'Van ons mag je het volgend 121 zeeland Thools dictee moet een Vosmeers evenement Doudeijns is de beste - pijproker Rommelmarkt brengt 240 euro op voor Ghana DRAAIORGELFESTIVAL De afgelopen week vond in Goes voor de tweede keer een draaiorgeltentoonstelling plaats. Net als in 2006 werd die op zaterdag afgesloten met een succesvol draaiorgelfestival. Weblogs van onze redacteuren vindt u op www.pzc.nl/blogs maandag 23 augustus 2010 In de Grote Kerk konden bezoekers miniatuurorgels bekijken. door Rob Paardekam Het is nu of nooit, moet Rien Tholenaar hebben gedacht. De inwoner van Oud-Vossemeer liep al enkele jaren rond met het idee om een Groot Thoolse Dictee te organiseren, maar het kwam er gewoon nooit van. Het huidige feestjaar - 6oo jaar Oud-Vosse- meer - is echter een uitgelezen mo ment om er toch maar eens mee te beginnen. En dus vindt op woensdag 3 no vember de eerste editie van het evenement plaats. Tholenaar spreekt met nadruk over 'de eerste editie', want als het aan hem ligt volgen er nog veel meer. „Het dic tee gaat elk jaar op de eerste woensdag van november plaatsvin den." De initiatiefnemer kwam op de eerste woensdag van novem ber, omdat die dag dit jaar op 3 no vember valt. En juist op die datum werd 600 jaar geleden de oprich tingsakte van Oud-Vossemeer on dertekend. „We wilden iets doen met deze datum", vertelt Thole naar. „Na lang wikken en wegen hebben we besloten om het dictee die dag te houden." Omdat het taai-evenement dit jaar deel uitmaakt van het feestjaar, is een tekst opgesteld die gaat over 600 jaar Vosmeer. De volgende ja ren zal elke Thoolse kern wel een keer de revue passeren. „Maar het dictee wordt wel elk jaar gehou den in Oud-Vossemeer", bena drukt de bedenker. „Het moet echt iets van ons dorp blijven. We hebben al een paar mooie jaarlijk se evenementen. Ik hoop dat het dictee er ook één wordt." Tholenaar is als eigenaar van een communicatiebureau bijzonder goed met taal en ook spreekt hij een aardig woordje Zeeuws. Toch heeft hij zich voor het dictee om ringd met mensen die nog veel be ter zijn met de streektaal. Zij heb ben de tekst opgesteld. Ook is een schrijfwijzer gemaakt, die alle deel nemers vooraf krijgen overhan digd. „Want er is nogal eens discus sie over welke schrijfwijze nou gangbaar is in het Zeeuwse dia lect", verklaart Tholenaar. „In de schijfwijzer leggen we uit welke re gels wij zullen hanteren." Maximaal twintig mensen kunnen straks meedoen aan de eerste edi tie van het evenement. Onder hen bevinden zich vijf prominenten. Andere Tholenaren kunnen zich inschrijven voor de resterende plekken. Schroom hoeven ze vol gens Tholenaar niet te hebben. „Niemand wordt afgekraakt. Het wordt gewoon een leuk en amu sant evenement, waarbij we op een speelse manier willen stilstaan bij de schoonheid van de Zeeuwse streektaal." De initiatiefnemer hoopt overi gens straks veel meer mensen te kunnen begroeten dan enkel de deelnemers. Op de tribune van het dorpshuis kunnen een paar honderd toeschouwers plaatsne men. Met hen wordt in de pauze ook een taalspel gespeeld. Kaartjes KLOOSTERZANDE - Zorgvuldig stop pen de elf deelnemers aan het eer ste Zeeuws-Vlaams kampioen schap kleipijproken een plukje ta bak in hun stenen rookgerief en houden er voorzichtig een lucifer bij. Gezeten onder een paar party- tenten laten ze met korte trekjes het vuur telkens even opgloeien. Want als de pijp dooft is het afgelo pen. Het record kleipijproken staat op meer dan tweeënhalf uur, maar tijdens het Bernardusfestijn in Kloosterzande zijn er na een ruim half uur nog maar drie deelnemers over. „Dat komt omdat we hier buiten roken", zegt Hans Becke- ringh, 'Dutch Master of Pipesmo king' 2006 en 2008. Uit zijn pijp kringelt nog steeds rook. Meestal wordt er in een kleipijp ongesaus de baaitabak gerookt, maar nu is gekozen voor een wat vettere ge sausde soort. „Anders zouden we heel snel kaar zijn", weet Becke- ringh. Hij paft van 's morgens tot 's avonds. „De lekkerste pijp is net na het ontbijt. Heerlijk, pijprokers zijn echte levensgenieters." Uiteindelijk wordt hij tweede, ach ter Koos Doudeijns van het Dordt- se Pijproockersgilde. Zijn pijp brandt 56 minuten en 13 secon den. Hij krijgt uit handen van voorzitter Cor Crans van de Neder landse Federatie voor Pijproockers de wisseltrofee. Voor volgend jaar hebben nu al Vlaamse pijprokers gilden hun deelname toegezegd. A GOES - Een buurtrommelmarkt op de Opril Westwal in Goes heeft za terdag 240 euro opgebracht voor de Stichting Weeshuis Nyamekye in Ghana. Initiatiefnemers Clara Brouwer en Peter Dirkson, die vandaag naar Ghana vertrekken, kunnen met dat geld een deel van de kosten be talen voor de zorgverzekering van 65 wezen in het tehuis. De enige inkomsten komen uit het kostgeld van vrijwilligers. Er dreigen daar om tekorten, ook om de verzorg- sters te betalen, die met een dollar per dag tevreden zijn. Met geld van de stichting is ook een school tje opgezet Steun is welkom op banknummer 0421450657 van Stichting Weeshuis Nyamekye. 1ProRail werkt aan spoor en perron. 2. Huisartsen sturen tuk-tuk op pad. v 3. Fruitige optocht in Oudelande. STUUR TIPS NAAR bevelanden(s>pzc.nl KOPJE door Rob Paardekam Goes heeft de smaak te pakken deze zomer. Vrijwel alle evenemen ten trekken bijzonder veel bezoekers naar de stad. Twee weken geleden ontving de merk- lappententoonstelling in de Grote Kerk zijn tienduizendste bezoeker en nu heeft ook de draaiorgelexpo sitie - in diezelfde kerk - achtdui zend mensen op de been weten te brengen. Een prestatie van jewelste, want de tentoonstelling heeft maar een week gelopen. Met name afgelo pen zaterdag was het erg druk. Toen waagden liefst drieduizend mensen een bezoekje aan de kerk om al die orgelpracht te bekijken. Ook op straat kon het publiek niet om de draaiorgels heen. Twaalf or gels verspreidden zich door de bin nenstad om hun vrolijke deuntjes te laten horen. „Het was een prach tige dag", blikt organisator Jan Valkier terug. „Mooi weer, veel pu bliek. Alles zat mee." Nou ja, op één ding na dan. Eigenlijk zouden er vijftien draaiorgels spelen in de stad, maar twee daarvan zijn zater dagochtend in de Vlaketunnel door hun as gezakt. „Dat was nog een hoop gedoe", stelt Valkier. „De orgels zijn niet meer in Goes kunnen komen. Verder was één ei genaar ziek, zodat we nog twaalf orgels overhielden. Het was een heel klein smetje op een verder ge slaagde dag." Valkier raakte besmet met het or gelvirus toen hij een aantal jaar ge leden een festival in het Duitse Trier bezocht. Hij vond het prach tig. 'Dat gaan we ook in Goes doen', dacht hij. Valkier wist een maker van mini-draaiorgels uit Bergen op Zoom zover te krijgen dat hij zijn collectie wilde laten zien in het Goese stadhuis. Dat was in 2006. Dit jaar was de ten toonstelling veel uitgebreider. Daar om moest worden uitgeweken naar de Grote Kerk. Daar waren onder meer straatorgels, hand draaiorgels, miniatuurorgels, piano la's en triola's te zien. Zaterdag werd in de kerk ook nog een con cert met draai- en kerkorgel gege ven. Daar kwamen vijfhonderd mensen naar luisteren. Als het aan Valkier ligt, krijgt het evenement ooit nog wel een derde editie. Aan de eigenaren van de draaiorgels zal het in elk geval niet liggen. „Zij waren zaterdag dolen thousiast", weet de organisator. „Vanuit het publiek kregen ze lou ter positieve reacties. Ze zeiden nog: 'Van ons mag je het volgend jaar weer organiseren.' Nou ben ik dat niet van plan, want dat is wel heel snel. Misschien kunnen we het over een paar jaar weer doen." 's Ochtends verspreidden de orgels zich door de stad. foto Rob Paardekam Zelf een slinger aan de orgeltjes geven mocht ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68