iol bibliotheek Bibliotheek modernste De openbare bibliotheken staan voor enorme veranderingen. Met dank aan dalende ledenaantallen, de opmars van het elek tronische boek en nu ook nog forse bezuinigingen. „Maar ons bestaansrecht blijft." De bibliotheek in Delft werd vorig jaar uitgeroe pen tot de beste in ons land. Een trendy gebouw met bijzondere ontmoe tingen en verhalen. dinsdag 24 augustus 2010 Van leeszaal tot plug-in-bieb door Niek Opten Een computer met een kluis, veel meer hoeft een bibliotheek in de nabije toekomst mis schien niet meer te zijn. Via internet laat je weten welke boeken je wilt le nen, waarna een medewerker van uit een centraal punt ze in de be veiligde kast stopt. Deze zoge noemde 'plug-in-bieb' is geen fan- tasie, maar volgend jaar werkelijk heid in onder meer Eindhoven. Als proef En misschien nog weer wat later leen je boeken door ze op je e-reader te uploaden. Ge woon thuis. De wereld van de bibliotheek is, op z'n zachtst gezegd, volop in be weging. Het aantal leden is het af gelopen jaar bij veel openbare bi bliotheken weliswaar licht geste gen, maar de negen jaar daarvoor daalde dat tot landelijk 4 miljoen. Het aantal uitgeleende items daal- de in het laatste decennium van 158 miljoen naar 104 miljoen. Daar staat in veel plaatsen een stijging van het aantal bezoekers tegen over. De komende jaren zal er boven dien bezuinigd moeten worden. Niet alleen zal het nog te vormen kabinet minder geld besteden aan de post 'kunst en cultuur', waar bi- bliotheken onder vallen. Ook ge meenten, de grootste geldverstrek- kers aan openbare bibliotheken, moeten hun uitgaven beperken. Directeur Ab de Vries van branche- vereniging VOB is de eerste om toe te geven dat er in de organisa- tie best nog wel wat 'efficiencysla gen gemaakt kunnen worden'. Bin nen het enorme netwerk van zo'n 170 zelfstandige bibliotheekorgani saties gebeuren sommige dingen dubbel. „Maar geef ons dan wel de tijd en de ruimte om dat uit te zoe ken", zegt De Vries. „En laat ons het bespaarde geld dan investeren in nieuwe ontwikkelingen." En houdt de besparingen binnen de perken, want er komt nogal wat op de bibliotheken af, blijkt uit een recente inventarisatie van de VOB. In bijna alle gemeenten drei gen kortingen tussen de 1 en 8 pro cent, met een uitschieter van 25 procent. Dat komt hard aan bij de ze instellingen, die gemiddeld voor zo'n 80 procent van hun fi nanciën afhankelijk zijn van over heidsgeld. Bibliotheken in het land zijn op heel veel manieren bezig om hun positie te bepalen en daarbij te vens de kosten omlaag te brengen. Zo zetten steden als Amsterdam, Almere, Zwolle en Delft sterk in op de functie van ontmoeting, met een fijne catering in opvallen de, hippe gebouwen. Den Bosch sluit enkele nevenvestigingen en gaat collecties onderbrengen bij ba sisscholen. Daar kunnen ook oude ren boeken bestellen en ophalen. In West-Brabant zijn bibliotheken ondergebracht in een filiaal van de Rabobank. In Zeeland heeft de bi bliotheek samenwerking gezocht met de regionale media. De grootste bedreiging van de oor spronkelijke functie van de biblio theken, collecties van papieren boeken beheren, lijkt de opkomst van digitale informatie, waaronder het digitale boek. Om de bibliothe ken daarin een rol van betekenis te laten spelen onderhandelt de stich ting Bibliotheek.nl met uitgeverij en en andere belanghebbenden. Een lastige klus, erkent directeur Peter van Eijk van de stichting. Uitgeverijen staan nog niet te springen om e-boeken uit te ge ven, laat staan om ze te laten uitle nen. Het regelen van de auteurs rechten is ook een hele kluif „Maar als e-readers als de Ipad een stuk goedkoper worden, dan gaat het snel met de e-books. Dan moe ten de uitgeverijen wel", verwacht Van Eijk. De grootste bedreiging is de illega le handel in e-books, zoals down loads vanaf internet de muziekin dustrie een flinke knauw hebben gegeven. „Niemand weet wat het businessplan is over vijfjaar, wat e-books betreft. Ik ook niet. Maar niets doen is geen optie." Eind dit jaar moeten de collecties van alle openbare bibliotheken op internet te raadplegen zijn in een gezamenlijke collectie. Later aange vuld met het bezit van andere bi bliotheken en het beeld- en geluid archief in Hilversum. In de ultieme droom van Van Eijk zijn al die items binnen een paar jaar digitaal te raadplegen. De openbare bibliotheken blijven dan een spil in de informatievoorzie ning. De fysieke bibliotheek zal echter niet verdwijnen, leert een rondje langs mensen die in de branche werkzaam zijn. De meerwaarde nu en in de toekomst ligt in de vier O's: ontspannen, ontmoeten, ontdekken en ontwikkelen. De bi bliotheek als huiskamer van een plaats, een plek waar peuters de liefde voor het woord wordt bijge bracht, waar jonge kinderen leren informatie opzoeken en verwer ken en pubers uileg krijgen over de vele valkuilen van internet en andere media. Om maar wat voor- beelden te noemen. „Ons bestaans recht blijft. Het maatschappelijk belang van bibliotheken is enorm, zeker met onze kenniseconomie", stelt VOB-directeur De Vries. Alle digitale ontwikkelingen ten spijt zal de bibliotheek in 2020 nog veel fysieke boeken in huis hebben, verwacht De Vries. „Niet alle boeken zullen gedigitaliseerd worden, omdat er te weinig vraag naar is of omdat ze als boek het beste tot hun recht komen. De be leving van een boek, het papier, de geur, blijft bij het lezen van fictie belangrijk. Zeker bij mensen die nu boven de twintig jaar zijn." Ongestoord geeft een moeder haar dreumes een fruithapje in het Prentenkabinet, naast haar oudere dochter die een boek je leest. In DOK, de kleurrijke bibli otheek in Delft, mag de bezoeker overal eten en drinken. „Er gaat weieens een kop koffie over een boek", zegt Mark Borneman, hoofd marketing en communicatie van DOK. „Maar we hoeven nu niet de hele dag te letten op drin kende en etende mensen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10