12 I zeeland 'Als het te lang gaat duren komen de T Rijkswaterstaat gaat verder met volgende fase in bedienen op afstand HMKHB Probleemloze Omloop van Goeree Laatste toeristendag van seizoen TOPSHUIS Vier Zeeuwse recreatiesluizen worden op afstand bediend, de vier grote sluizen volgen binnenkort korting op voetbalschoenen' Sluizen in Zeeland Centrale Greve''ngens!u's, maandag 23 augustus 2010 Via camerabeelden is exact te zien wat zich in de sluizen afspeelt. De vier recreatiesluizen in Zee land worden op afstand be diend. In het Topshuis, een ge bouw van Rijkswaterstaat op het voormalig werkeiland Neeltje Jans, is daarvoor een bedienings ruimte ingericht. door Melita Lanting Ogenschijnlijk heerst een serene rust in het Topshuis. In de ruimte waar beeld schermen domine ren hangt nog vaag de geur van een maaltijd. Achter de schermen zitten drie mannen zwijgend naar de beelden te kijken. Op de scher men zijn live-videobeelden te zien van de sluizen en dan wordt duide lijk dat het alles behalve rustig is. Het is topdrukte in de Zeeuwse re creatiesluizen. De jachten, rubber boten en luxe zeilboten varen af en aan. Van de Oosterschelde naar het Grevelingenmeer, de Ooster schelde of de Noordzee. Op alle beeldschermen wemelt het van de bootjes. Krakend komt het geluid van een schipper bin nen via de marifoon. Het is een boodschap voor een sluis die nog niet op afstand bediend wordt. Vanuit het Topshuis worden nu de Grevelingensluis (Bruinisse), de Zandkreeksluis (Zandkreekdam tussen Noord- en Zuid-Beveland), de Roompotsluis (Neeltje Jans) en de Bergsche Diepsluis in de Oester- dam (nabij Tholen) bediend. In de zomermaanden is de Greve lingensluis het drukst, op de voet gevolgd door de Zandkreeksluis. Op beide sluizen lopen in de zo mermaanden stewards, om de schuttingen in goede banen te lei den. Ze zijn de ogen en monden van de operators (sluismeesters) en ze staan dan ook continue met elkaar in verbinding. „Ja, ja vaart u maar door. Aanslui tend alstublieft. Wilt u nog een stuk doorvaren? Jawel dat lukt wel, geen probleem." De stewards op de Grevelingensluis hebben geen rustig vakantiebaantje. Het is aanpoten. Hard roepen, af en toe streng toespreken, trossen aanne men of een schip manen om door te varen. Ze hebben weinig rust op zonnige zomerse dagen. Alleen als er geschut wordt, kunnen ze even uitpuffen. Daarna moeten alle bo ten weer op een ordentelijke ma nier naar buiten en begint het ver haal van het passen en meten om zoveel mogelijk schepen tegelijk te schutten weer van voren af aan. erug naar het Topshuis. Daar is - ondanks de drukte - nauwelijks sprake van eni ge spanning. Zelfs wanneer een sluisdeur in de Zandkreekdam niet wil bewegen wordt er in alle rust gewerkt. suiuue Het is juist de kleinste sluis - de Bergsche Diepsluis - die nog het meeste werk geeft. De sluis is smal, klein en heeft geen bypass. Dat betekent dat de brug over de sluis is gestremd voor het wegver keer als de boten in of uit de kolk varen en dat besef lijkt niet bij alle booteigenaren doorgedrongen. „Het tweede jacht in de sluis, wilt u doorvaren?", zegt de operator vanuit het Topshuis in een micro foon. Zijn stem klinkt luid en dui delijk door luidsprekers in de sluis. Tergend langzaam komt er bewe ging in de boot en dan kunnen an dere jachten ook de sluis binnenva ren. Maar ook dat verloopt niet vlekkeloos. „Het derde jacht, wilt u aan stuurboord afmeren?" Geen reactie. Een vierde jachtje probeert ook nog binnen te varen maar kan niet ver genoeg komen en dus slui ten de sluisdeuren niet. De operator blijft rustig. Hij kijkt stoïcijns naar het scherm en doet niets. Na minuten lang wachten komt er beweging in de kolk. Schip één gaat wat naar voren, evenals schip twee. Daardoor kan schip drie naar de rechterkant en kan schip vier eindelijk binnenva ren. De hele operatie heeft zeker tien minuten geduurd voor het schutten kan beginnen. „Ach, als het lang gaat duren komen de mensen vanzelf wel in actie." zie video www.pzc.nl ZIERIKZEE - De laatste Zierikzeese toeristendag van dit seizoen is aan staande dinsdag. De kramen met de meest uiteenlo pende koopwaar staan die dag weer opgesteld in het centrum. Van kleding tot speelgoed en lekke re hapjes. De braderie trekt altijd dKJKJV DKMtccr Voetballers starten het seizoen met veel voordeel Tegen inlevering van deze advertentie nmammam §mem pumn Eind 2011 of begin 2012 wordt de bediening van sluizen op afstand vanuit het Topshuis uitgebreid met de drie grote be roepsvaartsluizen. Dan worden de Kreekraksluis, Hansweert en de Krammersluizen ook centraal be diend. De bediening van de zeesluis van Terneuzen wordt samengevoegd met de bediening van de twee bruggen (Sluiskil en Sas van Gent) en de begeleiding van de scheep vaart op de Westerschelde. Daarmee wordt de efficiency-ope- ratie voor de sluizenbediening door Rijkswaterstaat in Zeeland af gerond. Een operatie waarbij zo'n 50 fte's zijn bespaard en de service verlening voor met name de klei ne sluizen is verbeterd. „We zijn naar een 24-uurs bediening ge gaan", zegt Daan Roelse, coördina tor bediening Zeeuwse Delta. De operatie heeft voor de mensen veel gevolgen gehad. De sluiswach ters zijn na soms tientallen jaren alleen werken van 'hun' sluis afge haald en kregen allerlei trainingen om klaar te zijn voor het geauto matiseerde werk. Nu zien ze de boten alleen op een beeldscherm. Het project op af stand bedienen is een landelijke pi- lot. Als het hier goed blijkt te wer ken, wordt het misschien ook el ders in Nederland toegepast. Rijks waterstaat Zeeland hoopt stiekem dat het Topshuis een centrale post wordt voor een groot deel van Ne derland, net als bij de verkeersbe- geleiding. Ze zijn er in ieder geval klaar voor. De ruimte is er, de kle dingkasten staan al klaar en ook de technische infrastructuur is aan wezig. Ondertussen wordt ook overleg ge voerd met andere partijen, zoals gemeenten en provincie. Ook die sluizen kunnen eenvoudig vanaf Neeltje Jans worden bediend mmBmtmimÊÊÊmBm veel publiek. Voor de creatievelin- gen is bij de Dikke Toren een spe ciale hobby en creamarkt. De Schuithaven wordt extra gezellig door optredens van Zuid-Ameri kaanse muzikanten. De toeristendag start om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. OOLTCENSPLAAT - „Het was een perfecte Omloop." De organisatie van de monsterwandeltocht is te vreden. Van de 390 deelnemers aan de 100 kilometer zijn 83 uitge vallen, en dat is minder dan vorig jaar. Het was droog, de hitte viel mee en daarom hoefde de organi satie geen extra water in te zetten waar wel rekening mee gehouden was. Ook de nachtelijke uren ver liepen zonder problemen. De meeste uitvallers waren in Stellen dam, rond middernacht. In de vroege ochtend (rond vieren) viel de tweede slag bij Ouddorp. De meeste lopers waren sneller bin nen dan vorig jaar. Van de 20 Zeeuwen die zijn gestart hebben zeventien deelnemers de tocht uit gelopen. foto Izaak Verkeste Lopers op de dijk langs het Grevelingenmeer. foto Izaak Verkeste Een steward begeleidt de plezierboten in de Grevelingensluis in Bruinisse. 1 bediening Bruinisse Riikswaterstaat werkt vanuit Topshuis aan centrale bediening „J. van de Zeeuwse sluizen. - Zandkreeksluis, j Krammersluizen, Zandkreekdam Al op afstand bediend In 2012 op afstand bediend Sluis Hansweert, O Kanaal door Zuid-Beveland Besturing wordt samengevoegd Kreekraksluis,! Rilland Brug Sas van Gent -c Brug Sluiskil v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52