zijn paraat en komen eraan! mosselman uit 1900 In een kajak op zoek naar zeehonden Als vrijwillige opstapschipper werkt Luuk Scheers op donderdagochtend bij de KNRM maandag 23 augustus 2010 O Gelukkig, gered... Ik weet dat dit Barry van Bommel (27) is - vandaag strandwacht coördinator bij de vrijwillige Reddingspost de Banjaard van de Reddingsbrigade Domburg - en dat mijn verdrinking maar gespeeld was. Vrij willigers Edwin Beusen (35) en judith Bek (26) varen ook mee tijdens de oefening. Ik stel mij voor hoe opgelucht een, overmoe dige of pechhebbende, zwemmer in nood moet zijn om daadwerkelijk geholpen te worden door dit gezelschap. De Reddingsbrigade en de Koninklijke Ne derlandse Reddings Maatschappij (KNRM) vullen elkaar goed aan. Bij de KNRM was ik die ochtend op bezoek om erachter te komen wie er klaar staan voor degene in nood. „Wij staan paraat; twaalf maanden per jaar, zeven dagen per week en vier-en-twintig uur per dag", vertelt Luuk Scheers (55), vrijwillige opstapschipper bij reddingsstation Neeltje Jans van de KN RM. „Toeristen zien ons normaal niet en merken pas wat als het mis gaat." Scheers leidt mij rond op het reddingssta tion bij Neeltje lans. Hij is al vrijwilliger sinds augustus 1987. Voor een vrijwilliger van de KNRM is steun van thuis en de vas te werkgever essentieel „In wezen zit je te wachten tot de pieper gaat. Je moet een beetje gestoord zijn om dit te doen. Prettig gestoord dan." Hij maakt gelijk duidelijk dat het niet altijd zonneschijn is. Soms zijn er ook echt se rieuze voorvallen die niet altijd goed aflo pen. „Zoals een oud-beroepsschipper wel eens zei: 'Wij worden naar plaatsen ge stuurd waar een ander juist graag vandaan wil komen.'" En dat zij dan ook echt naar die plekken gaan, dat blijkt. „Wij zeggen nooit nee, zo ver ik mij kan herinneren zijn wij altijd het water opgegaan. Ook worden er nooit kosten in rekening ge bracht maar wel vragen wij om een vrijwil lige donatie." Scheers heeft de laatste jaren een verschui ving gezien in de mentaliteit van de gered denen. „Sommigen vinden het vanzelfspre kend dat zij gered worden. Dan breng je ze aan wal en kan er geen 'dank je wel' van af." Maar daar maakt hij zich niet druk om. „Dan kan je beter gelijk stoppen." tie. Zo is een miniatuur zeehaven uitgezet in de vitrine. „Ik ga niet eens beginnen aan scheepjes tellen", zegt Barend. Vroeger bestond de vloot uit meer dan honderd zeilschepen; tegenwoordig uit 22 motorschepen. Barend vertelt over de ont wikkelingen die dit mogelijk hebben ge maakt. Installatie van motoren en de hang- cultuur - mossellarves in netten gehangen bevordert de groei - zijn de grootste veran dering. Een nagebouwd mosselschip biedt kinderen de mogelijkheid om het mossel- vissen te ervaren. De vangst bestaat niet alleen uit mosselen. Naast oesters, garnalen, kreeften, platvis en haring vinden de vissers ook wel eens een schedel of schoen in hun net. Het mu seum laat ook zien wat er verder komt kij ken bij het mosselvissen. De zeilmakerij en scheepswerf zijn belangrijk geweest voor Bruinisse. Brusea, Oudestraat 23 en 27. Open tot en met 30 september, ma t/m vrij van 14 tot 17 uur. Entree: €2,50 pp, kinderen -6 jaar gratis. Entree is voor woning en museum. MUSEUMSCHATTEN Alle afleveringen in de rubriek Museumschat ten zijn terug te lezen op de website www.pzc.nl/zomer. STUUR UW TIPS NAAR zomer@pzc.nl Zet uw foto in het album Zomer 2010 op www.pzc.nl/foto KAMPERLAND - Een ontmoeting met een zeehond of misschien een bruinvis? Het is mogelijk bij een kajaktocht over de Ooster- schelde. Vanaf het strandje van de Room pot op Noord-Beveland wordt vertrokken. De kosten bedragenn 30,00 euro per per soon. Daarvoor krijg je de kajak en een zwemvest. De tocht duurt van 14.30 uur tot 18.30 uur. Enige conditie en een zwem diploma zijn vereist. Deelnemers moeten ook ouder zijn dan vijftien jaar. Het is ook noodzakelijk om te reserveren. Dat kan te lefonisch via 06-20526380 of via e-mail op info@outdoorinspiration.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43