8l Handige hulp geeft de m* mm Tuinsproeiers Beregeningsautomaten Artistieke sproeiers Turbinesproeiers dinsdag 24 augustus 2010 Een grote tuin en geen tijd of geen zin om elke avond met een gietertje langs de rozen en de grassprieten te gaan? Dan zijn tuinsproeiers een uitkomst. Tuinsproeiers zijn er in zo veel soorten en maten dat een volledige opsomming ondoenlijk is. In Ne derland zijn diverse goede merken verkrijgbaar, zoals Gardena, Karcher, Rain Bird en Hunter. Zij leveren onder meer de veelvoorko mende nevel- en turbinesproeiers die op deze pagina's worden ge toond. De pop-upversies van deze sproeiers kunnen onzichtbaar wor den gemaakt; na gebruik zakken ze terug in de grond. Andere verkrijgbare modellen zijn cirkel- en zwenksproeiers. Cirkel sproeiers hebben draaibare sproei koppen, waardoor het water even redig wordt verdeeld en er geen plassen ontstaan. Zwenksproeiers zijn ideaal voor het gelijkmatig be sproeien van kleinere rechthoekige ruimtes. Het is aan te bevelen om voor de aanschaf duidelijk op een rijtje te zetten waar en hoe vaak de sproeiers zullen worden gebruikt. Maar voor iedereen is uiteindelijk wel een exemplaar te vinden dat precies aan de wensen voldoet. I~'lll I 0 I I I ~H|.. Met een beregeningsautomaat kan onder meer de tijd, de duur en de frequentie van de besproeiing worden geregeld. Ze wor den gebruikt voor sportvelden en parken, maar kunnen ook voor particulieren een uitkomst zijn. Sommige automaten wer ken op netspanning, andere op batterijen en er zijn zelfs radiografisch bestuurbare beregeningsautomaten. Adviesprijs: vanaf €125,-. door Sven Remijnsen Met de vele regen van de afgelopen weken was er weinig werk voor tuinsproeiers. Maar als het droog is, zijn ze de beste vriend van bloemen, planten en gazon. De Propel'r is het geesteskind van de Belgische ontwerper Jean-Pierre Ga- leyn, die werkt vanuit zijn Trade Winds-atelier in het Oost-Vlaamse Drongen, vlak bij Gent De Propel'r is een elegant uitgevoerd sproeiappa raat van roestvrij staal met een roterende messing draaikop. Deze tuin- sproeier heeft een maximum bereik van 350 vierkante meter. Dankzij de grondpin met pedaal kan de Propel'r overal stevig in onverharde grond worden geplaatst. Het water wordt aangevoerd via een universele snel koppeling. De ontwerper belooft een 'prachtig waterballet'. Adviesprijs: €240,-. Turbinesproeiers verspreiden het water als een soort regengordijn met een straal over het oppervlak, in tegenstelling tot nevelsproeiers. Deze stille, roterende sproeiers zijn ge schikt voor grote ruimtes, zoals het gazon. De professionele modellen worden vaak ge bruikt voor het bewateren van sportvelden en parken. Adviesprijs: vanaf €15,-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44