kerktoren is een verhaal apart. De een staat nog schever dan de ander." Ook voor wat betreft de plaats in het landschap zijn er grote verschil len. „In de Betuwe zie je veel ker ken op terpen. Dat heb je in Zee- ZIERIKZEE - Van Gestel portretteert in zijn boek bekende en minder beken de kerken en belicht ook hun historie. Zoals de geschiedenis van de Nieu we Kerk in Zierikzee die gebouwd werd nadat de majestueuze Sint Lievens Monsterkerk - gebouwd in een tijd dat Zierikzee rijk en machtig was - ver woest werd door brand. De Nieuwe Kerk is vooral karakteristiek. „Tja, het is een wat merkwaardig bouwwerk. Neo-klassiek, maar wel bijzonder." KERKWERVE - Van Gestel neemt ruim de tijd om de kerken die hij bezoekt te bekijken en dat levert verrassende details op. „Soms ben ik met één kerk toch wel anderhalf a twee uur bezig." Bovenstaand geëmailleerd bordje - gemonteerd op de voorste kerkbank - trof de schrijver/fotograaf aan in de kerk van Kerkwerve. „Prachtig klein kerkje, met van die roodbruine banken. Zo'n detail geeft dan net iets extra's." «O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64