81 buitenland Verboden Australië liefde in Gazastrook Rijk worden van vechtkrekels in China Denktank: rente gaat fors stijgen Ophef over actie tegen Assange HUWELIJK 'Hier ben ik gelukkig' VERKIEZINGEN Regerende Labor Party en rechtse Iran toont onbemande bommenwerper maandag 23 augustus 2010 LONDEN - De rente in Groot-Brit- tannië en andere ontwikkelde lan den kan de komende jaren explo sief gaan stijgen. Dat stelt het in vloedrijke Engelse onderzoeksinsti tuut Policy Exchange. Nu staat de Engelse rente op 0,5 procent en die in de eurozone op 1 procent. Maar het cijfer zou in 2012 volgens Policy Exchange kunnen zijn geste gen tot 8 procent. Hoofdeconoom Andrew Lilico van Policy Exchange verwacht dat bin nenkort een tweede recessie volgt. Daarna komt echter een forse op bloei met zeer snelle groei. Die wordt onder meer gevoed door de bezuinigingsmaatregelen die de overheden nu veelal nemen. De economische 'boom' genereert dan een sterke behoefte aan geld en krediet. Het is dan niet onwaar schijnlijk dat de overheden de geld persen laten draaien, waardoor de inflatie flink zal stijgen. Die zou over een paar jaar op kunnen lo pen tot zo'n 10 procent, aldus Lili co. Om de inflatie te dempen, zal de centrale bank zich genoodzaakt zien tot een zeer sterke renteverho ging. Op dit moment bedraagt de inflatie in Groot-Brittannië al 3 procent op jaarbasis. Dat is een procentpunt hoger dan de richtlijn van 2 procent. President Mervyn King van de Britse Centrale Bank liet onlangs weten dat hij 'verbaasd' was over de sterke inflatie, maar volgens hem worden de prijzen gestuwd door 'tijdelijke factoren'. STOCKHOLM - Het Zweedse Open baar Ministerie (OM) verdedigt het besluit om tegen de oprichter van WikiLeaks, Julian Assange, een arrestatiebevel wegens ver krachting uit te vaardigen om de stap een dag later weer terug te draaien. Dat meldde de BBC giste ren. Hij werd gezocht in verband met twee verkrachtingszaken. Twee vrouwen, rond twintig en dertig jaar, zouden vrijdagavond naar de politie zijn gestapt om hun ver haal te doen. Tegen de een zou As sange vorig weekend in het zuiden van Stockholm seksueel geweld hebben gebruikt, de ander zou dinsdagochtend zijn verkracht in de nabijgelegen stad Enköping. De 39-jarige Australiër Assange zegt gewaarschuwd te zijn voor 'vuile trucjes' na de publicatie van duizenden documenten van het Amerikaanse leger over de oorlog in Afghanistan. Volgens het OM is er geen enkele fout gemaakt. Het OM vaardigde het arrestatiebevel vrijdagavond uit, waarna het door een hogere functionaris zaterdag weer werd in getrokken. De hoofdaanklager die de zaak zaterdag overnam had ge woon 'meer informatie' tot haar beschikking dan de assistent-aan klager van vrijdag, aldus het OM. Een vrouw van joodse kom af is door haar familie aan de kant gezet toen ze trouw de met een Palestijn. Maar de liefde overwint, ook in de Gazastrook. door onze correspondent Ad Bloemendaal Dalia Hamdad (47) maakt geen geheim van haar Israë- lisch-joodse afkomst, al timmert ze er ook niet mee aan de weg. Met haar wijnrode hoofd doek en traditionele Palestijnse ge waad is ze een anonieme verschij ning in Gaza-stad. Wat het gezin Hamdad onderscheidt, zijn de na men van de kinderen. De jongens heten Adam en Rafi, de meisjes Ni cole en Varda. „Niet specifiek Ara bisch en niet specifiek He breeuws," zegt Imad (49), Dalia's Palestijnse echtgenoot. Israëliërs mogen al jaren de Ga- zastro'ok niet binnen. Als ze wil kan Dalia terug naar Israël maar Dalia Hamdad (rechtsonder) met haar man Imad en drie van haar vier kinderen. dat is dan absoluut een enkele reis. „Imad mag de Gazastrook niet uit en zonder hem ga ik niet," zegt ze vastbesloten. „Trouwens: wat moet ik in mijn eentje in Israël? Mijn huis staat hier en hier ben ik gelukkig." Dalia is geboren in Tel Aviv in een Joods gezin met negen kinderen. Hun buurman, een aannemer, werkte nauw samen met Imad Hamdad uit Gaza. Zoiets was des tijds nog normaal. „Dalia kwam opvallend vaak langs als ik bij de buren was," lacht Imad. „Ik zag haar, zij zag mij en we raakten ver liefd." Toen het stel in 1987 huwelijks plannen ontvouwde, was de boot aan. Dalia: „Trouwen met een mos lim was voor een joodse vrouw on bestaanbaar, vonden mijn ouders. Maar het is mijn leven. Liefde heeft niets te maken met politiek of godsdienst. Ik zie ons huwelijk als een brug naar vrede." Haar joodse familie verstootte haar min of meer. Voor de Pales tijnse familie was het huwelijk geen probleem. Een paar jaar gele den is Dalia moslima geworden. De communicatie met Israël blijft moeizaam. „Dalia's familie heeft me geld geboden om haar te laten gaan," zegt Imad. „Ze zeiden: noem maar een bedrag. Maar ik houd van mijn vrouw en ze is niet te koop." De laatste jaren is er af en toe telefonisch contact met haar broers en zusters. „Maar al leen als ik zelf het initiatief neem. En ze willen ons niet financieel helpen." De machtsovername door Harnas heeft de Hamdads niet bang ge maakt. Imad: „We bemoeien ons niet met de politiek en we laten ie dereen met rust die ons met rust laat. We hadden geen last van de vorige regering en nu hebben we geen last van Harnas." Onafhankelijke volksvertegen woordigers en een lid van de groene partij moeten een nieu we regering aan een meerder heid helpen. Pas als definitieve uitslag be kend is, blijkt wie mag probe ren een regering te vormen. CANBERRA - De kiezers in Australië hebben hun politieke leiders dit weekeinde opgezadeld met een las tige klus. Voor het eerst in zeven tig jaar haalde géén partij de abso lute meerderheid. Enkele onafhan kelijke parlementariërs en een van de groene partij gaan nu een sleu telrol spelen bij de vorming van een nieuwe regering. De regerende Labor Party van pre mier Julia Gillard was de grote ver liezer, bleek gisteren uit voorlopige uitslagen. De partij bleef met 50,7 procent van de stemmen welis waar de grootste, maar dat levert waarschijnlijk niet meer dan 73 ze tels op in het 150 zetels tellende parlement. Het conservatieve blok van de Liberale en de Nationale Partij van de verrassend sterk pres- TEHERAN - De Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad (derde van links) heeft gisteren de eerste in Iran gebouwde onbemande lange-af- standsbommenwerper getoond. Het is de bedoeling van de Karrar, of aanvaller, om 'de vijand verlamd op zijn basis te houden', zei hij. door onze correspondent Remko Tanis Wu Moxiao met krekels. SJANGHAI - De spanning in China loopt op nu het nieuwe krekel- vechtseizoen voor de deur staat. Voor duizenden euro's worden spelers ingekocht, die met speciale voeding worden klaargestoomd voor de strijd. Lou Minli (51) heeft zijn krekels na men gegeven, die geen twijfel la ten over hun vechtkracht. 'Super Lange Tanden'. 'Groen Groot Hoofd'. 'Roodtand'. De krekels zit ten elk in een rond, grijs bakje met een minuscuul schaaltje voeding: water en wat rijstkorrels. Lou handelt al dertig jaar in kre kels in Sjanghai. Op de deur van zijn kraam op de krekelmarkt han gen foto's van twee van de beste krekels die hij ooit verkocht. „Die generaals hebben gevechten gewonnen", vertelt Lou, terwijl hij met een strohalmpje krekels test. Door ze er in het gezicht mee te prikken, worden de beesten kwaad en laten ze hun tanden zien. „Hoe groter de tanden, hoe beter. Een groot hoofd, een dikke nek en stevige poten maken een krekel nog duurder." Het topduo is verkocht voor dik 4000 euro. De topkrekel in Sjang hai is op dit moment 9000 euro waard. Al eeuwen is China elke herfst in de ban van krekelgevechten. Au gustus is het allerbelangrijkst: dan worden de wilde krekels gevangen en probeert iedere krekelgek het beste dier in handen te krijgen. In het hele land vinden in september en oktober toernooien plaats. Op campingtafels worden plastic, ova le arena's geplaatst waarin de diertjes vechten. „Elke arena is twee sigarettenpakjes lang, een pakje breed en een hoog", legt Wu Moxiao (48) uit. Wu, op de markt op zoek naar een topkrekel, leeft van het geld dat hij inzet op de gevechten. De krekel die als eer ste de arena uitspringt, heeft het gevecht verloren. De traditie wil dat het dier daarna nooit meer vecht. „Een dier dat verliest gaat hup", gebaart Wu, terwijl hij z'n hand over zijn schouder gooit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8