Vervuiling zit meters dieper Reynaert als schalkse 121 zeeland aan overlast in de Frans Halsstraat College steunt raad tegen windmolens Bestuurder moet auto inleveren almanak Sonja Provincie wil tests doen op stort Kanaalpolder AMBACHTELIJK WEEKEND Meer dan 400 ambachtslieden, kunstenaars maandag 23 augustus 2010 door Eugène Verstraeten PHILIPPINE - De vervuiling van de voormalige stortplaats in de Kanaal polder bij Philippine zit veel dieper dan gedacht. Dat hebben boringen uitgewezen. „We hebben ter plaatse sonderin gen gedaan en op vijftien tot negen tien meter diepte zitten grote con centraties vervuiling", zegt Peter Brand van de afdeling milieu van de provincie. „Dat betekent dat we ons meer moeten concentreren op de dieper liggende laag." Een bureau onderzoekt of een proef gestart kan worden met zoge heten chemische oxidatie, waarbij de verontreiniging wordt verbrand met zuurstof. Volgende maand wordt bekend of zo'n proef moge lijk is. Die zou dan kunnen starten in oktober. Brand: „Dan duurt het nog een paar maanden voordat we weten of het technisch en finan cieel haalbaar is om de vervuiling op deze manier te bestrijden." Inmiddels zijn de eerste resultaten bekend van andere proeven om het verontreinigde grondwater aan te pakken. Er worden verschillende materialen getest op hun zuiveren de werking op het verontreinigde grondwater. Het gebruik van een compostlaag werkt in ieder geval niet. „Van turf weten we nog niet of het goed door laat, maar het wa ter is wel goed schoon", zegt Brand. „Als de vervuiling door de turf wordt geabsorbeerd, raakt die op een gegeven moment verzadigd. Maar als de verontreiniging wordt omgezet, biedt de methode met veen mogelijkheden." De proef is nu met een paar maanden ver lengd. Het eerste gedeelte van het saneringsplan, het afdekken van de stortplaats met lagen grond en houtsnippers, is inmiddels goedge keurd. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen heeft met met een groep jon geren afspraken gemaakt over de overlast die ze veroorzaken in de Frans Halsstraat. Sinds alle bewo ners van de straat daarover zijn geïnformeerd via een brief zijn er geen meldingen van overlast meer geweest. Het afgelopen jaar kwamen er bij de politie en de gemeente wel veel klachten binnen over jongeren. Ook de wijkraad heeft: bij de ge meente aandacht gevraagd voor de problemen. Naar aanleiding daar van zijn er gesprekken gevoerd met jongeren, hun ouders en be- door Eugène Verstraeten Reynaert de Vos als schalk se muze van kunste naars, ambachtslieden en hobbyisten in het Waasland en Zeeuws-Vlaanderen. Dat was de rode draad die dit jaar door het 31e Ambtelijk Weekend liep. Veel van de meer dan 400 deelnemers lieten zich door het be faamde dierenepos inspireren, maar het was niet voor iedereen zo gemakkelijk om op dit thema in te spelen. „Ik ben vooral landschapsschilder en dan kun je daar niet zoveel mee", zegt beeldend kunstenaar Jo- han van Waes uit Heikant. Hij ont vangt de bezoekers in zijn nieuwe galerie. Op één van de geëxposeer de schilderijen zie je Reintje door het landschap wandelen. woners van de Frans Halslaan. De jongeren ontmoeten elkaar graag in de buurt waar ze opgroeien, maar weten dat hun aanwezigheid ook jongeren uit ander buurten aantrekt. Daardoor ontstaat er overlast. De jongeren gaan samen met een jongerenwerker en de wijkcoördi nator van de gemeente op zoek naar een andere hangplek. Er is af gesproken dat de jongeren zullen proberen in de tussentijd de huidi ge plek in de Frans Halslaan in or de te houden en de overlast te be perken. Omdat het nog niet zo eenvoudig is een alternatieve plek te vinden, vraagt de gemeente de bewoners om mee te denken. Dit jaar streeft organisator Toeris me Waasland er naar om de deel nemers aan het Ambachtelijk Weekend zoveel mogelijk op een een aantal locaties samen te breng en. Dat scheelt de bezoekers een hoop kilometers rijden en zoeken naar individuele adresjes. Boven dien ziet het er ook meteen gezel lig uit en kunnen er gezamenlijk wat nevenactiviteiten worden ge houden. Al is het alleen maar de bezoekers voorzien van een natje en een droogje. Zo hebben zich op wolboerderij Blij Bezuiden in Koe wacht verschillende kunstenaars, ambachtslieden en hobbyisten ver zameld. Een spingroep maakt een pelgrimstas voor Reintje. Op fruit- teeltbedrijf Vereecken bij Vogel waarde kunnen kinderen mee doen aan een speurtocht met de sluwe vos als onderwerp. „Het is wel gezellig zo met verschil lende mensen op één locatie", zegt Bets de Visser. Ze is met nog zes anderen neergestreken in de Axelse watertoren. Op zich al een heel aantrekkelijke locatie. Bets doet al voor de tiende keer mee aan het Ambachtelijk Weekend met haar poppen van zelfharden- Marleen van de Velde maakt fraaie sieraden van oude fietsbanden. TERNEUZEN - Een 40-jarige automo bilist uit Terneuzen is zijn auto voorlopig kwijt. De man werd za terdagavond in de Brugstraat in Terneuzen aangehouden door de politie voor rijden onder invloed. Bovendien had de man nog een rij ontzegging. De Terneuzenaar had ruim drie keer de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken. Zijn Ze lag heerlijk uitgestrekt op haar badhanddoek te lezen, op het Bad- strand in Vlissingen. Een appeltje er bij, waarvan ze af en toe een hap nam. Want het boek was spannend. Als dan ineens aan de andere kant van je appel ook gehapt wordt, ben je verbaasd. Zo ook deze Zeeuwse. Twee kraaloogjes keken haar par- m mantig aan vanaf de andere kant auto is meegenomen naar het poli tiebureau en hij ontving proces verbaal. In de nacht van zaterdag op zon dag hield de politie rond 2.20 uur op de Oude Drydijck in Sint-Jan- steen een 20-jarige inwoner uit de gemeente Hulst aan wegens mis handeling. De man was betrokken bij een vechtpartij en is ingesloten. Tip? redactie@pzc.nl van de appel. "Lekker hé?", leek ze te denken. De meeuw deed nog een uit haal naar de lekkernij. Haar voor keur voor het gezonde tussendoortje leverde haar de bijnaam Sonja op, ontleend aan de dame die dweept met gezonde maaltijden. Een schijt-aan-Sonja-dag had de meeuw niet, want ze bleef de rest van de middag trouw bij de handdoek. MEEST GELEZEN 1. Vrouw uit Sluis overleden 2. Bos Braakman Zuid uitgebreid 3. Toedracht ongeval onduidelijk ZEEUWSE KELDER Het voetbalseizoen staat voor de deur, ook voor de lagere elftallen. Zie: www.pzc/nl/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Op het grondgebied van de gemeente Terneuzen zijn nu wel genoeg windmolens gereali seerd. Nu is het de beurt aan ande re gemeenten om windturbines binnen hun grenzen te halen. Een brief met woorden van die strekking sturen burgemeester en wethouders van Terneuzen naar de minister van VROM en naar Gedeputeerde Staten. Het college stemt daarmee in met de motie die voor de zomervakan tie door de Terneuzense gemeente raad is aangenomen op initiatief van PvdA-er Gijs van den Berg. Dit naar aanleiding van een noti tie van VROM dat er de komende tien jaar 125 grote windmolens in Zeeland en ook in Terneuzen ge plaatst moeten worden. In Terneuzen is op een klein ge bied veel chemische en zware in dustrie aanwezig. De gemeente doet er alles aan om wonen en werken op een uitgebalanceerde wijze te laten samengaan. „Wind molens passen niet in dit con cept", vindt het gemeentebestuur. Bij de komst van de grote molens in de Koegorspolder heeft de ge meenteraad destijds al gezegd dat er niet meer windturbines toegela ten worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 84